Kurzy ATAC

Żywność funkcjonalna

Smak jedzenia

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat tradycją stało się wzbogacanie żywności o różnorodne składniki. Jest przez to celowo zwiększany treść niezbędne składniki odżywcze – najczęściej witaminy, minerały, przeciwutleniacze, błonnik lub białka. Powody są różne, najczęstsze to brak tych składników odżywczych w żywności lub wysiłki mające na celu zwiększenie ich spożycia w populacji. Tak narodziła się koncepcja „ żywności funkcjonalnej ”, czyli takiej, która została wzbogacona o większą ilość substancji biologicznie czynnych, niż występuje w jej standardowej formie.

Celem ich spożycia jest próba zapobiegania występowaniu niektórych chorób związanych z niedoborami składników odżywczych w diecie. Przykładami mogą być przydatne bakterie jelitowe, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie jelita grubego, sterole roślinne w margarynach, które mają wpływ na metabolizm cholesterolu, czy zwiększony udział niektórych rodzajów błonnika (prebiotyków) w celu wsparcia odżywienia mikroflory jelitowej.

Do najczęściej spotykanych na rynku żywności funkcjonalnej należą:

Ciasto
Jest na przykład wzbogacony kwasem foliowym.

Jogurty
Zawierają bakterie kwasu mlekowego (tzw. probiotyki), ewentualnie rozpuszczalne rodzaje błonnika (tzw. prebiotyki), a czasami dodaje się witaminy (D) i minerały (wapń).

Smarowanie tłuszczów (nie tylko margaryn)
Dodawane są tłuszcze omega-3 i omega-6, różne witaminy (beta karoten, wit. D, E).

Mieszanka masła
Oprócz witamin i minerałów, jako substancje słodzące stosuje się także różnego rodzaju węglowodany.

Wzbogacanie żywności można przeprowadzić na kilka sposobów, zawsze w określonym celu:

Fortyfikacja
Dodanie niezbędnych składników odżywczych do wartości wyższej niż pierwotnie zawarta w żywności (na przykład witaminy E do oleju ).

Odżywienie
Dodawanie składników odżywczych w celu poprawy wartości odżywczej żywności (na przykład witaminy C w owocowej żywności dla dzieci ).

Restytucja
Dodawanie składników odżywczych w celu uzupełnienia strat spowodowanych produkcją, przechowywaniem i dystrybucją (na przykład witamin z grupy B do mąki ).

Normalizacja
Dodanie składników odżywczych jako uzupełnienie naturalnie występującego poziomu w danej grupie żywności (np . wzbogacenie soku jabłkowego witaminą C do wartości zawartej w soku pomarańczowym ).

Suplementacja
Podawanie mikroelementów w preparatach farmaceutycznych i suplementach diety zwykle w sytuacjach wymagających większych ilości niż normalnie pokrywane w diecie (wszystkie suplementy diety ).

Co o badaniu mówią nasi absolwenci

RNDr. Blanka Roučková, Ph.D.

Oczywiście zajmuję się doradztwem żywieniowym już od dłuższego czasu Stale czerpię wiedzę z różnych źródeł. Zainteresowała mnie treść Doradcy oczywiście żywieniu i suplementacji głównie pod kątem zakresu informacji. Dzięki temu, że jestem sobą dołączyłem do kursu, poszerzyłem swoją wiedzę i uporządkowałem znane mi rzeczy i umieścić w innych kontekstach. Dla mnie zawartość kursu była zdecydowanie korzystna i formularz online jest całkowicie zadowalający.

Jiřina Macková

Od wielu lat interesuję się zdrowszym stylem życia ze wszystkim, co się z tym wiąże... Zebrałem każdy fragment, aż stał się zagmatwanym labiryntem. Pomyślałem, że poszukam kursu, który wskaże mi właściwy kierunek. W Internecie Zainteresował mnie kurs ATAC Pana Jelínka „Doradca ds. żywienia i suplementacji”. Postanowiłam spróbować, ponieważ spodobał mi się program tego kursu, a zwłaszcza holistyczne podejście do jedzenia. Mapy myśli na początku trochę mnie niepokoiły, ale muszę przyznać, że szybko je polubiłem. Bardzo mnie zainteresowało spojrzenie na żywienie z punktu widzenia Ajurwedy, tradycyjnej medycyny chińskiej i makrobiotyki (jeśli otworzylibyście kurs na temat Ajurwedy, tradycyjnej medycyny chińskiej, to już aplikuję). Jestem bardzo zadowolony, że wybrałem ten kurs. Bardzo doceniam podejście Pana Jelínka, jego pomoc i chęć. Doświadczenie i cenne rady zdobyte podczas tego kursu pomogą zdrowiu nie tylko mojej rodziny, ale także, mam nadzieję, mojej przyszłej klienteli. Dziękuję bardzo i życzę wielu entuzjastycznych uczniów.

Bc. Mária Šimková

Po napisaniu i wydaniu dwóch książek kucharskich zacząłem jeszcze intensywniej kształcić się w zakresie żywienia, a gdy szukałem odpowiedniego kursu żywieniowego, moją uwagę przykuł kurs ATAC dobrymi rekomendacjami. Urzekła mnie swoją długością i wyrafinowaną treścią. A to nie jest powszechne, szczególnie na Słowacji, gdzie kursy dietetyka są zazwyczaj dość powierzchowne i krótkie. A ja szukałem czegoś więcej. Kursy pana Jelínka dały mi dokładnie to, czego szukałem. Kurs był systematyczny i dobrze zaprojektowany, aby zapewnić solidną podstawę do dalszego rozwoju. Szeroki zakres badania uświadomił mi z kolei, że żywienie jest kwestią bardzo indywidualną, a nie czarno-białą. Albert Einstein powiedział: „Najważniejsze jest, aby ciągle zadawać pytania”. I uważam tę prawdę za ważną w badaniach nad żywieniem. Uczyć się z pokorą i ze znakami zapytania na końcu zdań, aby odżywianie nie stało się tylko teorią, ale wręcz żywą całością, w której przede wszystkim dbamy o indywidualność każdego człowieka. Za duży plus uważam wystarczający czas trwania kursu żywieniowego, dzięki któremu informacje zostają w głowie, pogłębiają się wraz z dodatkowymi studiami i można je ułożyć jak puzzle. Oprócz bogatej teorii, na duży plus widzę aplikację ZOF, w której niemal codziennie tworzyliśmy modelowe menu dla szerokiego grona klientów o różnych wymaganiach. Dzięki temu kurs miał jednocześnie charakter praktyczny, co doceni każdy student. Dla mnie autoryzowany egzamin państwowy był doskonałą weryfikacją mojej wiedzy, a także potwierdzeniem, że kurs ATAC jest naprawdę dobrze przygotowany i pełnowartościowy do zdania tego egzaminu, który nie jest jeszcze dostępny na Słowacji. Był to także punkt wyjścia do kolejnego badania, które rozpocząłem. Protokół GAPS i praca nad żywieniem dzieci zafascynowały mnie na tyle, że dalej zagłębiałem się w studiowanie tego protokołu. Nasz mikrobiom jelitowy jest ściśle powiązany z naszą odpornością i naszym zdrowiem, zarówno fizycznym, jak i psychicznym, wpływa na nasze upodobania, nastrój, hormony... Warto o to dbać. Jestem niezmiernie wdzięczny panu Jelínkowi za jego człowieczeństwo i profesjonalizm, za otwartość i ciężką pracę, osobiste podejście i cenne rad.