Kurzy ATAC

Wstęp / Co się u nas studiuje / Wartość glikemiczna żywności

Wartość glikemiczna żywności

Wartość glikemiczna żywności

Między innymi żywność, którą spożywamy, ma zdolność wywoływania w organizmie tzw. odpowiedzi glikemicznej. Oznacza to, że po spożyciu pokarmu trzustka reaguje wytwarzaniem określonej ilości hormonu insuliny, którego głównym zadaniem jest redukcja poziomu cukru we krwi. Reakcja ta jest największa w przypadku pokarmów zawierających węglowodany (po ich spożyciu poziom cukru we krwi po pewnym czasie wzrośnie ).

Efektem tego procesu jest magazynowanie energii z cukrów, częściowo w postaci glikogenu (zapasy cukru u zwierząt), reszty (nadmiaru) w zapasach tłuszczu organizmu (dlatego insulina określana jest mianem hormonu tworzącego tłuszcze). ). Glikemia to trzecia zasada Strefy Optymalnego Funkcjonowania, na której uczymy uczniów holistycznego podejścia do odżywiania.

Istnieją dwa terminy związane z glikemią:

1. Indeks glikemiczny (GI)

Jest to wartość, która mówi nam , jak szybko cukry z diety przedostają się do krwi (i tym samym podnoszą poziom cukru we krwi). Wynikowa wartość IG żywności zależy od następujących parametrów:

  1. Ilość węglowodanów w pożywieniu : Im wyższa zawartość, tym wyższa wartość IG.
  2. Rodzaj węglowodanów w żywności : Prostsze formy cukrów (mono- i oligosacharydy) mają wyższy IG niż złożone formy węglowodanów (polisacharydy).
  3. Zawartość innych składników odżywczych w żywności : błonnika, tłuszczu lub białka, które wchodzą w skład żywności, zmniejszają wartość IG.

Wartości GI zestawiono w trzech grupach :

  1. Niski IG: 0 - 50 - warzywa, owoce, zboża, rośliny strączkowe, grzyby, mięso, jaja, kwaśny niesłodzony nabiał, tłuste potrawy (masło, margaryny).
  2. Średni IG: 51 – 70 – ziemniaki, ryż naturalny, makarony, pieczywo pełnoziarniste, mleko krowie, słodzony nabiał.
  3. Wysoki IG: 71 - 100 - ryż biały, pieczywo z mąki mielonej, miód, dowolne słodycze, alkohol.

Zachodzi tu zależność – im wyższy IG pożywienia (lub im większą ilość spożywamy węglowodanów), tym szybciej (lub większa ilość) insulina jest wydalana.

2. Ładunek glikemiczny (GN)

Jest to związane z ilością węglowodanów w pożywieniu. Do tej wartości stosuje się specyficzny wzór:

GN = GI x ilość węglowodanów w gramach/100

Wartości GN zestawiono w trzech grupach:

  1. Niski GN: 0 - 10
  2. Średni GN: 11 – 20
  3. Wysoki GN: 21 - 30

Węglowodany są źródłem szybkiej energii. Jeśli zjemy za dużo węglowodanów ( GN ), żywności o wysokim IG, lub jeśli połączymy oba czynniki, organizm będzie miał tendencję do gromadzenia ich w rezerwach tłuszczu. Znajdzie to odzwierciedlenie nie tylko w zwiększeniu masy ciała, ale we wszystkich jego konsekwencjach (wzrost zawartości tłuszczów we krwi i zaburzenia ich metabolizmu, w tym cholesterolu, postępujący rozwój insulinooporności i cukrzycy typu 2, rozwój chorób serca i krwi). choroby naczyń ).

Co o badaniu mówią nasi absolwenci

Alena Rudolf Honolková, DiS.

Na kurs Konsultanta Żywieniowego trafiłam „przypadkiem” szukając w Internecie konsultanta żywieniowego w moim miejscu zamieszkania. Oferta kursu bardzo mnie zainteresowała, zarówno pod względem merytorycznym, jak i merytorycznym. Ukończenie kursu zyskało bardzo szerokie spojrzenie nie tylko w zakresie odżywiania, ale także funkcjonowania organizmu. Dzięki temu, że lubię i interesuje mnie ten temat, zdecydowałam się kontynuować tę dziedzinę na poziomie zawodowym. Doceniam profesjonalne prowadzenie kursu, wgląd w dziedzinę żywienia jest naprawdę kompleksowy z różnych punktów widzenia. Ciekawa jest także oferta innych kursów, z których na pewno skorzystam w przyszłości, poszerzając swoje umiejętności.

Zdeňka Čubrová

Po dokładnym rozważeniu wybrałam kurs przekwalifikacyjny „Konsultant Żywieniowy”. przeglądając wszystkie oferty na rynku. Szczególnie podobało mi się podejście holistyczne, Od lat interesuję się medycyną naturalną i bliskie jest mi spojrzenie holistyczne człowiek i jego zdrowie. Treść kursu odpowiadała temu – wszyscy trzej wykładowcy przekazali nam wiedzę i informacje z różnych punktów widzenia, a nie tylko tych zwyczajowych przedstawione, łącząc różne aspekty w kontekst i jednocześnie przegląd, żebyście nie zwariowali :). Otworzyły się przede mną nowe widoki na celę rozległość tej dziedziny i dlatego zdecydowałem się kontynuować studia półroczny kurs „Doradca ds. żywienia i suplementacji”. Dziękuję więc mgr. Martin Jelínek, MUDr. Pavlo Dvorský i inż. Martinowi Škábowi za to, że jest pożyteczny wykładów i, co nie mniej ważne, pani Jitce Pořízkovej za wspaniałą organizację praca.

Ing. Ján Kopaničák

Kurs doradcy żywieniowego u pana Jelínka ogromnie mnie wzbogacił. Nigdzie indziej nie spotkałam się z tak wieloma różnymi poglądami na temat jedzenia, z których żaden nie jest preferowany jako jedyny słuszny. Widać i czuć ogromny wysiłek, aby absolwenci tego kierunku potrafili spojrzeć na sprawy z wielu punktów widzenia, tak aby nie potępiać z góry żadnej filozofii dietetycznej, a wręcz przeciwnie, szukać możliwości i obszary, w których problemy można rozwiązać z wielu perspektyw. Wszystkim zainteresowanym mogę szczerze polecić tak kompleksowy, ciekawy, angażujący, praktyczny i obszerny kurs na konsultanta żywieniowego.