Kurzy ATAC

Wstęp / Co się u nas studiuje / Miażdżyca

Miażdżyca

Miażdżyca

Miażdżyca jest przewlekłą chorobą spowodowaną odkładaniem się w ścianie tętnicy tzw. substancji aterogennych (lipidów, węglowodanów, krwinek i wapnia). Nadgodziny   następuje stopniowe zamykanie   tętnice, ograniczając ich elastyczność   i zmniejszenie przepływu   krwi (co zwiększa m.in. ciśnienie krwi ).
Te zmiany w budowie naczyń krwionośnych są podstawą procesów prowadzących do pojawienia się najczęstszych powikłań – choroby wieńcowej serca (CHD), udaru mózgowo-naczyniowego (CMP) czy choroby niedokrwiennej kończyn dolnych (ICHDK):

1. Udar.
Często nazywany udarem, jest następstwem miażdżycy. Z powodu zablokowania naczynia krwionośnego przepływ krwi do części mózgu jest ograniczony, a mózg ulega uszkodzeniu na skutek niewystarczającego dopływu tlenu i składników odżywczych. Jest to poważny problem, ponieważ mózg (lub jego części) przestają działać po kilku minutach bez tlenu.

2. Zakrzepica żył głębokich.
Występuje w żyłach kończyn dolnych w wyniku zakrzepicy (tworzy się skrzep krwi = skrzeplina zatykająca żyłę). Najczęściej zajęte są żyły głębokie łydek, rzadziej żyły udowe i miednicy. Często towarzyszy mu stan zapalny (zakrzepowe zapalenie żył).

3. Przewlekłe zaburzenie dopływu krwi tętniczej do kończyny.
Występuje w kończynach dolnych, gdy naczynia krwionośne są zablokowane (zakrzepica). Typowym objawem jest ból spowodowany chodzeniem, najczęściej w łydce, który szybko ustępuje po zatrzymaniu się. Ponieważ kończyna nie otrzymuje wystarczającej ilości krwi, jest zimna i ma trudny do wyczucia puls. Schorzenie to występuje najczęściej u diabetyków i palaczy.

Procesy miażdżycowe mogą wystąpić w każdym wieku, nawet w fazie prenatalnej. Ważne jest, aby wiedzieć, że:

- Następują stopniowo i powoli,

- towarzyszy im stan zapalny,

- Głównym czynnikiem jest brak ruchu, palenie tytoniu i zła koncepcja diety.

- Możemy kontrolować proces tych zmian, dostosowując swój styl życia.

Wpływ diety na miażdżycę

Pojęcie diety ma bezpośredni wpływ na powstawanie i rozwój procesów miażdżycowych. Do najważniejszych czynników należą:

1. Jakość żywności.
Ważne jest, aby nauczyć się rozpoznawać różnicę pomiędzy naturalnymi surowcami, bez zbędnych modyfikacji technologicznych, a żywnością ultraprzetworzoną, która albo jest zubożona w ważne składniki, albo wręcz przeciwnie, wzbogacona o niepożądane substancje ( sól, dodatki, tłuszcze trans, cukry )..

2. Bilans energetyczny.

Zbyt duże spożycie energii sprzyja także rozwojowi zmian miażdżycowych.

3. Wystarczająca ilość błonnika.

Błonnik jest źródłem pożywienia dla mikroorganizmów zachowujących się probiotycznie w jelitach. Mikrobiota jelitowa wpływa między innymi na metabolizm cholesterolu, który w przypadku wzmożonego utleniania odkłada się w naczyniach krwionośnych.

4. Zwiększone spożycie przeciwutleniaczy.

Wystarczające spożycie przeciwutleniaczy hamuje aktywność oksydacyjną wolnych rodników, które biorą udział w procesie odkładania się płytek w ścianach naczyń.

5. Kontrola jakości tłuszczów.
Procesy miażdżycowe są długoterminowo wspomagane przez duże spożycie tłuszczów nasyconych, kwasów tłuszczowych trans oraz zwiększony stosunek tłuszczów omega-6 do omega-3.

6. Ograniczenie spożycia pokarmów pochodzenia zwierzęcego.
Zbyt wysoki udział białek i tłuszczów zwierzęcych w połączeniu z niedoborem błonnika i czynników przeciwutleniających zwiększa obciążenie metaboliczne, co wspomaga procesy miażdżycowe.

Co o badaniu mówią nasi absolwenci

Mgr. Taťána Rovnerová

Kurs Doradca Żywienia i Suplementacji absolutnie mnie zachwycił bardzo szeroką tematyką związaną z żywieniem człowieka. Jako jedyny tego typu kurs na naszym rynku oferuje holistyczne spojrzenie na temat żywienia, uwzględnia nie tylko główny nurt koncepcji medycyny zachodniej, ale uzupełnia go o podejście tradycyjnej medycyny chińskiej i Ajurwedy. Podstawowe informacje z zakresu homeopatii, medycyny naturalnej, poszczególnych kierunków żywieniowych czy specyfiki żywienia w przypadku różnych chorób przewlekłych bardzo trafnie uzupełniają mozaikę wiedzy. Byłam pozytywnie zaskoczona starannie opracowaną formą, w jakiej odbył się kurs online. A wisienką na torcie było absolutnie wspaniałe, osobiste podejście wykładowcy kursu Mgr. Marcin Jelínek.

Stefania Zanconato

5 lat temu wybrałem kursy ATAC, które miały i nadal mają doskonałe rekomendacje. Jako że ukończyłem 4 lata studiów na Wydziale Farmaceutycznym muszę stwierdzić, że informacje jakie otrzymałem na szkoleniu były na wysokim poziomie. Dziś całkowicie poświęcam się doradztwu żywieniowemu. W związku z chorobą autoimmunologiczną, z którą się wówczas zmagałam i zdobyłam wiele doświadczeń praktycznych, które staram się wykorzystywać wraz z wiedzą teoretyczną zdobytą na studiach i to wszystko wykorzystuję w pracy z klientami. Razem z holistycznie zorientowanym lekarzem MUDr. Założyłyśmy z Teresą Feltoni klinikę Pontina, będącą pomostem pomiędzy medycyną klasyczną a holistyczną, w której pracuję jako dietetyk. W 2021 roku założyliśmy e-sklep NaturaPura, który zalicza się do nietoksycznych e-sklepów. Koncentrujemy się na suplementach diety najwyższej jakości bez dodatków, czystej żywności, nietoksycznych kosmetykach i drogeriach. Ponieważ prowadzę taki tryb życia, staram się także przekazywać swoje doświadczenie i wiedzę moim klientom. W tym roku przystąpiłam do egzaminu stałego na dietetyka, który zdałam pomyślnie. Bazując na tym wspaniałym doświadczeniu oraz w związku z tym czym się na co dzień zajmuję w swojej pracy, zdecydowałam się uzupełnić dotychczasowe kwalifikacje o studia z zakresu terapii żywieniowej. Swoją wiedzę poszerzam także uczestnicząc w kursach z zakresu żywienia funkcjonalnego. Dieta to znacznie większy element układanki, na który składają się wybory dotyczące stylu życia, ćwiczenia, rytmy dobowe, przyjaźnie, rodzina, praca, wakacje, odpoczynek, sen, emocje – każdy element do siebie pasuje. Za każdym razem, gdy jemy, nasze ciała otrzymują niezliczone sygnały, które modulują ekspresję genów, równowagę hormonalną, nastrój, koncentrację, funkcje poznawcze, reakcję immunologiczną i zapalną. Dieta nie jest statyczna, ale dynamiczna i dostosowuje się do różnych sytuacji. Dieta nie jest jedna i nie jest na zawsze, dieta to styl życia.

Veronika Tvrdá

Zajmowałem się zdrowym stylem życia i odżywianiem amatorsko przez kilka lat, jeszcze zanim odkryłem Mgr. Marcin Jelínek. Przemówiły do mnie przede wszystkim dlatego, że ten człowiek nie tylko przekazuje doktryny zdrowotne, ale sam nimi żyje i na własnej skórze przechodzi przez poszczególne etapy swoich kazań. Świadczy o tym także kilka ciekawych książek, napisanych w swoim własnym, niepowtarzalnym stylu. Polecam kursy Pana Jelínka każdemu, kto chce opanować podstawy racjonalnego odżywiania, chce poprawić jakość życia siebie, swojej rodziny i najbliższego otoczenia. Dla wszystkich zainteresowanych obejrzeniem zawiłości dzisiejszego przemysłu pod maską. Swoją treścią i wykonaniem zadowoli zarówno początkującego, jak i zaawansowanego i bardziej wymagającego ucznia. Dzięki kursom Martina Jelínka mogę teraz poświęcić się temu, co sprawia mi przyjemność i co nadaje mi sens. I to jest pomaganie ludziom.