Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Nabiał

Produkty mleczne są źródłem wielu ważnych składników odżywczych, niezbędnych dla zdrowia i odżywiania człowieka. Zawierają dużą ilość wapnia, który jest kluczowy dla zdrowia kości i zębów. Produkty mleczne dostarczają również białka potrzebnego do wzrostu i naprawy tkanek, witamin A i B12 dla zdrowego układu odpornościowego i wzroku, a także są dobrym źródłem potasu, który pomaga regulować ciśnienie krwi. Niektóre produkty mleczne, takie jak jogurt, zawierają również probiotyki, które wspierają zdrowie jelit.

Chociaż produkty mleczne mogą być zdrowe, ważne jest, aby spożywać je z umiarem. Niektóre produkty mleczne, takie jak ser i mleko pełne, mogą zawierać dużo tłuszczów nasyconych, które mogą przyczyniać się do wysokiego poziomu cholesterolu i ryzyka chorób serca. Ponadto niektóre osoby mogą nie tolerować laktozy, cukru obecnego w mleku, co może prowadzić do problemów trawiennych. Dlatego ważne jest, aby, jeśli to możliwe, wybierać produkty o niskiej zawartości tłuszczu lub niezawierające laktozy.

Witam, mam pytanie dotyczące (nie)odpowiedniej żywności. Drożdże również znajdują się na liście pokarmów prozapalnych, ale chleb na zakwasie znajduje się wśród dozwolonych pokarmów. Nie jestem też przekonana co do nabiału. Polecasz produkty fermentowane, ale z wyjątkiem tych zawierających laktozę (ponieważ Candida żywi się tymi cukrami). W pytaniu, czy „nieodpowiednim pokarmem jest bułka, rosół czy biały jogurt” wybrałem zatem jogurt (laktozę) i uznałem, że bułka (poprawna odpowiedź) jest odpowiednia, gdyż nie jest napisane, że jest ona wytwarzana z zabronionych Biała mąka. Więc wziąłem to pod uwagę np. soja, graham, kasza gryczana itp. Generalnie przy podobnych pytaniach testowych czasami nie jestem pewien poprawnej odpowiedzi, jeśli opcje nie są wystarczająco szczegółowe (patrz rolka) i myślę o tym w głębokość.

System klasyfikacji żywności pro/przeciwzapalnej nie jest jednolity. W zasadzie też nie, bo pod uwagę brany jest cały szereg cech – liczy się nie tylko ich skład odżywczy i zawartość substancji niepożądanych, ale także sposób przetwarzania, w tym końcowe poprawki kulinarne. W przypadku żywności prozapalnej efektem musi być sytuacja, w której jej spożycie wywołuje w organizmie procesy prowadzące do powstania reakcji zapalnych, w przypadku jej odpowiedników przeciwzapalnych wręcz przeciwnie, sytuację, w której procesy zapalne w organizmie są tłumione. Z profesjonalnego punktu widzenia nie jest to bardzo sprawdzona metodologia, dlatego nie ma jednolitej listy żywności w tym zakresie. W przypadku różnicy pomiędzy drożdżami a zakwasem uważa się, że drożdże, ze względu na znacznie szersze spektrum gatunków mikroorganizmów działających probiotycznie, odpowiadają za produkcję większej ilości krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (SCFA), które mają zdolność zapobiegania rozwojowi patogenów w jelitach (w porównaniu do drożdży monokulturowych). Jogurty zawierają mikroorganizmy probiotyczne. Dlatego należy uznać je za odpowiedni pokarm, warunkiem jest brak źródła dodatku cukrów i dodatków. Bułki są zwykle robione z mąki i drożdży, dlatego na liście wymienionych produktów spożywczych są uważane za nieodpowiednie = prozapalne. Pytania testowe zostały celowo zaprojektowane tak, abyś pomyślał, że jest to cel edukacyjny. Odżywianie jest specyficzne w tym sensie, że nie zawsze rządzi się ustalonymi zasadami. Konieczność myślenia o indywidualnych sytuacjach jest zatem częścią umiejętności żywieniowych, którą stopniowo rozwijasz w trakcie studiów.

Czy żelazo hemowe blokuje się przy łączeniu mięsa z nabiałem? Dziękuję

Jeśli pytasz o dostępność żelaza z diety, tj. połączenie mięsa i nabiału na jednym talerzu, zatem prawdą jest, że pierwiastki dwuwartościowe, do których zalicza się wapń obficie występujący w produktach mlecznych, pogarszają wchłanianie żelaza. Takie połączenie nie jest najkorzystniejsze. Jeśli mamy do czynienia z sytuacją stosowania suplementów diety, obowiązuje tutaj zasada, że należy je zawsze przyjmować z zachowaniem odstępu czasu po posiłku (najlepiej rano, na czczo). W przeciwnym razie znacznie obniżysz przydatność preparatu, w jeszcze większym stopniu spożywając pokarmy zawierające skoncentrowane źródła wapnia, magnezu czy cynku...

Dobry dzień. Moje pytanie dotyczy wapnia. Z jakich źródeł wapnia należy korzystać, jeśli z diety wykluczone są wszystkie produkty mleczne? Wiem, że nawet w przypadku ich stosowania, wchłanialność wapnia jest dyskusyjna, na co powinienem zwrócić uwagę, aby zapewnić sobie odpowiednią podaż wapnia? Czy olej makowy może być lepszym suplementem niż wapń w tabletkach? Jeśli tak, to w przybliżeniu ile należy go stosować? Wiemy, że mak jest dość tłusty, dzięki czemu nie obciąża niepotrzebnie pęcherzyka żółciowego i trawy. traktat. Dziękuję

Kiedy wykluczysz ze swojej diety wszystkie produkty mleczne pochodzenia zwierzęcego, w pierwszej fazie skoncentruj swoją uwagę na dostarczaniu dobrze wykorzystanych źródeł tego pierwiastka z diety (zawsze traktuj suplementy jako opcję zastępczą i uzupełniającą oraz dopasowuj jakość swojej diety odpowiednio). Oprócz kości (buliony kostne) bogatym źródłem są liczne orzechy i nasiona (ciekawe są migdały), a także pełnoziarniste zboża. W przypadku roślinnych źródeł minerałów na ogół należy zwrócić uwagę na zmniejszenie zawartości substancji antyżywieniowych, które znacząco pogarszają wykorzystanie składników podczas ich kulinarnego przygotowania. Oznacza to stosowanie moczenia, kiełkowania, spektrum obróbki cieplnej, fermentację... Wapń w diecie wiąże się głównie z aminokwasami, czyli substancjami fitochemicznymi - oleje roślinne zawierają zatem absolutne minimum wapnia, w tym także innych minerałów, dlatego jest bezcelowe jest wykorzystywanie ich jako źródła elementów.

Witam, spotkałam się z opinią, że nie ma potrzeby suplementacji wapnia nawet jeśli nie jem nabiału, że wystarczy witamina D3, K2 i magnez. Czy to po to, żebym nie musiał się martwić, że mam niedobór wapnia? Poza tym jem normalnie urozmaiconą dietę, po prostu nie lubię nabiału. Dziękuję

W przypadku wapnia nie jest tak ważne, ile go dostarczamy w diecie, ale czy przewód pokarmowy ma zdolność skutecznego wchłaniania tego pierwiastka. Teoretycznie nie ma problemu, gdy długotrwałe spożycie wapnia jest poniżej wartości referencyjnych – jeśli błona śluzowa jelit jest w porządku, to jest wystarczająca ilość witaminy K2, a w dalszej kolejności także witaminy D3, a w końcu rozsądna dawka zapewniona jest odpowiednia podaż magnezu i fosforu, które są antagonistami wapnia, organizm nie powinien wykazywać oznak jego niedoboru. Na wynik ma oczywiście wpływ indywidualność metaboliczna jednostki, więc nie mówimy o pewności, a „jedynie” większym prawdopodobieństwie, że przebieg sytuacji będzie odpowiadał naszym wyobrażeniom/planom.

Witam, niedługo będziemy wprowadzać produkty mleczne, więc mam pytanie. Sami zwracamy szczególną uwagę na pochodzenie tych produktów, używamy wyłącznie produktów z kazeiną A2 (dżersej, koza, owca), które nam odpowiadają. Dlatego też chciałabym wiedzieć, czy właściwe jest dodawanie konwencjonalnych produktów zawierających kazeinę A1 w sposób ukierunkowany na malucha? Czy gdyby nie zetknął się z tego typu nabiałem, nie miałby problemów z jego późniejszym spożyciem, co z pewnością jest nieuniknione? Przez produkty konwencjonalne mam na myśli także jogurty wysokiej jakości, zaczynając od jakości BIO Hollandie. Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Jeśli spróbujesz zwrócić szczególną uwagę na te różnice w przypadku produktów mlecznych, jest to oczywiście ważne, ponieważ spektrum udowodnionych negatywnych skutków zdrowotnych długotrwałego spożywania źródeł kazeiny A1 jest dość szerokie. Dotyczą one głównie problemów chronicznych, co teoretycznie oznacza, że przy sporadycznym włączaniu zasobów A1 nie powinno być poważnych problemów. Ale to nie jest pewne, w zasadzie uzyskasz to jedynie poprzez samą praktykę, kiedy przeprowadzisz ten „eksperyment”. Jednocześnie faktem jest, że staranne unikanie wszystkiego, co obecnie nazywamy „niezdrowym”, nie jest do końca słuszne w rozwoju dziecka, gdyż uniemożliwia zdobycie doświadczeń, na podstawie których kształtuje się organizm . Jest to w pewnym sensie pewna forma skrajności, za pomocą której nie ochronimy dziecka w sensie absolutnym, dlatego rozsądne jest podejście do żywienia w sposób liberalny.

Witam Panie Jelínek, ze względu na karmienie piersią moja pediatra zaleciła dietę bezmleczną. Czy to oznacza, że mogę spożywać produkty mleczne bez laktozy? Czy mogę przyjmować białko serwatkowe? Dziękuję

W tym przypadku nie, bo przyczyną będzie reakcja na białko mleka, a nie na laktozę. Trzeba unikać takich produktów mlecznych, które zawierają białka, które są praktycznie wszystkie z wyjątkiem ghee.

Witam Panie Jelínek, mam pytanie odnośnie dziecka niespożywającego nabiału (alergiczny/wegański itp.). Czy można zmierzyć ewentualny niedobór wapnia w organizmie? (czy badania krwi są przydatne/informacyjne?) Alternatywnie, jaki suplement diety jest odpowiedni dla dziecka? Dziękuję bardzo

Podobnie jak wiele innych minerałów, można zmierzyć poziom wapnia we krwi. Wartość informacyjną takiej analizy nieco psuje fakt, że organizm poprzez układy homeostatyczne dąży do utrzymania stałego poziomu składników odżywczych we krwi, uzupełniając je z własnych zapasów, gdy brakuje ich w diecie. Może się zdarzyć, że organizm cierpi na deficyt (w przypadku wapnia np. dochodzi do zaburzenia koordynacji nerwowo-mięśniowej, może wystąpić odwapnienie kości, ale poziom wapnia we krwi jest w porządku). W suplementacji kluczem jest zajęcie się formą elementu. W przypadku minerałów wybieraj formy związane organicznie (chelatowane lub związane z substancjami fitochemicznymi). Witaminy K2 i D3 również odgrywają kluczową rolę w wchłanianiu i późniejszym metabolizmie.

Witam, zastanawiałem się, jaką reakcję otrzymujesz, gdy doradzasz ludziom zmniejszenie spożycia mięsa i nabiału do „idealnej”, jak twierdzisz, porcji dziennie? Dla tych, którzy jedzą tradycyjnie, menu opiera się głównie na mięsie i nabiale, każdy, z kim rozmawiałam na temat ograniczania spożycia mięsa, zawsze reagował bardzo negatywnie. Dziękuję.

W tym miejscu rozróżnij sytuacje, w których sam przedstawiasz pewne fakty lub rekomendacje osobom wokół ciebie, a kiedy jesteś proszony o rekomendacje. Ogólnie rzecz biorąc, informacje zawsze lepiej trafiają na podatny grunt, gdy są kierowane do wnioskodawców, a procentowe prawdopodobieństwo jest w zasadzie znacznie wyższe. Mimo to w praktyce należy być przygotowanym na pewien opór lub brak zgody w stosunku do rady, niezależnie od tego, jak dobre intencje ona ma. Jeśli jako konsultant masz pomysł jak i w jakim stopniu zmienić menu, kolejnym wyzwaniem jest przedstawienie tego pomysłu klientowi w taki sposób, aby przysłowiowy „Wilk pożarł siebie i kozę” pozostał cały” zostaje spełniony. Celem jest więc zmiana diety, gdzie trzeba się pogodzić z faktem, że może nie zostać ona w pełni zrealizowana. W większości sytuacji nie stanowi to problemu. Zawsze ważne jest, aby dokonać zmiany i posunąć się jak najdalej do przodu. Typowy mięsożerca najprawdopodobniej nie będzie wykazywał chęci zmniejszenia dziennej porcji mięsa z czterech do jednej, a racjonalne argumenty zwykle nie będą go w zasadniczy sposób przekonywać. W danej sytuacji uznaj jednak za pewne zwycięstwo, gdy uda Ci się osiągnąć kompromis w formie dwóch części – jako konsultant nie będziesz miał poczucia, że poniosłeś porażkę, a osiągniesz dla klienta realny postęp. Generalnie wszystko ma swój czas, nie należy niepotrzebnie oczekiwać szybkich zmian w krótkim czasie, ten pomysł po prostu nie sprawdza się w praktyce.

Dobry wieczór, bardzo proszę o opinię na temat połączenia owoców z nabiałem, np. jogurtem. Często jest ona przedstawiana jako odpowiednie śniadanie/przekąska (z dodatkiem np. płatków i orzechów). Nie należy jednak łączyć produktów mlecznych ze źródłami cukru, prawda? A jeśli to połączenie nie jest korzystne, gdzie poleciłbyś umieścić owoc? (Czytałam gdzieś, że najlepiej jeść owoce osobno, ale wydaje mi się to bzdurą - wysoki IG, zły stosunek makroskładników...). Bardzo dziękuję za odpowiedź.

To połączenie nie stanowi problemu do momentu, w którym zacznie sprawiać jakieś „problemy” danej indywidualności. Generalnie zdrowy człowiek trawi taką mieszankę bez żadnych komplikacji, dlatego nie ma sensu ograniczać się w diecie tylko dlatego, że poszczególne składniki zostaną nieco lepiej strawione, jeśli zjemy je osobno. Z drugiej strony, w sytuacjach, gdy dana osoba cierpi na problemy trawienne (niestrawność, stany zapalne...), warto trochę pomyśleć i zapobiegawczo unikać pewnych kombinacji, co może (ale nie musi) dotyczyć również produktów mlecznych z owocami.

Witam, chciałbym zapytać o opinię na temat spożycia cukru. WHO zaleca maksymalnie 50 g, optymalnie 25 g cukrów prostych, ale wydaje mi się to nierealne. Dwie porcje po 150 gramów owoców już dodają 30g, nie mówiąc już o włączeniu nabiału, warzyw i innych produktów spożywczych. Rozumiem, że jest to wartość uśredniona, jednak bardzo często jako przyczynę wszelkich możliwych problemów zdrowotnych wymienia się cukry proste, podczas gdy 25g cukrów to naprawdę bardzo niski limit. Dziękuję

Aktualne zalecenia w zakresie spożycia cukru to wskazania WHO w kierunku maksymalnie 90 g dziennie, z czego dodaje się 50 g, przy czym przyjmuje się, że ilość 50 g zmniejsza się do 25 g. Podczas sprawdzania jakości żywienia, należy zatem rozróżnić cukry naturalnie zawarte w żywności i dodawane podczas jej przetwarzania. Faktem jest, że owoce i ich przetwory (soki, kompoty, dżemy...) są najbogatszym źródłem naturalnie występujących cukrów, dlatego warto kontrolować proporcje tej grupy produktów w jadłospisie. To samo dotyczy kategorii żywności zawierającej dodatek cukrów, gdzie istnieje znacznie większe ryzyko ich nadmiaru. To jeden z wielu wymownych przykładów i w zasadzie powód, dla którego warto monitorować jakość odżywczą diety, liczby mogą czasami mówić wyraźnie... 25 g dodatku cukru dziennie na pierwszy rzut oka wydaje się niskim limitem, ale kiedy w przeliczeniu jest to 6 kostek cukru, co w tej wizualizacji przybiera nieco inny wymiar niż wartość abstrakcyjna. Masz rację, że osiągnięcie tego limitu nie jest łatwe, szczególnie w dłuższej perspektywie. Z drugiej strony trzeba zdać sobie sprawę, że jest to składnik diety, którego tak naprawdę nie potrzebujemy, a który też nie jest korzystny dla zdrowia. Temat ten powinien skłonić do zastanowienia się nad tym, jak rygorystycznie będziemy monitorować proporcje żywności naturalnej i przetworzonej przemysłowo w naszej diecie.

Dobry dzień. Jestem trochę zdezorientowany, które produkty mleczne są nadal sfermentowane, a które nie. Pomijając klarowne jogurty, twaróg i kwas... Skyr jest fermentowany. Twarożek? Świeże sery? Dojrzewanie serów?

Produkt fermentowany to taki, który przeszedł fermentację (dojrzewanie), dlatego trzeba wiedzieć coś o sposobie produkcji, tj. niezależnie od tego, czy zastosowano kultury fermentacyjne lub naturalny proces dojrzewania. Stosowanie kultur fermentacyjnych powinno być wskazane na etykiecie produktu, aby informacja była dostępna, w tym kierunku nie powinno być problemu z uwzględnieniem produktu mlecznego. Skyr jest fermentowany, twarożek na ogół nie, ale produkowane są również odmiany sfermentowane. Sery powstają poprzez zsiadłe mleko przy użyciu podpuszczki lub kwasu mlekowego, wówczas od producenta zależy, jaki rodzaj sera chce wyprodukować – większość poddawana jest procesowi dojrzewania, czyli działaniu zastosowanych bakterii lub szlachetnych pleśni. Sery świeże (mozzarella, feta) i sery topione są przeważnie niedojrzałe (= sfermentowane). Na poziomie ogólnym jest to jednak bardziej skomplikowane, ponieważ technicznie rzecz biorąc, podczas obróbki mleka, jego ścinania, formowania i prasowania, wstępne dojrzewanie odbywa się za pomocą tak zwanych kultur pierwotnych (mikroorganizmy naturalnie zawarte w żywności ), co wpływa na strukturę i konsystencję produktu.

Dzień dobry, chciałbym zapytać o zasadność spożywania produktów mlecznych jako źródła wapnia. Zwłaszcza strony wegańskie lub paleo podają, że kraje o większym spożyciu produktów mlecznych częściej cierpią na osteoporozę. Czy informacja ta jest wyrwana z kontekstu, czy też jaka jest przyczyna większej zachorowalności na tę chorobę? Dziękuję

Za najlepsze źródło wapnia uważaj produkty mleczne – oznacza to, że produkty te zawierają stosunkowo dużą ilość wapnia, a jednocześnie pierwiastek ten jest stosunkowo dobrze wchłaniany. Ale to samo w sobie nie oznacza, że są one wybawieniem w tłumieniu występowania lub przejawów odwapnienia kości. Dla optymalnego metabolizmu wapnia ważne jest zapewnienie odpowiedniej proporcji magnezu, będącego jego antagonistą, w organizmie. Ponadto duży wpływ ma wit. D3 (kalcyferol), czynność tarczycy (wytwarza hormon kalcytoninę), wystarczające spożycie białka i aktywność mikroflory jelitowej (wytwarza witaminę K2, która reguluje wchłanianie wapnia). Jeśli którykolwiek z tych czynników nie jest w równowadze, metabolizm wapnia również jest skomplikowany. Dlatego przypisywanie większej częstości występowania osteoporozy spożywaniu produktów mlecznych jest bardzo niefortunne i celowe ze strony zwolenników niektórych alternatywnych sposobów żywienia.

Witam, chciałbym się dowiedzieć jak uzupełnić wapń w przypadku nietolerancji laktozy, jeśli w ogóle nie spożywa się nabiału. Czy możliwe jest wchłanianie wapnia z diety, czy też konieczna jest jego suplementacja? Dziękuję za odpowiedź.

Pomimo tego, że produkty mleczne pochodzenia zwierzęcego są przedstawiane jako najskuteczniejsze źródło wapnia, nie są one jedynymi. Ciekawe ilości tego pierwiastka można znaleźć w wielu innych produktach spożywczych – głównie w kościach (przy użyciu bulionów mięsnych i kostnych), orzechach i nasionach są również bardzo bogate, w mniejszym stopniu w mięsie, jajach i niektórych rodzajach warzyw. W aplikacji edukacyjnej ZOF możesz sortować żywność w poszczególnych kategoriach i na podstawie zawartości wybranych składników odżywczych koniecznie wykorzystać ją podczas tworzenia jadłospisów.