Wstęp / Co się u nas studiuje / Żywność funkcjonalna
W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat tradycją stało się wzbogacanie żywności o różnorodne składniki. Jest przez to celowo zwiększany treść niezbędne składniki odżywcze – najczęściej witaminy, minerały, przeciwutleniacze, błonnik lub białka. Powody są różne, najczęstsze to brak tych składników odżywczych w żywności lub wysiłki mające na celu zwiększenie ich spożycia w populacji. Tak narodziła się koncepcja „ żywności funkcjonalnej ”, czyli takiej, która została wzbogacona o większą ilość substancji biologicznie czynnych, niż występuje w jej standardowej formie.
Celem ich spożycia jest próba zapobiegania występowaniu niektórych chorób związanych z niedoborami składników odżywczych w diecie. Przykładami mogą być przydatne bakterie jelitowe, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie jelita grubego, sterole roślinne w margarynach, które mają wpływ na metabolizm cholesterolu, czy zwiększony udział niektórych rodzajów błonnika (prebiotyków) w celu wsparcia odżywienia mikroflory jelitowej.
Do najczęściej spotykanych na rynku żywności funkcjonalnej należą:
Ciasto
Jest na przykład wzbogacony kwasem foliowym.
Jogurty
Zawierają bakterie kwasu mlekowego (tzw. probiotyki), ewentualnie rozpuszczalne rodzaje błonnika (tzw. prebiotyki), a czasami dodaje się witaminy (D) i minerały (wapń).
Smarowanie tłuszczów (nie tylko margaryn)
Dodawane są tłuszcze omega-3 i omega-6, różne witaminy (beta karoten, wit. D, E).
Mieszanka masła
Oprócz witamin i minerałów, jako substancje słodzące stosuje się także różnego rodzaju węglowodany.
Wzbogacanie żywności można przeprowadzić na kilka sposobów, zawsze w określonym celu:
Fortyfikacja
Dodanie niezbędnych składników odżywczych do wartości wyższej niż pierwotnie zawarta w żywności (na przykład witaminy E do oleju ).
Odżywienie
Dodawanie składników odżywczych w celu poprawy wartości odżywczej żywności (na przykład witaminy C w owocowej żywności dla dzieci ).
Restytucja
Dodawanie składników odżywczych w celu uzupełnienia strat spowodowanych produkcją, przechowywaniem i dystrybucją (na przykład witamin z grupy B do mąki ).
Normalizacja
Dodanie składników odżywczych jako uzupełnienie naturalnie występującego poziomu w danej grupie żywności (np . wzbogacenie soku jabłkowego witaminą C do wartości zawartej w soku pomarańczowym ).
Suplementacja
Podawanie mikroelementów w preparatach farmaceutycznych i suplementach diety zwykle w sytuacjach wymagających większych ilości niż normalnie pokrywane w diecie (wszystkie suplementy diety ).
MUDr. Marie Lukaščuková
Myślę, że ta część nas, w tym ja, ma w sobie lekki fanatyzm :-) i trochę mi było wstyd podczas czytania... Miałam więcej powodów, żeby przejść na dietę bezmięsną, z jednej strony mięso było nigdy do końca nie moja filiżanka herbaty, a biorąc pod uwagę mój sposób życia, trafiłam w okolice schronisk, przytułków i dowiedziałam się więcej o warunkach życia zwierząt, i wtedy już byłam pewna, że nie będę jadła mięsa w Wszystko. Nie brakuje mi jajek, tak jak mięsa, tylko nabiału, zwłaszcza sera, bo znalazłam z innymi odpowiednie dla siebie alternatywy, tęsknię za nimi i wciąż walczę z ich rozbiciem... Na szczęście im jestem starsza, tym jestem bardziej cierpliwa wobec siebie. Uczę się akceptować to kim jestem i że walka ze sobą nie ma większego sensu, wiem też, że jeśli czegoś chcę, to to osiągnę. Wiem więc, że kiedyś znajdę dla siebie właściwy sposób, jak całkowicie wyeliminować produkty pochodzenia zwierzęcego, bo ich spożycie nie zgadza się z tym, jak chciałbym, żeby wyglądał świat. Jako lekarz zresztą, pracując na polach wewnętrznych, miałem pojęcie, co prawdopodobnie jest prawidłowe, choć muszę przyznać, że jest to naprawdę bardzo powierzchowne. Ten kurs pomógł mi właściwie zrozumieć zasady. Całe życie zmagam się z lenistwem, szczególnie w obszarze gotowania, wymyślania co zjem i samego przygotowywania jedzenia... bardzo mi to przeszkadza w ciągu dnia i zabiera czas na inne, ważniejsze sprawy dla mnie działania, które na pewno uwidoczniły się w kreowaniu moich zadań i moich brakach. Zdaję sobie sprawę, tak jak mam świadomość, że jest to bardzo głupie podejście, bo tak naprawdę jesteśmy tym, co jemy, i oszukiwanie w tym zakresie od dawna czas to chyba najgłupsza rzecz, jaką człowiek może zrobić...ale muszę się pochwalić, bo zaczęłam chociaż trochę więcej myśleć o tym co jem w ciągu dnia, bo oprócz pracy lekarskiej mam jeszcze wiele zajęć i muszę być nie tylko zdrowy, ale także pełen energii, aby móc sobie ze wszystkim poradzić z przeglądem. Jestem przekonana, że ten kurs bardzo mi pomoże w tej podróży.
Stefania Zanconato
5 lat temu wybrałem kursy ATAC, które miały i nadal mają doskonałe rekomendacje. Jako że ukończyłem 4 lata studiów na Wydziale Farmaceutycznym muszę stwierdzić, że informacje jakie otrzymałem na szkoleniu były na wysokim poziomie. Dziś całkowicie poświęcam się doradztwu żywieniowemu. W związku z chorobą autoimmunologiczną, z którą się wówczas zmagałam i zdobyłam wiele doświadczeń praktycznych, które staram się wykorzystywać wraz z wiedzą teoretyczną zdobytą na studiach i to wszystko wykorzystuję w pracy z klientami. Razem z holistycznie zorientowanym lekarzem MUDr. Założyłyśmy z Teresą Feltoni klinikę Pontina, będącą pomostem pomiędzy medycyną klasyczną a holistyczną, w której pracuję jako dietetyk. W 2021 roku założyliśmy e-sklep NaturaPura, który zalicza się do nietoksycznych e-sklepów. Koncentrujemy się na suplementach diety najwyższej jakości bez dodatków, czystej żywności, nietoksycznych kosmetykach i drogeriach. Ponieważ prowadzę taki tryb życia, staram się także przekazywać swoje doświadczenie i wiedzę moim klientom. W tym roku przystąpiłam do egzaminu stałego na dietetyka, który zdałam pomyślnie. Bazując na tym wspaniałym doświadczeniu oraz w związku z tym czym się na co dzień zajmuję w swojej pracy, zdecydowałam się uzupełnić dotychczasowe kwalifikacje o studia z zakresu terapii żywieniowej. Swoją wiedzę poszerzam także uczestnicząc w kursach z zakresu żywienia funkcjonalnego. Dieta to znacznie większy element układanki, na który składają się wybory dotyczące stylu życia, ćwiczenia, rytmy dobowe, przyjaźnie, rodzina, praca, wakacje, odpoczynek, sen, emocje – każdy element do siebie pasuje. Za każdym razem, gdy jemy, nasze ciała otrzymują niezliczone sygnały, które modulują ekspresję genów, równowagę hormonalną, nastrój, koncentrację, funkcje poznawcze, reakcję immunologiczną i zapalną. Dieta nie jest statyczna, ale dynamiczna i dostosowuje się do różnych sytuacji. Dieta nie jest jedna i nie jest na zawsze, dieta to styl życia.
Bc. Jana Jílková
Brałem w życiu x kursów, więc mogę porównać. W każdym z poprzednich kursów czegoś mi brakowało, a ten przerósł moje oczekiwania. Naprawdę nie przesadzam. Nie mam nic do zarzucenia temu kursowi. Pan Jelínek był wspaniałym wykładowcą i przewodnikiem. Wyraziłem zgodę na konsultacje i podzielenie się wrażeniami z innymi uczestnikami kursu. Kolejną korzyścią były spotkania raz w miesiącu i możliwość wyjaśnienia niejasności. Niesamowita była także aplikacja ZOF do tworzenia menu. Bardzo doceniam nieograniczony dostęp do kursu, ponieważ nawet dziś lubię przeglądać niektóre rozdziały jeszcze raz i w poradni w poszukiwaniu ciekawych pytań i odpowiedzi. W praktyce wykorzystuję teraz bardzo cenne informacje, których nauczyłem się na kursie. Dlatego też bardzo serdecznie dziękuję Panu Jelínkowi!