Kurzy ATAC

Wstęp / Co się u nas studiuje / Tłuszcze

Tłuszcze

Tłuszcze

Tłuszcze, obok białek i węglowodanów, stanowią podstawowy budulec naszego organizmu. Wykonuje szereg niezbędnych funkcji:

  • rozpuszczalnikami witamin A, D, E, K,
  • są niezbędne do produkcji hormonów płciowych i nadnerczy,
  • stanowi składnik strukturalny błon komórkowych,
  • są bardzo ważnym magazynem energii – 1 gram tłuszczu to około dwa razy więcej energii (9 kcal) niż taka sama ilość węglowodanów czy białek. Z tego powodu stanowią one zatem największe zagrożenie dla niepożądanego gromadzenia się zapasów tłuszczu na organizmie.

Ogólnie rzecz biorąc, najbogatszym źródłem tłuszczów są orzechy i nasiona, a także oliwki, soja, tłuste mięso i niektóre produkty mleczne.

Aby móc w pożądany sposób modyfikować dietę, choćby poprzez manipulację zawartością tłuszczów, należy najpierw poznać ich strukturę i rozkład. Tłuszcze są w rzeczywistości częścią szerszej grupy zwanej lipidami. Chemicznie dzielą się na:

  1. Lipidy proste (estry kwasów tłuszczowych z różnymi alkoholami):
    a) tłuszcze i oleje (estry kwasów tłuszczowych z gliceryną),
    b) woski (estry kwasów tłuszczowych z wyższymi alkoholami jednowodorotlenowymi).
  2. Lipidy złożone (estry zawierające inne grupy oprócz kwasów tłuszczowych i alkoholu):
    Należą do nich fosfolipidy, glikolipidy, sulfolipidy i aminolipidy.

Tłuszcze zawarte w żywności nazywane są triacyloglicerolami lub trójglicerydami i składają się z trzech kwasów tłuszczowych połączonych z gliceryną. Na tej podstawie przedstawiono prosty system oparty na zawartości kwasów tłuszczowych, w którym tłuszcze dzieli się na:

1. Nasycony

W strukturze chemicznej tłuszczów nasyconych atomy węgla są zajęte („nasycone”) przez atomy wodoru:

Najwięcej i proporcja występuje w żywności pochodzenia zwierzęcego (stosunkowo mniej w źródłach roślinnych). Tłuszcze nasycone na ogół twardnieją i stają się nieprzezroczyste pod wpływem zimna. Im wyższa temperatura, w której pozostają twarde, tym więcej zawierają nasyconych kwasów tłuszczowych.

2. Nienasycone

W strukturze chemicznej tłuszczów nienasyconych występuje wiązanie podwójne – niektóre atomy węgla nie są w pełni zajęte („nasycone”) przez atomy wodoru:

Nienasycone kwasy tłuszczowe dzielą się dalej na jednonienasycone i wielonienasycone.

Jednonienasycone

Ze względu na położenie pierwszego wiązania podwójnego kwasy nienasycone można podzielić na kilka grup oznaczonych dobrze znanym terminem omega. Przykładowo omega-3 oznacza, że pierwsze wiązanie podwójne występuje na trzecim węglu od końca łańcucha, omega-6 na szóstym, omega-9 na dziewiątym.

Tłuszcze jednonienasycone zawierają jedno wiązanie podwójne i reprezentują kwasy omega-9. Ogólnie rzecz biorąc, tłuszcze jednonienasycone mają niższą zdolność utleniania niż tłuszcze wielonienasycone, są bardziej stabilne w normalnych warunkach.

Kwas tłuszczowy Liczba węgli Występowanie
olej palmowy 16 Tłuszcz mleczny, mięso, ryby, jaja, olej makadamia i olej z rokitnika.
Oleisty 18 Olej słonecznikowy, oliwkowy i rzepakowy, migdały, orzeszki ziemne, awokado, ryby, tłuszcz mleczny.
Erukowa 22 Olej rzepakowy, gorczyca.

Wielonienasycone

Z chemicznego punktu widzenia zawierają dwa lub więcej wiązań podwójnych. Należą do nich kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.

Tłuszcze - ryby

Kwas tłuszczowy Liczba węgli Liczba podwójnych stawek Występowanie
Linolowy (omega-6) 18 2 Olej słonecznikowy, rzepakowy, sojowy i sezamowy
alfa-linolenowy (omega-3) 18 3 Orzechy włoskie, olej rzepakowy i sojowy, wzbogacone margaryny
gamma-linolenowy (omega-6) 18 3 Czarna porzeczka, wiesiołek dwuletni, ogórecznik
arachidonowy (omega-6) 20 4 Tłuszcze zwierzęce
eikozapentaenowy (omega-3) 20 5 Tłuste ryby (łosoś, makrela, śledź, sardynki)
dokozaheksaenowy (omega-3) 22 6 Tłusta ryba

Kwasy tłuszczowe trans

Tłuszcze - olej

O tej grupie tłuszczów mówi się coraz częściej w kontekście zdrowotnym (zwiększają ryzyko chorób układu krążenia, zwiększają poziom cholesterolu LDL itp.). Tłuszcze trans trafiają do diety na trzy sposoby:

  1. W sposób naturalny – powstają w wyniku działania bakterii w przewodzie pokarmowym bydła i owiec i przedostają się do mleka i mięsa.
  2. Sztucznie – poprzez tzw. uwodornienie lub zestalenie tłuszczów (obecnie zastępowane jest to technologiami emulgującymi) – proces ten wydłuża trwałość (zapobiega jełczeniu).
  3. Obróbka cieplna – podgrzewanie olejów do wysokiej temperatury podczas pieczenia i smażenia.

Jeśli poprzez dietę bogatą w tłuszcze chcemy wpływać na procesy metaboliczne i wynikający z nich poziom zdrowia, należy przestrzegać następujących zasad:

  1. Ogranicz w całej diecie ilość tłuszczów (średnio w społeczeństwie spożywamy nadmierną ilość tłuszczów, w tym kierunku są one np. jedną z głównych przyczyn nadwagi).
  2. Ogranicz większość tłuszczów zwierzęcych i preferuj źródła roślinne, zawsze najlepiej niemodyfikowane technologicznie (w ten sposób zmieniamy proporcje poszczególnych grup tłuszczów i podnosimy wartość odżywczą diety).
  3. Dostosuj te ustawienia tak, aby proporcje poszczególnych grup kwasów tłuszczowych (nasyconych, jednonienasyconych i wielonienasyconych) odpowiadały nie tylko współczesnym regułom opartym na badaniach naukowych, ale także indywidualnym potrzebom metabolicznym jednostki (tłuszcze np. zdolność wpływania na tempo wytwarzania energii w komórkach poprzez manipulowanie jej ilością w diecie, co wpływa na zachowanie metabolizmu).

Co o badaniu mówią nasi absolwenci

Ing. Karolina Kallmünzerová

Bardzo podoba mi się trwałość kursów, możliwość wyboru konkretnego według aktualnych potrzeb. Jeśli jesteś dociekliwym uczniem, w finale czeka na Ciebie pożądana złożoność. I o to właśnie chodzi.

Dušan Špelina

Kurs Doradca Żywienia i Suplementacji pozytywnie mnie zaskoczył i wzbogacił pod wieloma względami. Muszę podkreślić bardzo obszerne i szczegółowe informacje omawiane na poszczególnych lekcjach. Jest rzeczą oczywistą, że mgr. Martin Jelínek ma niezwykle głębokie i aktualne spojrzenie na tę kwestię. Nawet bardzo skomplikowane tematy są zawsze wyjaśniane w sposób zrozumiały dla każdego. I chyba najważniejsza jest praktyczna użyteczność informacji. Kurs szczegółowo instruuje każdego studenta, jak zastosować teorię w codziennej praktyce podczas tworzenia menu i komunikacji z klientami lub ich bezpośrednim otoczeniem. Jestem przekonana, że kurs zapewnia naprawdę wysokiej jakości podstawę do praktyki, niezależnie od tego, czy pracujesz jako dietetyk, czy „po prostu” chcesz poważnie poświęcić się racjonalnemu podejściu do swojego zdrowego odżywiania.

RNDr. Růžena Šimková

W związku z dużą częstością występowania powikłań zdrowotnych spowodowanych niewłaściwym odżywianiem, jesteśmy tzw absolwenci tego kierunku potrafią skutecznie rozwiązywać te problemy. W bardzo zabawny i skuteczny sposób pokazał metodę badania opartą na tworzeniu map myśli, których treść jest dobrze zapamiętywana.