Kurzy ATAC

Wstęp / Co się u nas studiuje / Dieta przeciwzapalna

Dieta przeciwzapalna

Dieta przeciwzapalna

Termin „dieta przeciwzapalna” jest nieco skomplikowany w żywieniu. Ogólnie odnosi się do sytuacji, w których dana osoba cierpi na różne formy stanu zapalnego i istnieje przekonanie, że modyfikacja diety może złagodzić, stłumić, a nawet wyeliminować (wyleczyć) te objawy. Problem w tym, że określenie „dieta przeciwzapalna” jest zbyt ogólne, aby można je było z powodzeniem zastosować we wszystkich tych sytuacjach. Zasadniczo chodzi o to, że zapaleniu towarzyszy bardzo szeroka gama różnych chorób, które mają różną przyczynę, dlatego do każdego z nich stosuje się nieco inną koncepcję diety. Fakt, że zapalenie jest ich towarzyszącym objawem, ale w niektórych sytuacjach także przyczyną, wyklucza możliwość stosowania jednej uniwersalnej diety.

Aby właściwie zrozumieć sytuację, należy najpierw poprawnie zrozumieć znaczenie terminu „ zapalenie ”:
Zapalenie jest w zasadzie procesem naturalnym, który z fizjologicznego punktu widzenia stanowi funkcję obronną organizmu. Oznacza to, że pomaga zwalczać obce agenty i chronić go przed uszkodzeniami. Innymi słowy, jest to sposób, w jaki organizm chroni się przed infekcjami, chorobami lub urazami. Podczas reakcji zapalnej wzrasta produkcja białych krwinek (cytokin), których zadaniem jest rozwiązanie (stłumienie) stanu zapalnego. Podstawowymi objawami ostrego zapalenia są ból, zaczerwienienie, obrzęk lub uczucie ciepła w dotkniętym obszarze.

Jeśli zdarza się, że reakcje zapalne nie ustępują, ostry stan zapalny przechodzi w stan przewlekły, co jest wówczas odpowiedzialne za pojawienie się wielu różnych powikłań zdrowotnych. Zapalenie (ostre i przewlekłe) może także przebiegać w sposób ukryty, czyli bez zauważalnych objawów.

Przewlekły stan zapalny jest bardzo niebezpieczny z kilku powodów:

1. Są subiektywnie trudne do zdefiniowania (w odróżnieniu od aktualnych nie bolą i nie są zlokalizowane),

2. Towarzyszą wielu chorobom, ponadto mają zdolność intensyfikowania ich przebiegu,

3. Konwencjonalne leczenie nie może ich rozwiązać (= nie ma leków, które przywróciłyby sytuację do pierwotnego stanu, leki te jedynie tłumią objawy i objawy).

Wiemy, że przewlekłe zapalenie występuje w takich chorobach jak:

Spektrum czynników, które przyczyniają się do powstawania i rozwoju przewlekłego stanu zapalnego, jest również liczne:

  • zła koncepcja diety,
  • stres,
  • zwiększone obciążenie fizyczne lub brak ruchu,
  • stosowanie niektórych leków,
  • brak równowagi mikroflory (w jamie ustnej, jelitach, pochwie...).

Wpływ diety na stany zapalne

Obecnie uważa się, że niektóre pokarmy, jeśli są regularnie spożywane, powodują i wspierają stany zapalne (mają działanie prozapalne ):

  • alkohol,
  • cukry,
  • większy udział węglowodanów w diecie,
  • półprodukty i konserwy (głównie zawierające nieodpowiednie dodatki),
  • kiełbaski,
  • tłuszcze spalone (jako źródło kwasów tłuszczowych trans),
  • potrawy grillowane i smażone,
  • niektóre formy tłuszczów i olejów (z nadmiarem tłuszczów nasyconych lub omega-6),
  • koncentraty białkowe (w nadmiarze).

Jednocześnie prezentowane są również pokarmy przeciwzapalne :

  • warzywa,
  • owoce w rozsądnych ilościach,
  • oleje tłoczone na zimno (pod warunkiem zachowania podczas ich spożywania odpowiednich proporcji pomiędzy poszczególnymi grupami kwasów tłuszczowych, z których najważniejszy to stosunek tłuszczów nasyconych i nienasyconych oraz omega-3 i omega-6),
  • wybrane rodzaje orzechów i nasion,
  • gorąca czekolada,
  • przyprawa,
  • herbaty ziołowe, herbata zielona,
  • wybrane rodzaje grzybów (zawierające beta-glukany),
  • kiełki.

Grupy żywności, które nie zostały wymienione, powinny być stosowane rozsądnie, gdy próbujemy stłumić przewlekłe zapalenie. Ich wpływ na objawy przewlekłego stanu zapalnego zależy od ich ilości i formy (sposób przetwarzania).

Co o badaniu mówią nasi absolwenci

Jan Šmehlík

Lepszego nauczyciela nie mogłam sobie wymarzyć (w stanie nazwałabym go Guru). wyprać. Przed kursem Doradcy Żywieniowego poświęcałam dużo czasu wolnego zajmowałam się zagadnieniami związanymi z dietą, ale odkryłam to dopiero dzięki temu kursowi ile mam braków. Dziękuję panu Jelínkowi, który zawsze mi pomagał przychylnie nastawiony, gdy potrzebowałem porady, zrozumiałem wszystko, czego potrzebowałem i otrzymałem ją nowe spojrzenie na jedzenie, jakiego wcześniej nie widziałem. Kurs dostarczył mi niesamowitych wrażeń wiele obszernych informacji we wszystkich kierunkach, których potrzebowałem sprecyzować. Każdego dnia nie mogłem się doczekać nowych lekcji, kiedy od razu po nich budząc się z zamkniętymi oczami zalogował się do sekcji studenckiej i nie mógł się doczekać nowe informacje, które przeniosą mnie gdzieś dalej. Będę kontynuować w przyszłości kształcić i uzupełniać inne wspaniałe i obciążone informacje właśnie na kursach pod adresem Pan Mgr. Martina Jelínek, u nas to po prostu gwarantowane! :) Dziękuję!! :)

PharmDr. Lenka Svobodová

Kurs Doradca Żywienia i Suplementacji był świetnym uzupełnieniem mozaiki wiedzy, którą zdobyłem podczas ponad 20-letniego doświadczenia w doradztwie z zakresu zdrowia. Kontekst, który został nam przedstawiony podczas kursu w formie zrozumiałej dla każdego, pomógł mi w pracy doradczej. Różne punkty widzenia na człowieka jako jednostkę (Ajurweda, medycyna chińska, grupy krwi) nie były dla mnie zupełnie nowe, ale w ich znakomitych komentarzach widzę ogromny pozytyw. Płowy. Udział w kursie pomógł mi uświadomić sobie wszystkie powiązania i zainspirował mnie do dalszych zmian w swoim stylu życia. Ze względu na obciążenie pracą i dużą rodzinę forma nauki online w domu bardzo mi odpowiadała. Na pewno będę kontynuować kolejne kursy cząstkowe, nie mogę się ich doczekać i polecam każdemu, kto chce zrobić coś dla swojego zdrowia.

Martin Hajtmar

Jestem byłym zawodowym sportowcem, dla którego jedzenie jest najważniejsze. Kursy Atac były kiedyś dla mnie wielką niewiadomą. Dla mnie jedna wielka rekomendacja i jednocześnie ogromne podziękowania dla Mgr. Jelinek. Udało mu się stworzyć uniwersalny program studiów, który jest jasny, prosty i przystępny dla większości ludzi. Muszę ustalić priorytet jednej rzeczy, ponieważ moja praca odbywała się głównie za granicą, po prostu nie było możliwości studiowania. mgr inż. Jednak Jelínek również pomyślał o tym problemie i dzięki temu udało mi się zostać dietetykiem. Teraz robię to, co sprawia mi przyjemność. Poprzez zdrowe i smaczne odżywianie pokazuję ludziom, że nie ma rzeczy niemożliwych.