Kurzy ATAC

Zespół chronicznego zmęczenia

Coraz większa liczba ludzi na całym świecie cierpi na zespół zmęczenia. W przeszłości objawy tej choroby określano jako „zespół przewlekłej dysfunkcji neuroendokrynno-immunologicznej” lub „myalgiczne zapalenie mózgu i rdzenia”, ale najczęstszym objawem jest „zespół chronicznego zmęczenia”.

Najczęściej charakteryzuje się:

  • uczucie głębokiego i długotrwałego wyczerpania,
  • awarie   spać,
  • słaba koncentracja,
  • depresja,
  • bóle stawów i mięśni,
  • ból gardła,
  • podwyższona temperatura...

Nadal toczy się debata, czy zespół zmęczenia jest konkretną chorobą, czy tylko zbiorem niepowiązanych objawów.

Konkretna przyczyna zespołu chronicznego zmęczenia jest nadal nieznana. Jednak eksperci w większości są zgodni, że osłabiony układ odpornościowy odgrywa tutaj znaczącą rolę   układu w połączeniu z przeciążeniem fizycznym i psychicznym (około 60 procent osób cierpiących na alergię ). Niektóre osoby niepełnosprawne cierpią również na różne schorzenia   autoimmunologiczne   choroby (toczeń itp.).

Inny możliwy i częsty   podanymi przyczynami mogą być:

  • stres,
  • zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego,
  • zaburzenia metabolizmu mięśni,
  • zaburzenia snu itp.

Co gorsza, na zespół chronicznego zmęczenia przypisuje się także wpływ:

  • toksyny z zanieczyszczonego środowiska,
  • niskie ciśnienie krwi,
  • nieprawidłowe hormony   zajęcia.

Wpływ diety na zespół chronicznego zmęczenia

W odniesieniu do diety chroniczne zmęczenie może być spowodowane brakiem jakichkolwiek substancji odżywczych. Próbując wspomóc ustąpienie syndromu poprzez modyfikację menu, należy wykonać następujące czynności:

1. Przede wszystkim warto przeanalizować dotychczasową dietę.
Obejmuje to szczegółowe spojrzenie na:

A) Skład menu (tj. jakość potraw i różnorodność ich wyboru).

B) Jakość żywienia (monitorowana jest zawartość wszystkich możliwych do analizy składników odżywczych).

Ponieważ zespół chronicznego zmęczenia nazywany jest chronicznym, oznacza to, że nie powstał sam z dnia na dzień, ale metabolizm musiał zostać wytrącony z równowagi na długi czas. Wynika z tego, że analiza jedzenia powinna koncentrować się na dłuższym okresie czasu.

2. Następnie dostosuj menu tak, aby pokazywało:

A) Wystarczająca różnorodność w doborze żywności,

B) Odpowiednia jakość spożywanej żywności,

C) Bilans żywieniowy wszystkich monitorowanych parametrów.

Jeżeli analiza żywieniowa jadłospisu wykaże, że od dłuższego czasu występują niedobory niektórych mikroelementów (przede wszystkim witamin i minerałów ), warto ustawić ich spożycie na nieco wyższym poziomie ze względu na wysiłek nasycenia organizmu.

3. Z suplementacji najbardziej preferowane są:

A) Preparaty immunomodulujące – np. echinacea,

B) Przeciwutleniacze,

C) Adaptogeny.

Kiedy mamy do czynienia z zespołem chronicznego zmęczenia, pojawiają się dwa problemy:

- Jest to zaburzenie przewlekłe, dlatego należy spodziewać się bardziej czasochłonnego procesu (rzędu miesięcy).
- To jest syndrom, więc nie rozwiązuje się jednego problemu, ale cały ich zestaw. Zasadniczo oznacza to, że równowaga ciała i umysłu została zachwiana na kilku poziomach (homeostatyczne mechanizmy samoregulacji przestały działać w wielu systemach).

Co o badaniu mówią nasi absolwenci

Mgr. Petra Kuderová

Konsultant kursowy ds. żywienia i suplementacji Pan Mgr. Wybrałem Martina Jelínka głównie ze względu na moje dzieci. Chciałem poszerzyć swoją wiedzę na temat zdrowego odżywiania i uzyskać nowe informacje na temat składu żywności, którą podaję dzieciom. W trakcie kursu otrzymałem te informacje w formie wyczerpującej i kompletnej, a dzięki seminariom również w formie rozrywkowej. Choć pierwotnie nie miałam zamiaru sama udzielać porad z zakresu żywienia, zainteresowanie znajomych i szerszego otoczenia utwierdziło mnie w przekonaniu, że mogę łączyć swoje hobby z pracą i przekazywać zdobytą wiedzę dalej. Kurs Mgr. Mogę gorąco polecić Jelínek każdemu, kto chce zdobyć wykształcenie w danym kierunku, a także tym, którzy chcą pracować w tym zawodzie. Moim zdaniem ten kurs jest najbardziej wszechstronną ofertą na rynku czeskim ze względu na swój szeroki zakres.

Mgr. Soňa Malá

Kurs Doradca Żywienia i Suplementacji cenię za jego kompleksowość, przejrzystość, a zwłaszcza podejście Pana Jelínka jako wykładowcy. Jestem z wykształcenia dietetykiem, więc większość informacji była mi znana, ale mimo to wiele się nauczyłem, a informacje były dobrze zorganizowane. Uznaję holistyczne podejście do żywienia jako takiego - kurs pamięta zarówno o nowoczesnym podejściu w postaci liczenia kalorii, jak i podejściach alternatywnych, takich jak makrobiotyka i TČM. Ucieszyło mnie, że co miesiąc mogę spotykać się także osobiście, a nie tylko online. Kurs Konsultanta Żywieniowego dał mi dużo praktyki jako konsultanta żywieniowego i bardzo mi się podobał. Gorąco polecam!

Rudolf Novák

Ponieważ aktywnie trenuję, musiałem zacząć od nowa bardziej interesuje mnie to, co wkładam do swojego ciała i jak to wpływa na jego funkcjonowanie. I tu zaczęła się moja przygoda ze zdrowym stylem życia. Zdał sobie sprawę Dieta ma zasadniczy wpływ na nasze zdrowie. Słyszałem wiele opinii, Przeczytałem setki teorii i obejrzałem wiele dokumentów. Z biegiem czasu jestem jednak doszło do momentu, w którym zdałem sobie sprawę, że chcę zajmować się swoimi badaniami idź dalej i przede wszystkim porządnie uporządkuj wszystkie sprawy w głowie, bo Po prostu byłem naprawdę zdezorientowany tymi wszystkimi opiniami. Dla mnie wyzwolenie dopiero po ukończeniu kursu Doradca Żywienia i Suplementacji, gdzie I zdał sobie sprawę ze znaczenia holistycznego spojrzenia na jedzenie i rozważenia indywidualność, a także poszanowanie wschodnich filozofii TČM i Ajurweda. Od początku obawiałam się, że jeśli chodzi o zakres kursu, informacji będzie za dużo i nie będę w stanie wszystkiego dostatecznie przyswoić. Przeciwnie ale to była prawda i pod koniec kursu wszystko mi się zgadzało i dostałem to kompleksowe spojrzenie na żywienie. Pan Mgr. Jelínek to świetny profesjonalista i potrafi spojrzeć kompleksowo na każde jedzenie, sytuację i opinię sposób i z otwartym umysłem. Bardzo doceniam też jego przyjazność podejście i chęć odpowiedzi na wszelkie niejasności. ATAC kursuje ciepło Polecam każdemu, komu nie jest obojętne zdrowie.