Kurzy ATAC

Wstęp / Co się u nas studiuje / Żywność funkcjonalna

Żywność funkcjonalna

Smak jedzenia

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat tradycją stało się wzbogacanie żywności o różnorodne składniki. Jest przez to celowo zwiększany treść niezbędne składniki odżywcze – najczęściej witaminy, minerały, przeciwutleniacze, błonnik lub białka. Powody są różne, najczęstsze to brak tych składników odżywczych w żywności lub wysiłki mające na celu zwiększenie ich spożycia w populacji. Tak narodziła się koncepcja „ żywności funkcjonalnej ”, czyli takiej, która została wzbogacona o większą ilość substancji biologicznie czynnych, niż występuje w jej standardowej formie.

Celem ich spożycia jest próba zapobiegania występowaniu niektórych chorób związanych z niedoborami składników odżywczych w diecie. Przykładami mogą być przydatne bakterie jelitowe, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie jelita grubego, sterole roślinne w margarynach, które mają wpływ na metabolizm cholesterolu, czy zwiększony udział niektórych rodzajów błonnika (prebiotyków) w celu wsparcia odżywienia mikroflory jelitowej.

Do najczęściej spotykanych na rynku żywności funkcjonalnej należą:

Ciasto
Jest na przykład wzbogacony kwasem foliowym.

Jogurty
Zawierają bakterie kwasu mlekowego (tzw. probiotyki), ewentualnie rozpuszczalne rodzaje błonnika (tzw. prebiotyki), a czasami dodaje się witaminy (D) i minerały (wapń).

Smarowanie tłuszczów (nie tylko margaryn)
Dodawane są tłuszcze omega-3 i omega-6, różne witaminy (beta karoten, wit. D, E).

Mieszanka masła
Oprócz witamin i minerałów, jako substancje słodzące stosuje się także różnego rodzaju węglowodany.

Wzbogacanie żywności można przeprowadzić na kilka sposobów, zawsze w określonym celu:

Fortyfikacja
Dodanie niezbędnych składników odżywczych do wartości wyższej niż pierwotnie zawarta w żywności (na przykład witaminy E do oleju ).

Odżywienie
Dodawanie składników odżywczych w celu poprawy wartości odżywczej żywności (na przykład witaminy C w owocowej żywności dla dzieci ).

Restytucja
Dodawanie składników odżywczych w celu uzupełnienia strat spowodowanych produkcją, przechowywaniem i dystrybucją (na przykład witamin z grupy B do mąki ).

Normalizacja
Dodanie składników odżywczych jako uzupełnienie naturalnie występującego poziomu w danej grupie żywności (np . wzbogacenie soku jabłkowego witaminą C do wartości zawartej w soku pomarańczowym ).

Suplementacja
Podawanie mikroelementów w preparatach farmaceutycznych i suplementach diety zwykle w sytuacjach wymagających większych ilości niż normalnie pokrywane w diecie (wszystkie suplementy diety ).

Co o badaniu mówią nasi absolwenci

Ing. Marek Fajstavr, Ph.D.

O programie edukacyjnym ATAC dowiedziałem się z własnej inicjatywy, dzięki promocji na jego stronie internetowej. Jeśli chodzi o moje własne intuicyjne preferencje, logicznie wybrałem ATAC. Zapewne każdy z nas ma w sobie jakieś wyobrażenie, na podstawie którego podświadomie wybieramy to, co jest dla nas korzystne. Chociaż nie otrzymałem żadnego polecenia, ATAC „przeszedł” przez moje sito całkiem naturalnie. Martin Jelínek prezentuje się na wysokim poziomie zawodowym. Ma szeroką, multidyscyplinarną perspektywę i oprócz swojej reputacji w branży prezentuje się w sposób jasny, zrozumiały, a przede wszystkim atrakcyjny. W bardzo szerokiej ofercie udało mi się znaleźć wiele programów, kursów i projektów, które kompleksowo obejmują niemal wszystkie obszary zdrowego odżywiania, metabolizmu i ogólnej filozofii odżywiania, łącząc aktywność fizyczną i umysłową. W szczególności aplikacja ZOF zapewnia prawie wszystkie usługi działań i towarzyszące im efekty towarzyszące codziennemu reżimowi żywieniowemu (od faktycznego zakupu, przygotowania, przepisów kulinarnych, spożycia, spożycia energii, wydatków i ogólnej analizy długoterminowej z różnymi rodzajami eksportu). Polega ona na tym, że nasze odżywianie jest obciążone aspektami społecznymi i rutynowymi wzorcami. Oferowane kursy dostarczają informacji nie tylko z zakresu doradztwa żywieniowego, ale także z kategorii biznesowej, PR i zarządzania. Ponieważ doceniam wielodyscyplinarne i elastyczne podejście do każdego zagadnienia ludzkiego organizmu (fizjologia, anatomia, psychologia itp.) oraz to, jak wszystko to znajduje odzwierciedlenie w życiu osobistym, bardzo doceniam również sposób, w jaki Martin Jelínek i cały jego zespół komunikują się z klienci i klienci. Bardzo doceniam osobiste podejście, pomoc, otwartość i ogólną energię, jaką wkładają w całokształt problemu. Z tego wszystkiego jasno wynika, że jest to powołanie życiowe.

Bc. Tereza Kurfiřtová

Obecnie oferta podobnych kursów jest bardzo szeroka i przy zamawianiu przez Internet boi się poparzenia. Kiedy w wyszukiwarce Pojawił się kurs Doradcy ds. Żywienia i Suplementacji pana Jelínka, zdecydowałem zasubskrybuj go po tym, jak go wysłuchałem w Sama Doma CT. W każdym razie, jak jego interpretacja była naturalna i zrozumiała podczas wizyty w pracowni Česká telewizji, jego wykłady w ramach kursu były również łatwe do zrozumienia. doceniam to tok studiów, który opiera się na niemal codziennej nauce i zadaniach, co zmusi ucznia do nieodkładania zajęć indywidualnych na później. Dziękuję Panu Jelínka o kompleksowe spojrzenie na bliską mi osobę. Ciało jest jedno najdoskonalsza maszyna, którą może całkowicie zepsuć jedna mała błędy. Dlatego rozwój w tym obszarze jest nie tylko interesujący, ale także ważny wiedzy, najlepiej ze wszystkich możliwych punktów widzenia. Wspomniany kurs mi poszerzyła spojrzenie na zdrowie, gdyż zapoznawała studentów z klasyką dla nas z myśleniem zachodnim, ale także z myśleniem kultur wschodnich.

RNDr. Markéta Rezková

Przy wyborze kursów oferowanych przez różne organizacje miarodajna była dla mnie akredytacja Ministerstwa Oświaty i Kultury, elastyczność czasowa, a przede wszystkim większa ilość informacji w porównaniu do kursów standardowych. Mimo że sześciomiesięczny kurs „Konsultant Żywienia i Suplementacji” nie posiada akredytacji, z pozostałych punktów byłem niezwykle zadowolony. Forma, przejrzystość i struktura informacji na codziennych lekcjach zostały napisane w sposób zrozumiały i bardzo ciekawy, a ważne informacje zostały wyróżnione, tak aby można było łatwo się w nich odnaleźć. Oprócz samych lekcji na szczególną uwagę zasługuje gra ZOF, w której załadowaną wiedzę wykorzystano w „praktyce” i jest to nieoceniona pomoc w trakcie nauki. Jeszcze raz dziękuję i jestem bardzo szczęśliwy, że mogę skorzystać z kolejnego z oferowanych kursów!