Kurzy ATAC

Wstęp / Co się u nas studiuje / Stłuszczenie wątroby

Stłuszczenie wątroby

Stłuszczenie wątroby

Wątroba to kluczowy narząd w organizmie, w którym zachodzi ogromna liczba reakcji chemicznych. Podobnie jak inne narządy w organizmie, wątroba jest podatna na różne choroby, z których najczęstszą jest tuczenie bezalkoholowe, zwane stłuszczeniem, związane ze stylem życia. Szacuje się, że w Czechach na ten problem cierpi około 15-52% populacji. Mówiąc najprościej, stłuszczenie występuje, gdy w komórkach wątroby gromadzi się zbyt dużo tłuszczu. Istnieje kilka przyczyn tego problemu:

1. Nadmierne spożycie energii.
Wraz ze wzrostem nadwagi wzrasta prawdopodobieństwo rozwoju stłuszczenia.

2. Niewłaściwy stosunek głównych składników odżywczych.

  • Najczęściej jest to nadmiar tłuszczów.
    Ogólnie stwierdzono, że ryzyko rozwoju stłuszczenia wzrasta w sytuacjach, gdy udział tłuszczu przekracza 30% całkowitego spożycia energii.

  • Ponadto występuje znaczna przewaga kwasów tłuszczowych nasyconych i trans.
    W przypadku tłuszczów nasyconych należy monitorować ich stosunek do form nienasyconych (optymalnie 1:2). W przypadku kwasów tłuszczowych trans niestety nie jest możliwe monitorowanie ich zawartości w żywności w krajach UE.

  • Wysokie spożycie węglowodanów w diecie.
    Nie tylko całkowity udział węglowodanów, znacznie większy wpływ ma spożycie cukrów. Największym problemem ostatnich lat jest fruktoza, której nadmiar znajdziemy głównie w napojach słodzonych.

  • Wysokie spożycie białka.
    Nadmiar białka ma zdolność obciążania wątroby w określonych warunkach, dlatego ogólnie zaleca się dążenie do ich spożycia w ilości do 20 proc. energii, czyli w przedziale 1-1,5 g/1 kg masy ciała.

3. Otyłość.
W przypadku ciężkiej otyłości powyżej 40 BMI choroba jest prawie zawsze rozpoznawana. Przy wzroście masy ciała o 40% powyżej granicy prawidłowej częstość występowania wynosi około 70%. Donoszono, że w połowie przypadków otyłości stłuszczenie może rozwinąć się w zwłóknienie (bliznowacenie tkanki) lub marskość wątroby.

4. Cukrzyca typu 2.
Prawdopodobieństwo stłuszczenia wątroby u chorych na cukrzycę typu 2 wynosi co najmniej 30%.

5. Hiperlipidemia.
Około 65% osób dotkniętych stłuszczeniem ma powyżej dopuszczalnego stężenia tłuszczu w surowicy krwi.

6. Brak aktywności fizycznej.
Jest to czynnik pośredni, który zasadniczo wchodzi w bilans energetyczny i tym samym przyczynia się do wzrostu masy ciała.

7. Stres oksydacyjny.
Również pośredni, ale jednocześnie wszechobecny czynnik, który ma zdolność wzmacniania efektów niezbilansowanej żywieniowo diety.

8. Hormony steroidowe.
Dotyczą sytuacji leczenia niektórych chorób. Jednakże coraz częściej pojawiają się one u sportowców stosujących te substancje jako doping w nieproporcjonalnej ilości.

9. Estrogeny.
Sytuacja dotyczy praktycznie wyłącznie populacji kobiet, w związku ze stosowaniem antykoncepcji.

10. Szybka utrata wagi.
Szybsze manipulacje wagą przeciążają wątrobę i zwiększają odkładanie się tłuszczu.

Oprócz stłuszczenia niealkoholowego występuje również stłuszczenie alkoholowe, które jest spowodowane spożywaniem w większej ilości alkoholu. Podaje się, że nawet u 90% konsumentów, spożywających 60 g alkoholu dziennie, rozwija się stłuszczenie alkoholowe.

Wpływ diety na stłuszczenie wątroby

Modyfikacja diety (= dieta wątrobowa) polega na wdrażaniu podstawowych zasad racjonalnego odżywiania, które powinny prowadzić do wyimaginowanej równowagi metabolicznej.
Zawiera:

- Sprawdzenie bilansu energetycznego.
W zdecydowanej większości przypadków celem jest redukcja wagi, więc bilans powinien być ujemny.

- Prawidłowy stosunek makroelementów.
Najczęściej prezentowana jest standardowa koncepcja wysokowęglowodanowa, w której udział węglowodanów waha się w granicach 45-60% całkowitego spożycia energii, białek 15-20% i tłuszczów 20-30%.

- Wybór wysokiej jakości żywności.
Przez jakość rozumiemy przede wszystkim żywność nieprzetworzoną przemysłowo, z minimalną ilością dodatków i odpowiednią ilością soli.

- Zapewnienie wystarczającej ilości mikroelementów.
Podstawą jest różnorodność w wyborze żywności oraz preferencja dla żywności świeżej i nieprzetworzonej przemysłowo, która z założenia zawiera wystarczającą ilość witamin, minerałów i fitochemikaliów.

Co o badaniu mówią nasi absolwenci

Kateřina Budínská

Decydując się na naukę u Mgr. Martina Jelínka skontaktowała się ze mną w sprawie takiej możliwości studiować alternatywne sposoby odżywiania, takie jak wegetarianizm, weganizm i zasady tradycyjnej medycyny chińskiej. Byłem mile zaskoczony podejściem A świetna atmosfera na spotkaniach i jestem bardzo wdzięczna, że to właśnie ją wybrałam właśnie to badanie. Miałem okazję przyjrzeć się odżywianiu od wielu osób punktu widzenia i było to dla mnie bardzo korzystne. Chcę jeszcze raz podziękować i liczę na dalszą współpracę.

Ing. Andrea Svinčiak

Dziękuję za możliwość wzięcia udziału w Twoim kursie. Jestem bardzo usatysfakcjonowana, bo pomimo tego, że żywieniem zajmuję się od dawna (jest to moje hobby od ponad 20 lat), nie miałam odwagi zająć się doradztwem zawodowo. Pomógł mi w tym mąż, który dosłownie kopnął mnie, żebym wzięła udział w kursie. Poczułem, że nigdy nie wiedziałem wystarczająco dużo, aby udzielać rad innym. Wasz kurs jest systematyczny, przemyślany, a na testach rywalizowałam sama ze sobą w tym, co wiem i czego się nauczyłam :) Codzienne dokształcanie się w tym zakresie jest dla mnie oczywistością, a poprawa jakości żywienia to, moim zdaniem sztuka samodoskonalenia. Bardzo chętnie podejmiemy współpracę w zakresie doradztwa, ponieważ jesteśmy zainteresowani wraz z mężem świadczeniem klientom naszych kompleksowych usług - masaż - ruch - żywienie - diagnostyka układu energetycznego. Cieszę się, że ja również zostałam trenerem fitness i kulturystyki pierwszego stopnia, a mój mąż był zawodowym sportowcem, więc wierzę, że mamy coś do przekazania i nasi klienci będą zadowoleni. W dzisiejszych zabieganych czasach niezwykle ważne jest, aby być w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej oraz mieć wystarczającą ilość ENERGII.

Ing. Vladimír Synáč

O efektach zmiany diety przekonałam się, gdy już mi się to udało za pomocą zmiany myślenia, diety i suplementu diety Ovosan, z którego można wyleczyć raka prostaty, bez innych leków, operacji i radioterapii. Wziąłem udział w kursie ATAC zdecydowałem się pogłębić swoją wiedzę i móc udzielać bardziej wnikliwych porad i dlatego mgr inż. Od kilku lat oglądam Martina Jelínka na YouTube i myślę, że tak absolutny numer jeden wśród dietetyków w naszym kraju i dlatego, że mamy to samo poglądy na temat żywienia i medycyny holistycznej. Kurs online Konsultant żywieniowy i suplementacja przerosła moje oczekiwania w zakresie omawianego materiału i mogę ją gorąco polecić Polecam każdemu, kto chce wziąć odpowiedzialność za swoje zdrowie w swoje ręce i unikaj, jeśli to możliwe, lekarzy, których błędy w sztuce i skutki uboczne leków są trzecią najczęstszą przyczyną zgonów w USA (patrz https://www.youtube.com/ zegarek?v=8NRJFri9-LM). Po prostu tutaj się o tym nie dowiemy. Na pewno zapiszę się na kolejny kurs doszkalający.