Kurzy ATAC

Wstęp / Co się u nas studiuje / Syndrom metabliczny

Syndrom metabliczny

Syndrom metabliczny

Zespół metaboliczny to termin, o którym mówi się coraz częściej. Powodem jest nie tylko fakt, że dotyka ona coraz większej części populacji, ale także fakt, że jest to syndrom. Oznacza to, że nie jest to jeden konkretny problem zdrowotny, ale zbiór kilku podproblemów, które są również powiązane metabolicznie. Medycyna zachodnia, która z dużym sukcesem potrafi tłumić objawy poszczególnych chorób (głównie dzięki nowoczesnym lekom), nie jest w stanie uporać się z problemem zespołów z punktu widzenia swoich standaryzowanych procedur leczniczych, gdyż po prostu „nie ma lekarstwo” na nie. Jednocześnie rozwiązanie zwłaszcza zespołu metabolicznego jest stosunkowo proste, polega na przestrzeganiu zasad tzw. zdrowego stylu życia.

Zespół metaboliczny (lub zespół X lub zespół Reavena ) dotyka nawet jedną czwartą czeskiej populacji i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. Z punktu widzenia współczesnej medycyny definiuje ją spektrum specyficznych zaburzeń i dysfunkcji w organizmie (jest ich ponad 35), do najważniejszych należą:

  • otyłość brzuszna (otyłość jabłkowa lub męska),

  • podwyższony poziom trójglicerydów,

  • obniżone stężenie cholesterolu HDL,

  • nadciśnienie (wysokie ciśnienie krwi),

  • hiperglikemia na czczo.

Zespół ten stanowi zatem jakościową podstawę pojawienia się i rozwoju miażdżycy i inni choroby układu krążenia, insulinooporność lub cukrzycę typu 2.

Ogólnie rzecz biorąc, zespół metaboliczny występuje częściej u osób starszych, ale może nie być to podstawową zasadą. Ponieważ zespołowi towarzyszy otyłość, odsetek osób nim dotkniętych z młodszego pokolenia stale rośnie.

Często dyskutuje się, czy zespół metaboliczny jest dziedziczny. Stwierdzono, że zespół ten częściej występuje w rodzinach, które preferują w swojej diecie śmieciowe jedzenie, czyli system odżywiania się z nadmiarem węglowodanów prostych i tłuszczów, o wysokim indeksie glikemicznym i niedoborze białka, a jednocześnie nie mają zbyt ciepłego stosunku do ćwiczeń.

Co o badaniu mówią nasi absolwenci

Mgr. Pavlína Byrtusová

Dziś nie wystarczy mieć przegląd tylko poszczególnych aspektów żywienia, bo żywienie jako takie ma charakter globalny (dla sportowców, dzieci, osób odchudzających się...). Kursy, seminaria, szkolenia, pogadanki Martina Jelínka mogą wiele przekazać przekonujące informacje w każdym obszarze żywienia. Jest nie tylko bogata i różnorodna zakres informacji, ale także język M. Jelínka, który w dzisiejszej epoce SMS-ów jest bardzo orzeźwiający ;-). Jeśli dana osoba jest zainteresowana zrozumieniem odżywiania, doradź sobie siebie i innych i nie „zagubić się” w zalewie „polecanych” wskazówek żywieniowych krążących nie tylko w internecie, polecam zaliczyć chociaż jeden kurs :-)

Jan Šmehlík

Lepszego nauczyciela nie mogłam sobie wymarzyć (w stanie nazwałabym go Guru). wyprać. Przed kursem Doradcy Żywieniowego poświęcałam dużo czasu wolnego zajmowałam się zagadnieniami związanymi z dietą, ale odkryłam to dopiero dzięki temu kursowi ile mam braków. Dziękuję panu Jelínkowi, który zawsze mi pomagał przychylnie nastawiony, gdy potrzebowałem porady, zrozumiałem wszystko, czego potrzebowałem i otrzymałem ją nowe spojrzenie na jedzenie, jakiego wcześniej nie widziałem. Kurs dostarczył mi niesamowitych wrażeń wiele obszernych informacji we wszystkich kierunkach, których potrzebowałem sprecyzować. Każdego dnia nie mogłem się doczekać nowych lekcji, kiedy od razu po nich budząc się z zamkniętymi oczami zalogował się do sekcji studenckiej i nie mógł się doczekać nowe informacje, które przeniosą mnie gdzieś dalej. Będę kontynuować w przyszłości kształcić i uzupełniać inne wspaniałe i obciążone informacje właśnie na kursach pod adresem Pan Mgr. Martina Jelínek, u nas to po prostu gwarantowane! :) Dziękuję!! :)

Vladimíra Vavroušková

Witam, walczę z tym już jakiś czas. Dodzwoniłem się do niego osobiście rozwoju i kiedy dostałem książki Luisy Hay, spodobał mi się ten pogląd lubił psychosomatyczny aspekt choroby. Stopniowo zacząłem dostrzegać choroby w inny sposób i kiedy ktoś wspomniał mi, że ma chorobę, od razu mi to powiedział zastanawiał się, co się za tym kryje. Ale na samym początku mojej drogi do zdrowia była moja cukrzyca, którą jestem miała około 5 lat. Stopniowo się go pozbyłem i dzięki mojemu podejściu do odżywianie wróciło do mojego życia. Ale w zeszłym roku zdecydowałem się na zmianę żywnościowy. Przeszedłem od „masarytanizmu” do surowego 4till i v We wrześniu tego samego roku wartości miałem już w porządku. Udało mi się dzięki zmianie styl życia w celu wyeliminowania innych chorób (np. Candida). Postanowiłam więc pomóc zrozumieć tę chorobę – cukrzycę „Dwa” dla innych osób cierpiących na tę chorobę. Jednak bałam się, że to zrobię mogła ranić ludzi, więc najpierw ukończyłem Mgr. Marcin Jelínek kurs Żywienie w cukrzycy. Szczerze podoba mi się jego praca przepisał słowo po słowie do notatnika. Wtedy zrozumiałem, że trzeba to zrobić mogłaby pomóc dalej i bezpiecznie, muszę się jeszcze bardziej kształcić. Po długich poszukiwaniach w Internecie doszedłem do wniosku, że jeszcze dalsze badania Skończę studia u M. Jelínka. Bardzo się cieszę, że podjąłem taką decyzję ponieważ kurs spełnił to czego od niego oczekiwałem. zrozumiałem połączeń, jak to działa w organizmie, kiedy coś jemy, czyli dla diabetyków bardzo ważne. Ja też to zrozumiałam, choć radykalna zmiana mi pomogła bez mięsa, produktów pochodzenia zwierzęcego, tylko na owocach i warzywach, nie jest to konieczne pracować dla innych. Nauczyłam się tu szanować innych w czym oni jedzą Przez pół roku przyznałam też, że suplementy diety są bardzo ważne ważny. Zyskałem do nich zaufanie, jakie miałem przed przystąpieniem do kursu jej brakowało. Cieszę się też, że dowiedziałam się jak to jest z somatotypami v dziedzinie żywienia. Nigdzie w internecie nie mogłem znaleźć takich informacji. Lubiłem to Zdobyłem także wgląd w Ajurwedę i TČM. Chociaż nie jestem pewien, który Od strony technicznej kurs również mi się podobał. W trakcie Nauczyłam się pracować z mapami myśli, dzięki czemu się uczyłam pamiętała lepiej. Najbardziej jednak zainteresowała mnie możliwość tworzenia menu poprzez grę ZOF. Bardzo to lubię. Znalazłem podobne aplikacje w Internecie, ale nikt nie ma "ZOFki". Jest prosty, przejrzysty, dobry i łatwy w użyciu on pracuje Kurs obejmuje również konsultację online, podczas której Martin Jelínek cierpliwie odpowiada na pytania uczniów. Z niecierpliwością czekam na kolejne kursy Martina Jelínka. Niniejszym dziękuję za możliwość odbycia kursu online, ponieważ mieszkam poza granicami Republiki Czeskiej i także za przekazywanie swojego doświadczenia. Mogę wziąć udział w kursie Polecam, bo jestem bardzo zadowolony z tego kursu.