Kurzy ATAC

Wstęp / Co się u nas studiuje / Stwardnienie rozsiane

Stwardnienie rozsiane

Stwardnienie rozsiane

Stwardnienie rozsiane   (stwardnienie rozsiane) jest chorobą zwyrodnieniową, która dotyka   centralny układ nerwowy (OUN). Nazwa „stwardnienie rozsiane” wyraża naturę tej choroby. Słowo „skleroza” pochodzi od greckiego słowa „skleros”, co oznacza „sztywny”. Rozproszony, ponieważ tworzy w OUN różnorodnie rozproszone ogniska zapalne zwane blaszkami lub zmianami (różnią się wielkością, od kilku milimetrów do centymetrów i są rozproszone w istocie białej mózgu i rdzenia kręgowego).

Niestety jej początek i przebieg są nieprzewidywalne, choroba atakuje młode osoby w wieku 20-30 lat. Choroba jest wywoływana przez wiele nieswoistych czynników, z których najczęstsze to:

  • infekcja,
  • narkoza,
  • chirurgia,
  • stres,
  • wyczerpanie organizmu.

Objawia się powstawaniem licznych ognisk zapalnych, które niszczą osłonkę ochronną niektórych włókien nerwowych (osłonkę mielinową). Typowe dla stwardnienia rozsianego jest to, że wpływa na obszary odpowiedzialne za ruch i koordynację. U niektórych osób może prowadzić do uszkodzenia nerwu wzrokowego lub nerwów czaszkowych i rdzeniowych, problemów ze wzrokiem,   trudny   pieszy   słabo   artykulacja   i wymowa, zdezorientowana   myślenia aż do całkowitego paraliżu ciała.

Jest to choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy uważa mielinę (= lipoproteinę biorącą udział w tworzeniu osłonki mielinowej) za obcą i niszczy ją. Po zniszczeniu osłonki mielinowej przekazywanie impulsów nerwowych w OUN zostaje spowolnione lub całkowicie przerwane.
Inne często omawiane przyczyny to zatrucie toksycznymi metalami, nowotwory rdzenia kręgowego i czynniki genetyczne   predyspozycje i niektóre   wirusy.

Klasyczne leczenie jest nadal nieskuteczne, skupia się głównie na łagodzeniu niektórych objawów poprzez podawanie kortykosteroidów i leków immunosupresyjnych.

Wpływ diety na stwardnienie rozsiane

Modyfikacja diety ma przede wszystkim charakter profilaktyczny. Nie udowodniono jeszcze, że jakakolwiek manipulacja dietą jest w stanie odwrócić postęp tej choroby. Celem profilaktycznego dostosowania diety jest:

1. Zwiększ   zdolność antyoksydacyjna   organizm, czyli chronić   komórki nerwowe   przed uszkodzeniem   wolne rodniki).

2. Wspomagają powstawanie kwasów tłuszczowych, które biorą udział w budowie nerwów.

3. Zmniejsz procesy zapalne.

Koncepcja opiera się na zasadach diety przeciwzapalnej, która obejmuje:

A) Zmniejszenie udziału białek zwierzęcych, które są zastępowane białkami roślinnymi,

B) Zminimalizuj spożycie wszelkich słodyczy i zbędnych dodatków, które sprzyjają rozwojowi stanów zapalnych,

C) Dostosuj proporcje poszczególnych grup kwasów tłuszczowych (nasycone:nienasycone, o-3:o-6),

D) Zadbaj o odpowiednią ilość wybranych witamin (wskazuje się na wpływ witamin C, E i kompleksu B),

E) Zwiększ spożycie lecytyny (wpływa na regenerację mieliny).   osłonki nerwowe) – podstawą są orzechy i nasiona lub wyciskane z nich oleje. Suplementy diety też mają sens, korzystniejsze są z gwarantowaną proporcją kompleksów fosfolipidowych (fosfatydylocholina, fosfatydyloinozytol, fosfatydyloetanoloamina).

Co o badaniu mówią nasi absolwenci

Daniel Lupienski

Kiedy zaczynałam szukać kursu z zakresu żywienia, liczyłam na to, że będzie on akredytowany. Po pewnym czasie odkryłam kurs Doradca Żywienia i Suplementacji, który nie był akredytowany, więc w pierwszej chwili go przeoczyłam. Inne akredytowane kursy, które znalazłem, wydawały mi się zbyt krótkie, więc zacząłem zastanawiać się, dlaczego kurs Doradca ds. Żywienia i suplementacji nie był akredytowany. Po chwili zrozumiałem i zarejestrowałem się. Tak wielu rzeczy, których nauczył mnie ten kurs, z pewnością nie mógłby zaoferować inny akredytowany kurs. Forma online bardzo mi odpowiadała (mogłam uczyć się, kiedy miałam czas i ochotę). Bardzo cenię sobie pokój konsultacyjny przy każdej lekcji, gdzie można zapytać o wszystko na temat danej lekcji, a lektor odpowie w możliwie najkrótszym czasie. Gra edukacyjna jest bardzo ładnie wykonana i od razu widać, gdzie masz braki w wyglądzie menu. Jeśli interesujesz się światem żywienia, weź udział w tym kursie. Nie pożałujesz.

Martin Jungmann

Kiedy decydowałem, który z kursów wybrać na początek swojej działalności doradczej, odegrała dla mnie dużą rolę formę i zakres rozgrywanego kursu. Szukałem kursu, na którym mógłbym uczyć się online i tak się stało udzielił mi najszerszego możliwego zakresu informacji. Konsultant kursu ds. żywienia i suplementacji online pod adresem prowadzony przez mgr. Te wymagania spełniła Martina Jelínek. Od początku miałam obawy, czy comiesięczne lekcje wideo mogą zastąpić szkolenia na żywo. Ta moja obawa się nie sprawdziła. Jeśli ja jestem potrzebowałem porady w jakiejś sprawie podczas moich studiów online, pan Jelínek był zawsze pomocny i wskazał mi właściwy kierunek, co bardzo doceniam. Podobało mi się również użycie w kursie mapy myśli, które stanowią znaczącą pomoc w szybkim i długotrwałym zapamiętywaniu Informacja. Polecam kurs Konsultanta Żywienia i Suplementacji każdemu, kto chce uzyskać podejście holistyczne spojrzenie na dziedzinę zdrowego stylu życia.

Mgr. Petr Maršoun

Mimo, że zdrowym odżywianiem zajmuję się od wielu lat, brakowało mi wszechstronnego wykształcenia, aby uzupełnić braki w swojej wiedzy. Cieszę się, że wybrałam kurs Doradca Żywienia i Suplementacji. Dowiedziałam się wielu informacji nie tylko na temat odżywiania. Dostęp Mgr. Jelínka jest inspirująca, a cały kurs był bardzo interesujący. Nauka odbyła się w miłej atmosferze. Bardzo doceniam fakt, że współpraca nie kończy się na kursie, ale trwa dzięki sekcji absolwentów. Z pewnością nie był to mój ostatni kurs z Mgr. Płowy.