Kurzy ATAC

Miażdżyca

Miażdżyca

Miażdżyca jest przewlekłą chorobą spowodowaną odkładaniem się w ścianie tętnicy tzw. substancji aterogennych (lipidów, węglowodanów, krwinek i wapnia). Nadgodziny   następuje stopniowe zamykanie   tętnice, ograniczając ich elastyczność   i zmniejszenie przepływu   krwi (co zwiększa m.in. ciśnienie krwi ).
Te zmiany w budowie naczyń krwionośnych są podstawą procesów prowadzących do pojawienia się najczęstszych powikłań – choroby wieńcowej serca (CHD), udaru mózgowo-naczyniowego (CMP) czy choroby niedokrwiennej kończyn dolnych (ICHDK):

1. Udar.
Często nazywany udarem, jest następstwem miażdżycy. Z powodu zablokowania naczynia krwionośnego przepływ krwi do części mózgu jest ograniczony, a mózg ulega uszkodzeniu na skutek niewystarczającego dopływu tlenu i składników odżywczych. Jest to poważny problem, ponieważ mózg (lub jego części) przestają działać po kilku minutach bez tlenu.

2. Zakrzepica żył głębokich.
Występuje w żyłach kończyn dolnych w wyniku zakrzepicy (tworzy się skrzep krwi = skrzeplina zatykająca żyłę). Najczęściej zajęte są żyły głębokie łydek, rzadziej żyły udowe i miednicy. Często towarzyszy mu stan zapalny (zakrzepowe zapalenie żył).

3. Przewlekłe zaburzenie dopływu krwi tętniczej do kończyny.
Występuje w kończynach dolnych, gdy naczynia krwionośne są zablokowane (zakrzepica). Typowym objawem jest ból spowodowany chodzeniem, najczęściej w łydce, który szybko ustępuje po zatrzymaniu się. Ponieważ kończyna nie otrzymuje wystarczającej ilości krwi, jest zimna i ma trudny do wyczucia puls. Schorzenie to występuje najczęściej u diabetyków i palaczy.

Procesy miażdżycowe mogą wystąpić w każdym wieku, nawet w fazie prenatalnej. Ważne jest, aby wiedzieć, że:

- Następują stopniowo i powoli,

- towarzyszy im stan zapalny,

- Głównym czynnikiem jest brak ruchu, palenie tytoniu i zła koncepcja diety.

- Możemy kontrolować proces tych zmian, dostosowując swój styl życia.

Wpływ diety na miażdżycę

Pojęcie diety ma bezpośredni wpływ na powstawanie i rozwój procesów miażdżycowych. Do najważniejszych czynników należą:

1. Jakość żywności.
Ważne jest, aby nauczyć się rozpoznawać różnicę pomiędzy naturalnymi surowcami, bez zbędnych modyfikacji technologicznych, a żywnością ultraprzetworzoną, która albo jest zubożona w ważne składniki, albo wręcz przeciwnie, wzbogacona o niepożądane substancje ( sól, dodatki, tłuszcze trans, cukry )..

2. Bilans energetyczny.

Zbyt duże spożycie energii sprzyja także rozwojowi zmian miażdżycowych.

3. Wystarczająca ilość błonnika.

Błonnik jest źródłem pożywienia dla mikroorganizmów zachowujących się probiotycznie w jelitach. Mikrobiota jelitowa wpływa między innymi na metabolizm cholesterolu, który w przypadku wzmożonego utleniania odkłada się w naczyniach krwionośnych.

4. Zwiększone spożycie przeciwutleniaczy.

Wystarczające spożycie przeciwutleniaczy hamuje aktywność oksydacyjną wolnych rodników, które biorą udział w procesie odkładania się płytek w ścianach naczyń.

5. Kontrola jakości tłuszczów.
Procesy miażdżycowe są długoterminowo wspomagane przez duże spożycie tłuszczów nasyconych, kwasów tłuszczowych trans oraz zwiększony stosunek tłuszczów omega-6 do omega-3.

6. Ograniczenie spożycia pokarmów pochodzenia zwierzęcego.
Zbyt wysoki udział białek i tłuszczów zwierzęcych w połączeniu z niedoborem błonnika i czynników przeciwutleniających zwiększa obciążenie metaboliczne, co wspomaga procesy miażdżycowe.

Co o badaniu mówią nasi absolwenci

Kateřina Kmínková

Zdecydowałem się na kurs Konsultanta Żywieniowego, ponieważ chciałem zacząć robić coś nowego, co byłoby zabawne, satysfakcjonujące i korzystne dla wszystkich. W mojej poprzedniej pracy nie mogłem już tego wszystkiego znaleźć. Kurs bardzo mi się podobał, przetwarzanie map myśli było proste, a jednocześnie bardzo pouczające. Jego dużą zaletą jest system kursów ONLINE, które mogłem realizować w domu, gdy tylko miałem czas. Kurs pomógł mi nie tylko poszerzyć swoją wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania i nauczyć się wielu nowych rzeczy, ale także całkowicie zmienić zdanie na ten temat w niektórych obszarach. Bardzo doceniam także zrozumiałe wyjaśnienie podstaw Ajurwedy i Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Kurs Konsultanta Żywieniowego pomógł mi w nowym starcie zawodowym i nie mogę się doczekać moich klientów.

Bc. Zuzana Kušniráková

Żywieniem zajmuję się od 17 roku życia, kiedy to zaczęłam rozwiązywać swoje problemy z wagą. Mam wykształcenie medyczne i ze smutkiem widzę kierunek, w jakim zmierza branża opieki zdrowotnej w obszarze żywienia, profilaktyki i edukacji w tym obszarze. Zauważam związek żywienia i stylu życia na zdrowie człowieka. Potrzebowałem informacji i edukacji z zakresu żywienia i znalazłem je w kursie ATAC „Konsultant ds. Żywienia i Suplementacji”. Wybrałam formę kursu na odległość i jestem bardzo zadowolona. Kurs Pana Jelínka przypadł mi do gustu ze względu na jego złożoność, ogólny przegląd, prawdomówność i bezstronność wobec różnych kierunków żywieniowych, gdzie wciąż rezonuje połączenie ciała fizycznego człowieka z jego umysłem, emocjami i odżywianiem. Jestem wdzięczny Panu Jelínkowi za ludzkie i profesjonalne podejście, podobała mi się atmosfera na naszych spotkaniach raz w miesiącu. Dziękuję.

Taťána Kovářová

Na kurs zapisałam się zachęcona rekomendacjami i pozytywnymi opiniami nt internetu i zdecydowanie nie żałuję. Na początku kursu miałem dużo informacji i jeszcze więcej pytań, teraz mam wielokrotnie więcej informacji i nieco mniej pytań :-) Kurs był doskonały! Kompleksowe informacje, formularz Byłem zachwycony nauczaniem i studiami, a także podejściem i entuzjazmem wykładowcy Martina Jelínka, którego uważam za jednego z naszych najlepszych znawców odżywianie. Mogę polecić kurs każdemu, kto interesuje się zdrowym trybem życia i chce uzyskać całościowe spojrzenie na problematykę żywienia.