Wstęp / Co się u nas studiuje / Zespół chronicznego zmęczenia
Coraz większa liczba ludzi na całym świecie cierpi na zespół zmęczenia. W przeszłości objawy tej choroby określano jako „zespół przewlekłej dysfunkcji neuroendokrynno-immunologicznej” lub „myalgiczne zapalenie mózgu i rdzenia”, ale najczęstszym objawem jest „zespół chronicznego zmęczenia”.
Najczęściej charakteryzuje się:
Nadal toczy się debata, czy zespół zmęczenia jest konkretną chorobą, czy tylko zbiorem niepowiązanych objawów.
Konkretna przyczyna zespołu chronicznego zmęczenia jest nadal nieznana. Jednak eksperci w większości są zgodni, że osłabiony układ odpornościowy odgrywa tutaj znaczącą rolę układu w połączeniu z przeciążeniem fizycznym i psychicznym (około 60 procent osób cierpiących na alergię ). Niektóre osoby niepełnosprawne cierpią również na różne schorzenia autoimmunologiczne choroby (toczeń itp.).
Inny możliwy i częsty podanymi przyczynami mogą być:
Co gorsza, na zespół chronicznego zmęczenia przypisuje się także wpływ:
W odniesieniu do diety chroniczne zmęczenie może być spowodowane brakiem jakichkolwiek substancji odżywczych. Próbując wspomóc ustąpienie syndromu poprzez modyfikację menu, należy wykonać następujące czynności:
1. Przede wszystkim warto przeanalizować dotychczasową dietę.
Obejmuje to szczegółowe spojrzenie na:
A) Skład menu (tj. jakość potraw i różnorodność ich wyboru).
B) Jakość żywienia (monitorowana jest zawartość wszystkich możliwych do analizy składników odżywczych).
Ponieważ zespół chronicznego zmęczenia nazywany jest chronicznym, oznacza to, że nie powstał sam z dnia na dzień, ale metabolizm musiał zostać wytrącony z równowagi na długi czas. Wynika z tego, że analiza jedzenia powinna koncentrować się na dłuższym okresie czasu.
2. Następnie dostosuj menu tak, aby pokazywało:
A) Wystarczająca różnorodność w doborze żywności,
B) Odpowiednia jakość spożywanej żywności,
C) Bilans żywieniowy wszystkich monitorowanych parametrów.
Jeżeli analiza żywieniowa jadłospisu wykaże, że od dłuższego czasu występują niedobory niektórych mikroelementów (przede wszystkim witamin i minerałów ), warto ustawić ich spożycie na nieco wyższym poziomie ze względu na wysiłek nasycenia organizmu.
3. Z suplementacji najbardziej preferowane są:
A) Preparaty immunomodulujące – np. echinacea,
C) Adaptogeny.
Kiedy mamy do czynienia z zespołem chronicznego zmęczenia, pojawiają się dwa problemy:
- Jest to zaburzenie przewlekłe, dlatego należy spodziewać się bardziej czasochłonnego procesu (rzędu miesięcy).
- To jest syndrom, więc nie rozwiązuje się jednego problemu, ale cały ich zestaw. Zasadniczo oznacza to, że równowaga ciała i umysłu została zachwiana na kilku poziomach (homeostatyczne mechanizmy samoregulacji przestały działać w wielu systemach).
Daniel Lupienski
Kiedy zaczynałam szukać kursu z zakresu żywienia, liczyłam na to, że będzie on akredytowany. Po pewnym czasie odkryłam kurs Doradca Żywienia i Suplementacji, który nie był akredytowany, więc w pierwszej chwili go przeoczyłam. Inne akredytowane kursy, które znalazłem, wydawały mi się zbyt krótkie, więc zacząłem zastanawiać się, dlaczego kurs Doradca ds. Żywienia i suplementacji nie był akredytowany. Po chwili zrozumiałem i zarejestrowałem się. Tak wielu rzeczy, których nauczył mnie ten kurs, z pewnością nie mógłby zaoferować inny akredytowany kurs. Forma online bardzo mi odpowiadała (mogłam uczyć się, kiedy miałam czas i ochotę). Bardzo cenię sobie pokój konsultacyjny przy każdej lekcji, gdzie można zapytać o wszystko na temat danej lekcji, a lektor odpowie w możliwie najkrótszym czasie. Gra edukacyjna jest bardzo ładnie wykonana i od razu widać, gdzie masz braki w wyglądzie menu. Jeśli interesujesz się światem żywienia, weź udział w tym kursie. Nie pożałujesz.
Soña Hamue
Od ponad dwóch lat bezskutecznie poszukuję kursu, który pomógłby mi w opracowaniu książki ze zdrowymi przepisami dla dzieci. Po ukończeniu szkoły gastronomicznej wiedziałam, że moim marzeniem jest poświęcić się zdrowemu żywieniu dzieci. Skończyłam szkołę w Meksyku, tworzę również zdrowe przepisy dla restauracji. Potem długo szukałam kursu online, który byłby zrozumiały i taki, na którym mogłabym uczyć się w dowolnym miejscu i czasie, ponieważ jestem też mamą, pracuję i podróżuję między Europą a Meksykiem. Kurs Pana Jelínka „Doradca ds. żywienia i suplementacji” jest naprawdę wyjątkowy. Wszystko jest świetnie wytłumaczone i w zabawny sposób. Zrozumiesz, jak ważne jest zrozumienie zdrowego odżywiania i dbania o swoje ciało. Udział w kursie był dla mnie wielkim zaszczytem, gorąco polecam każdemu! Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom kursu ATAC za chęć pomocy w przypadku niepewności.
Kateřina Budínská
Decydując się na naukę u Mgr. Martina Jelínka skontaktowała się ze mną w sprawie takiej możliwości studiować alternatywne sposoby odżywiania, takie jak wegetarianizm, weganizm i zasady tradycyjnej medycyny chińskiej. Byłem mile zaskoczony podejściem A świetna atmosfera na spotkaniach i jestem bardzo wdzięczna, że to właśnie ją wybrałam właśnie to badanie. Miałem okazję przyjrzeć się odżywianiu od wielu osób punktu widzenia i było to dla mnie bardzo korzystne. Chcę jeszcze raz podziękować i liczę na dalszą współpracę.