Kurzy ATAC

Wstęp / Co się u nas studiuje / Dodatki do żywności

Dodatki do żywności

Dodatki do żywności

Przez wiele stuleci ludzie aromatyzowali, konserwowali i barwili swoją żywność. Nawet dzisiaj produkcja żywności nie może obejść się bez małych pomocników, dlatego stosuje się dodatki   lub dodatki do ulepszenia   nie tylko wygląd, ale także smak i, co nie mniej ważne, trwałość. Faktem jest, że pomagają lepiej sprzedawać towary, choćby dlatego, że symulują właściwości, których żywność w rzeczywistości nie posiada.

Substancje te są oznaczone literą E i kodem numerycznym, oznaczenie to jest ważne na całym świecie. Lista dodatków jest dość obszerna, zazwyczaj dzieli się je na kilka podstawowych kategorii:

1. Przeciwutleniacze (E300 - E321).

Wydłużają okres przydatności do spożycia żywności, zapobiegając utlenianiu niektórych składników żywności, co może prowadzić do utraty witamin lub tworzenia się substancji toksycznych. Są to powszechnie stosowane dodatki, najczęściej spotykane w produktach spożywczych o dużej zawartości tłuszczu – olejach, produktach mięsnych, czekoladach, orzeszkach ziemnych, różnych produktach zbożowych itp. Dzielą się na dwie grupy:

- Pierwsza składa się z substancji (niektóre kwasy i ich związki), które działają przeciwko   zmiany koloru (np. w produktach mięsnych). Obejmuje to na przykład kwas askorbinowy   (E300)   kwas cytrynowy   (E330).

- Druga grupa przeciwutleniaczy to substancje zapobiegające utlenianiu tłuszczów i olejów (takie utlenianie prowadzi do jełczenia, żywność staje się wówczas nieatrakcyjna lub niejadalna). Klasyfikujemy tutaj tokoferole   (E306-E309), dodatki oznaczone E 310-312, E320, E321 i lecytyna   (E322) .

2. Konserwanty (E200 - E290).

Substancje te zapobiegają namnażaniu się różnych mikroorganizmów, które są przyczyną psucia się żywności. Dodaje się je nie tylko do konserw, ale praktycznie do wszystkiego, co powinno mieć określony termin przydatności do spożycia (dni lub lata).
Zawiera:

  • sorbiniany (E200-E203),
  • benzoesany (E210-E213),
  • azotyny i azotany   (E249 - E252).

3. Barwniki (E100 - E182).

Ponieważ sam kolor żywności odgrywa znaczącą rolę w wyborze i wyborze klientów, dodaje się je do szerokiej gamy różnych produktów spożywczych.

Należą do nich barwniki:

  • Naturalny.
    Pozyskuje się je ze źródeł naturalnych – roślin, zwierząt lub minerałów – chlorofilu   E140 , karoteny   E160a , karmel   E150 itp.
  • Naturalnie identyczne.
    Chemicznie taki sam jak naturalny, ale produkowany chemicznie.
  • Syntetyczny.
    Jest wytwarzany z produktów naftowych.

4. Sole topiące.

Pomagają ustabilizować mieszaninę tłuszczów i białek (np. w serach topionych), dzięki czemu takie produkty spożywcze są wtedy lepiej rozprowadzane. Przykładami są fosforany   (E339).

5. Zastąp słodziki.

Substancje te są znacznie słodsze od cukru buraczanego (sacharozy), a jednocześnie dostarczają mniej energii (użyte w znacznie mniejszych ilościach dla takiego samego efektu słodzenia). Stosowane są ze względu na potrzebę obniżenia wartości energetycznej żywności, szczególnie w żywności dla diabetyków. Do napojów gazowanych i napojów słodzonych dodawane są zastępcze słodziki, napoje te są w dużej mierze nieodpowiednie dla bardzo małych dzieci. Do alternatywnych słodzików zalicza się na przykład acesulfam K   (E950),   aspartam   (E951),   sacharyna   (E954).

6. Wzmacniacze smaku i aromatu.

Są to substancje, które wzmacniają już istniejący smak lub zapach żywności. Najczęściej omawianą substancją z tej kategorii jest glutaminian sodu , stosowany w zupach i daniach mięsnych.

7. Zagęstniki.

Obejmuje to substancje, które pomagają zwiększyć lepkość (gęstość) niektórych produktów spożywczych (produktów mlecznych, sosów, zup, dodatków itp.). Zawiera:

  • skrobie modyfikowane,
  • celuloza,
  • gumy roślinne.

8. Wypełniacze.

Zwiększają objętość pożywienia, nie wpływając na jego wartość energetyczną (np. w produktach niskokalorycznych, gumie do żucia). Przykładem może być celuloza mikrokrystaliczna (E460).

9. Emulgatory i stabilizatory.

Emulgatory to substancje umożliwiające zmieszanie dwóch wzajemnie niemieszających się cieczy - np. przy produkcji margaryny woda i olej muszą być ze sobą zmieszane (zemulgowane), czyli substancje normalnie niemieszające się.
Stabilizatory powodują następnie, że powstała mieszanina nie rozdziela się ponownie. Dodatki te najczęściej znajdują się w margarynach, pastach do smarowania, majonezach itp.

10. Inne dodatki.

Do substancji zaliczamy takie substancje jak kwasy,   zasady,   sól   I   estry, nośniki   I   rozpuszczalniki,   przeciw zbrylaniu   Substancje,   Substancje   polerowanie itp.

Bezpieczeństwo dodatków

Obecnie znanych jest ponad 3800 takich suplementów. Dyskutuje się nad ich bezpieczeństwem zdrowotnym, gdyż u niektórych z nich wykryto różne działania niepożądane   skutki – reakcje alergiczne, ataki astmy, zaburzenia zachowania (często występuje nadpobudliwość   u dzieci), niektóre mogą mieć działanie rakotwórcze lub niekorzystny wpływ na reprodukcję i rozwój płodu.
Jeśli już oceniamy wpływ jakiegoś dodatku na nasz organizm, należy wziąć pod uwagę jego ilość, a przede wszystkim wzajemną kombinację tych, które są reprezentowane, co może wywołać niepożądaną reakcję. W każdym razie nie jest to naturalna część diety, dlatego wielu z nich lepiej unikać na rzecz żywności naturalnej (nieprzetworzonej przemysłowo). Dotyczy to szczególnie dzieci, ponieważ obciążenie chemiczne może mieć znacznie gorszy wpływ na rozwijający się organizm.

Oceniając potencjalne (nie)bezpieczeństwo dodatków, możemy oprzeć się także na sposobie ich wytwarzania i źródle użytych surowców. Źródła dodatków stosowanych w przemyśle spożywczym:

1. Dodatki pochodzenia naturalnego.
Otrzymuje się je z owoców (pektyny, antocyjany, kwas cytrynowy), warzyw (karoten), wodorostów (agar) i innych naturalnych składników.

2. Dodatki identyczne z naturalnymi.
Jest wytwarzany syntetycznie lub przy pomocy mikroorganizmów (kwas askorbinowy, kwas cytrynowy, tokoferole, karoteny).

3. Dodatki otrzymywane poprzez modyfikację substancji naturalnych.
Np. substancje słodzące (sorbitol), zagęszczacze (skrobia modyfikowana), emulgatory (z olejów jadalnych i kwasów organicznych).

4. Dodatki produkowane syntetycznie.
Słodziki (sacharyna), barwniki (tartrazyna) itp.

Istnieją również produkty spożywcze, których stosowanie jest zakazane przez prawo   jakiekolwiek dodatki. Jest częścią nich:

  • cukier,
  • Kawa   z wyjątkiem aromatyzowanych kaw rozpuszczalnych i ekstraktów kawy,
  • masło , mleko pełnotłuste, półtłuste i odtłuszczone, pasteryzowane lub sterylizowane, w tym poddane obróbce wysoką temperaturą, oraz śmietanka niesmakowa,
  • miedź,
  • herbata bez smaku,
  • nieemulgowane tłuszcze i oleje,
  • niearomatyzowane przetwory mleczne fermentowane z żywymi kulturami bakterii, maślanka niearomatyzowana,
  • żywność nieprzetworzona,
  • naturalna woda mineralna i butelkowana woda źródlana,
  • makarony suszone z wyjątkiem makaronów bezglutenowych lub makaronów przeznaczonych do stosowania na diecie niskobiałkowej.

Co o badaniu mówią nasi absolwenci

Zdeňka Hlavenková

Wybrałem kurs Martina Jelínka z polecenia Mudra. Zwróciłem się do Petra Fořta, nieświadomy i zdezorientowany ofertą kursów, głównie od niewłaściwych firm szkoleniowych. To mówi samo za siebie. Jeśli chcę się czegoś dobrze nauczyć, muszę uczyć się od najlepszych :-). Badanie było zabawne i łatwe do opanowania nawet podczas pracy. Jestem absolutnie zachwycona obsługą po studiach. Nie prowadzę jeszcze firmy, ale chętnie udzielam rad sobie i znajomym.

Pavla Vičarová

Po urodzeniu synka bardziej zainteresowałam się zdrowym trybem życia, zwłaszcza jeśli chodzi o żywienie dzieci. Otrzymałem rekomendację na kursy ATAC, byłem zainteresowany opcja nauki online. Ukończyłam kurs Żywienia Dziecka i dzięki temu jestem taka Jestem zachwycona, że zdecydowałam się zostać Konsultantem ds. Żywienia i Suplementacji. Podoba mi się kompleksowe spojrzenie na żywienie – z punktu widzenia medycyny zachodniej tj zasady tradycyjnej medycyny chińskiej i ajurwedy. Postanowiłem się otworzyć pracownia urlopów rodzicielskich zajmująca się zdrowym trybem życia w Mówiąc najprościej. Kursy Mgr. Zdecydowanie polecam Martina Jelínka, sam chciałbym inni też ukończyli studia.

Lucie Hermanová

Tym samym chciałbym Wam podziękować, że mogłem stać się chociaż małą częścią „rodziny ATAC” :-) Ostatnie półrocze było nieco bardziej wymagające, ale też bardzo owocne. Studia bardzo mi się podobały i dosłownie pochłaniałam każdą nową informację. Dzięki informacjom, które miałam okazję przedostać się przez studia, moje życie pójdzie teraz w innym, lepszym kierunku. To, co najbardziej mi się podobało w kursie – poza tym, że kurs Pana Jelínka jest najbardziej wszechstronny w naszym kraju – to wyjątkowa gra edukacyjna ZOF. Uczeń ma możliwość wypróbowania jak powinno wyglądać menu na danej lekcji. Gra natychmiastowo ocenia błędy popełnione przez ucznia , dzięki czemu można od razu szukać korekty i zbliżyć się do wyimaginowanego „idealnego” menu. Polecam ten kurs każdemu, komu nie jest obojętne zdrowie swoje i swoich bliskich. Bardzo się cieszę, że zdecydowałam się na Wasz kurs