Kurzy ATAC

Dieta przeciwzapalna

Dieta przeciwzapalna

Termin „dieta przeciwzapalna” jest nieco skomplikowany w żywieniu. Ogólnie odnosi się do sytuacji, w których dana osoba cierpi na różne formy stanu zapalnego i istnieje przekonanie, że modyfikacja diety może złagodzić, stłumić, a nawet wyeliminować (wyleczyć) te objawy. Problem w tym, że określenie „dieta przeciwzapalna” jest zbyt ogólne, aby można je było z powodzeniem zastosować we wszystkich tych sytuacjach. Zasadniczo chodzi o to, że zapaleniu towarzyszy bardzo szeroka gama różnych chorób, które mają różną przyczynę, dlatego do każdego z nich stosuje się nieco inną koncepcję diety. Fakt, że zapalenie jest ich towarzyszącym objawem, ale w niektórych sytuacjach także przyczyną, wyklucza możliwość stosowania jednej uniwersalnej diety.

Aby właściwie zrozumieć sytuację, należy najpierw poprawnie zrozumieć znaczenie terminu „ zapalenie ”:
Zapalenie jest w zasadzie procesem naturalnym, który z fizjologicznego punktu widzenia stanowi funkcję obronną organizmu. Oznacza to, że pomaga zwalczać obce agenty i chronić go przed uszkodzeniami. Innymi słowy, jest to sposób, w jaki organizm chroni się przed infekcjami, chorobami lub urazami. Podczas reakcji zapalnej wzrasta produkcja białych krwinek (cytokin), których zadaniem jest rozwiązanie (stłumienie) stanu zapalnego. Podstawowymi objawami ostrego zapalenia są ból, zaczerwienienie, obrzęk lub uczucie ciepła w dotkniętym obszarze.

Jeśli zdarza się, że reakcje zapalne nie ustępują, ostry stan zapalny przechodzi w stan przewlekły, co jest wówczas odpowiedzialne za pojawienie się wielu różnych powikłań zdrowotnych. Zapalenie (ostre i przewlekłe) może także przebiegać w sposób ukryty, czyli bez zauważalnych objawów.

Przewlekły stan zapalny jest bardzo niebezpieczny z kilku powodów:

1. Są subiektywnie trudne do zdefiniowania (w odróżnieniu od aktualnych nie bolą i nie są zlokalizowane),

2. Towarzyszą wielu chorobom, ponadto mają zdolność intensyfikowania ich przebiegu,

3. Konwencjonalne leczenie nie może ich rozwiązać (= nie ma leków, które przywróciłyby sytuację do pierwotnego stanu, leki te jedynie tłumią objawy i objawy).

Wiemy, że przewlekłe zapalenie występuje w takich chorobach jak:

Spektrum czynników, które przyczyniają się do powstawania i rozwoju przewlekłego stanu zapalnego, jest również liczne:

  • zła koncepcja diety,
  • stres,
  • zwiększone obciążenie fizyczne lub brak ruchu,
  • stosowanie niektórych leków,
  • brak równowagi mikroflory (w jamie ustnej, jelitach, pochwie...).

Wpływ diety na stany zapalne

Obecnie uważa się, że niektóre pokarmy, jeśli są regularnie spożywane, powodują i wspierają stany zapalne (mają działanie prozapalne ):

  • alkohol,
  • cukry,
  • większy udział węglowodanów w diecie,
  • półprodukty i konserwy (głównie zawierające nieodpowiednie dodatki),
  • kiełbaski,
  • tłuszcze spalone (jako źródło kwasów tłuszczowych trans),
  • potrawy grillowane i smażone,
  • niektóre formy tłuszczów i olejów (z nadmiarem tłuszczów nasyconych lub omega-6),
  • koncentraty białkowe (w nadmiarze).

Jednocześnie prezentowane są również pokarmy przeciwzapalne :

  • warzywa,
  • owoce w rozsądnych ilościach,
  • oleje tłoczone na zimno (pod warunkiem zachowania podczas ich spożywania odpowiednich proporcji pomiędzy poszczególnymi grupami kwasów tłuszczowych, z których najważniejszy to stosunek tłuszczów nasyconych i nienasyconych oraz omega-3 i omega-6),
  • wybrane rodzaje orzechów i nasion,
  • gorąca czekolada,
  • przyprawa,
  • herbaty ziołowe, herbata zielona,
  • wybrane rodzaje grzybów (zawierające beta-glukany),
  • kiełki.

Grupy żywności, które nie zostały wymienione, powinny być stosowane rozsądnie, gdy próbujemy stłumić przewlekłe zapalenie. Ich wpływ na objawy przewlekłego stanu zapalnego zależy od ich ilości i formy (sposób przetwarzania).

Co o badaniu mówią nasi absolwenci

Výživové centrum Prima hubnutí

W ciągu 8 lat pełnego zaangażowania w doradztwo żywieniowe, klienci pod naszymi wskazówkami schudli już ponad 62 000 kg. Kiedy rekrutujemy do naszego zespołu dietetyka, który ma pracować z klientami w naszym imieniu, jest to bardzo ważne abyśmy mieli pewność, że wybieramy odpowiedniego profesjonalistę, posiadającego wiedzę, a najlepiej także doświadczenie. W przeszłości rekomendowaliśmy naszym doradcom kursy ATAC, obecnie są one warunkiem koniecznym współpracy. Oprócz cennej wiedzy doradcy dowiedzą się przede wszystkim, jak poszczególne informacje są ze sobą powiązane i jednocześnie jak je odpowiednio uzupełniać. Na kursach ATAC Mgr. Jelínek, wiemy, że podejście jest bezstronne i jako właściciele firmy doradczej możemy ich polecić w 100%.

Martina Rubínová

Patrząc wstecz kilka lat temu, z perspektywy czasu chciałbym bardzo podziękować całym sercem Mgr. Martinowi Jelínkowi za pokierowanie mnie na nowe życie droga. Po ukończeniu kursu Doradca Żywienia i Suplementacji otworzyło się to przede mną zupełnie nową ścieżkę zawodową, kiedy to moje hobby stopniowo stało się głównym zawód. Uważam to za ogromne zwycięstwo w życiu, dla którego nigdy się nie zatrzymam bądź wdzięczny Prowadzę własną poradnię zdrowego stylu życia, jestem sobą Panowie. A wszystko to potęguje nieopisana radość z efektów mojej „pracy”. DZIĘKI ZA TO, MARCIN! Nie podoba mi się nawet nowoczesny sposób nauki online połączony z mapami myśli W wieku czterdziestu lat, kiedy mózg nie jest już przyzwyczajony do uczenia się, nie wydawało się to wyzwaniem. Przed 2 lata temu do doradztwa żywieniowego dodałam pracę z biorezonansem przez urządzenie Bicom. Lata doświadczeń w zakresie skutków zdrowotnych moich klientów potwierdziło, że przy połączeniu 3 zasad - modyfikacja menu + ulga od problemów zdrowotnych za pomocą fal kwantowych + zrozumienie przekazu ciała poprzez choroby i bólu, ludzie zaczynają swoje życie na nowych fundamentach i doświadczeniach „cudowne” uzdrowienia.

Ing. Nicole Lukášková, Ph. D.

Bardzo cenię sobie wyjątkowe podejście Pana Jelínka i sposób prowadzenia kursów, ich własny systematyczność i powiązane z nią wzajemne powiązania. Wszystkie jego kolejne i wartościowe są specjalistyczne kursy i seminaria edukacyjne wkład w zakresie mojego doradztwa.