Kurzy ATAC

Wstęp / Co się u nas studiuje / Mikrobiota jelitowa

Mikrobiota jelitowa

Mikrobiota jelitowa

Mikroflora jelitowa to specyficzny układ w organizmie człowieka, który decyduje o jakości funkcjonowania całego organizmu. Kolonizacja jelita grubego przez mikroorganizmy rozpoczyna się już po urodzeniu, kiedy dziecko nabywa pierwsze mikroorganizmy z flory pochwowej i kałowej matki. Są to bakterie beztlenowe Enterobacter, Streptococcus i Staphylococcus, które metabolizują tlen – po jego spożyciu (w pierwszym tygodniu życia) powstają warunki do rozwoju bakterii beztlenowych ( Bacteroides ), w kolejnych tygodniach środowisko z przewagą (do Tworzy się 90%) pałeczek kwasu mlekowego i bifidobakterii, które stanowią podstawę całej różnorodności biomu jelitowego w życiu dorosłym. Jest to naturalny proces rozwoju, dla którego realizacji muszą zostać spełnione dwa podstawowe warunki:

  • Poród naturalny.
    Jest źródłem mikroflory pochwy i kału.
  • Karmienie piersią.
    Mleko matki jest także źródłem składników odżywczych dla tych mikroorganizmów. Co ciekawe, w jelitach dzieci karmionych piersią dominują bakterie Bifidobacterium, natomiast w jelitach dzieci karmionych sztucznie występuje bardziej złożona mikroflora ( Clostridia, Bacteroides, Bifidobacteria, Streptococci ).

Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie mają mikroflorę, na którą większy wpływ ma otaczające środowisko, ponadto są kolonizowane przez mikroorganizmy beztlenowe znacznie później (do kilku miesięcy). Warto również zwrócić uwagę na fakt, że wraz z wiekiem liczba bakterii Bifidobacterium maleje lub nawet zanika (na ich miejsce pojawiają się kolonie Lactobacillus, Enterococcus, Enterobacterium i Clostridium ). Stwierdzono, że zmiana ta może prowadzić do osłabienia organizmu, wzrostu chorobotwórczości, obciążenia toksycznego, powstawania nowotworów i zaburzeń funkcji wątroby.

Po przejściu z karmienia piersią na pokarm stały następuje znaczny wzrost różnorodności gatunkowej mikroorganizmów w jelitach, pod koniec drugiego roku życia skład się stabilizuje i przypomina mikroflorę osoby dorosłej.

Spektrum gatunków w jelitach jest różne dla każdego osobnika. Organizmy, które uważamy za korzystne dla zdrowia, a także te, które są (w większych ilościach) potencjalnie chorobotwórcze, żyją i pracują razem w jednej przestrzeni. Co ciekawe, całkowita liczba tych mikroorganizmów odpowiada w przybliżeniu liczbie komórek w organizmie człowieka. Ale nie chodzi tylko o całkowitą ilość, różnorodność gatunkowa jest ważna dla stabilności całego systemu. Okazuje się, że u osób stosujących nowoczesną dietę, czyli żywność przetworzoną technologicznie, pozbawioną błonnika, różnorodność waha się w granicach 400-500 gatunków, u osób z przewagą żywności naturalnej może być ponad dwukrotnie większa. Różnorodność ta w sposób absolutnie fundamentalny determinuje sposób zachowania się zbiorowości, a tym samym wpływa na cały organizm.

Te mikroorganizmy jelitowe pełnią różnorodne funkcje:
- Wytwarzają niektóre witaminy (B12, K),
- Fermentują niestrawione składniki żywności (np. błonnik),
- Ruchy mechaniczne wspomagają perystaltykę jelit (ruch strawionego pokarmu w jelicie),
- Wpływają na wchłanianie wody (tym samym wpływając na zagęszczenie stolca),
- Mają bezpośredni wpływ na kształtowanie się układu odpornościowego,
- Kontrolują aktywność drobnoustrojów chorobotwórczych (zapobiegają ich namnażaniu i rozwojowi stanów zapalnych),
- Wpływają na produkcję hormonów i neuroprzekaźników - udowodniono, że wpływa to nie tylko na nastrój, ale także na związek z jedzeniem.

Wpływ diety na mikroflorę jelitową

Wszystkie mikroorganizmy w przewodzie pokarmowym muszą jeść. Bez zewnętrznego zaopatrzenia w składniki odżywcze, mają tendencję do zwracania się przeciwko sobie (= zjadają się nawzajem, dzieje się to głównie podczas strajków głodowych i postów ) i wymierają. Należy zatem prawidłowo odżywiać nie tylko siebie, ale także te – niezbędne dla jakości życia – mikroorganizmy. Każda grupa mikroorganizmów w jelitach ma zdolność fermentowania różnych makroskładników w diecie - niektóre skupiają się na poszczególnych rodzajach węglowodanów (prostych, oligo- lub polisacharydach), inne na różnych rodzajach błonnika, tłuszczów czy białek.

Niektóre grupy mają bardziej znaczący wpływ na zdrowie człowieka niż inne, określa się je jako „organizmy probiotyczne” (bakterie, głównie kwas mlekowy) lub probiotyki. Działa przede wszystkim jako bariera mikrobiologiczna przed patogenami, wytwarzając substancje ( wolne krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, zdekoniugowane kwasy żółciowe, lizolecytynę i wiele innych), które mają działanie bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Kultury probiotyczne żywią się substancjami, które wspólnie nazywamy prebiotykami. Są to rodzaje węglowodanów, które są odporne na działanie enzymatycznego trawienia i wchłaniania w górnej części przewodu pokarmowego, a do jelita grubego docierają w praktycznie nienaruszonym stanie. Zajmujemy tutaj miejsce:
- Niestrawne oligosacharydy - fruktooligosacharydy, galaktooligosacharydy, inulina, laktuloza.
- Polisacharydy – skrobia oporna, pektyny, rozpuszczalna hemiceluloza, rozpuszczalny błonnik, guma guar i konjac.

Co o badaniu mówią nasi absolwenci

Mgr. et Mgr. Zdeňka Trummová

Około dziesiątej poruszam się wokół zdrowego stylu życia i wysokiej jakości odżywiania lot. W początkowej fazie tego okresu udało mi się pozbyć trzydziestu kilogramów, które przybrałam w szkole. Wiedziałem, że tak kawałek pracy za sobą, ale jeszcze większy kawałek przed sobą – nie po to, żeby znowu przybrać na wadze, ale żeby czuć czuć się dobrze, cieszyć się jedzeniem, nie obwiniać go, a przede wszystkim znaleźć jedno zrównoważony styl życia. Próbowałem wielu w przeszłości podejścia do jedzenia, ale zawsze brakowało mi jakiegoś znaczącego przełomu zgromadzone informacje. Rozpoczęłam kurs żywienia dzieci już na poziomie podstawowym z powodów zawodowych, ale obowiązek stał się radością, nową i przeszłością Informacje zaczęły do siebie pasować i już wiem, że to nie koniec tego kursu. Sposób prowadzenia kursu jest bardzo dobrze opracowany metodologicznie, pod warunkiem informacje i odpowiedzi na pytania są kompletne. Pan Jelínek chętnie wyjaśni wszystko, co jest zadawane na temat studiowanego przedmiotu. Duży pozytyw całego kursu stanowi wykonanie zadań cząstkowych w grze edukacyjnej ZOF. Jesteś teraz studentem może sprawdzić wiedzę teoretyczną w praktyce i dowiedzieć się, jaki ma ona wpływ przygotowana żywność dla różnych procesów zachodzących w organizmie człowieka.

Jan Trávníček

Chylę czoła przed panem Jelínkiem za jego ogromną wiedzę, za jego sztuczki (pchnął nas do logicznego rozwiązania / bez złośliwego papugowania) i co mnie rozwaliło, ten odnoszący sukcesy człowiek traktował mnie przyjacielsko, jak równego sobie. Kursy ATAC dają możliwość zrozumienia naturalnego funkcjonowania organizmu jako całości (procesy metaboliczne, wpływ i znaczenie aktywności ruchowej, a także naszego myślenia, emocji) oraz zasad żywienia z całego świata, z uwzględnieniem płci, wieku, sezon, zaangażowanie w pracę itp. Jaki inny kurs może to dla Ciebie zrobić? Nic. Cierpiałam na chroniczne zmęczenie i depresję, nie mogłam już chodzić do pracy, lekarze nazywali mnie hipochondryczką i pretendentką. Na szczęście trafiłam na kursy online Atac, dzięki zmianom w diecie mam coraz więcej energii i dobry nastrój. Posiadam różne certyfikaty i akredytacje Ministerstwa Zdrowia Republiki Czeskiej oraz Ministerstwa Edukacji i Kultury Republiki Czeskiej, ale najbardziej korzystny dla mojej kariery zawodowej jest Certyfikat od Mgr. Płowy. Najbardziej cenię w nim przyjazne podejście i fakt, że doradza swoim studentom także po zakończeniu kursu.

Mgr. Petra Ponocná

Jako osoba świecka od kilku lat interesuję się alternatywnymi stylami odżywiania i zdrowiem człowieka. Po tym jak kilku znajomych zaczęło się do mnie kontaktować z pytaniami dotyczącymi odżywiania, zdecydowałam, że nie będzie złym pomysłem przejść jak najlepsze szkolenie zawodowe i zapisać się na kurs konsultanta żywieniowego, aby dowiedzieć się czegoś nowego zarówno w dziedzinie żywienia, jak i żywienia i zdrowie ludzkie. Ponieważ podchodzę holistycznie do zdrowia człowieka i nie lubię widzieć świata w czerni i bieli, moim celem był wybór kursu, który choć w części będzie zgodny z duchem mojego myślenia, a jednocześnie będzie wystarczająco krytyczny, kompleksowy i profesjonalny. Kurs Mgr. Wszystkie te wymagania ku mojej radości spełniła Martina Jelínka. Nie tylko znacznie lepiej znam się na odżywianiu i suplementacji. Dowiedziałam się także wielu nowych i bardzo przydatnych informacji, a sam kurs wzbogacił mnie pod względem rozwoju osobistego. Kurs jest dosłownie wypełniony informacjami i obejmuje lekcje ajurwedy i medycyny chińskiej. Wykorzystując materiały edukacyjne i filmy, Pan Jelínek skłonił nas do kompleksowego przemyślenia danego problemu, czy jest to choroba, żywność, czy może kwestia suplementów witaminowych. Bardzo doceniam także jego wyjątkowe podejście, zaangażowanie i chęć doradzenia i pomocy we wszystkim. W związku z tym chciałbym, aby pan Mgr. Chciałbym podziękować Jelínkowi i liczyć na dalszą współpracę.