Kurzy ATAC

Wstęp / Co się u nas studiuje / Zapalenie skóry

Zapalenie skóry

Zapalenie skóry

Zapalenie skóry to termin określający zapalenie skóry. Istnieje kilka różnych rodzajów zapalenia skóry, które objawiają się łuszczeniem się skóry, powstawaniem plam na skórze, pogrubieniem osłony skóry lub zmiany koloru i bardzo częste swędzenie. Mają różne przyczyny, najczęściej są skutkiem różnych alergii (pokarmowych, kosmetycznych – kontakt z perfumami, chemicznych – kosmetyki, metale, leki…) lub przejawem braku równowagi w przewodzie pokarmowym (dysbioza itp.). W przypadku przewlekłego zapalenia skóry stosuje się termin „ egzema ”.
Ogólnie stres może pogorszyć objawy zapalenia skóry.

Rodzaje zapalenia skóry:

- Atopowe.
Choroba dziedziczna, która zwykle objawia się w dzieciństwie. Najczęściej lokalizuje się na twarzy, w łokciach i kolanach.

- Numular (w kształcie grosza).
Przewlekła choroba, w której na kończynach pojawiają się okrągłe plamy. Zaburzenie to może być spowodowane uczuleniem na nikiel i często towarzyszy mu suchość skóry.

- Herpetiform.
Rodzaj zapalenia skóry, któremu towarzyszy swędzenie. Często kojarzona jest z zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego i układu odpornościowego, może też być spowodowana spożywaniem produktów mlecznych czy glutenu.

- Łojotok.
Forma zapalenia skóry, która zwykle atakuje skórę głowy, gdzie tworzą się łuski (łupież). Często wiąże się to z infekcją drożdżakową.

- Pokrzywka.
Silnie swędząca wysypka wywołana alergenami (jaja, truskawki, jad pszczeli, acylopiryna, sierść zwierząt, preparaty chemiczne...) lub nadmierny stres, ciepło lub zimno może również ją powodować.

- Łuszczyca.
Nazywa się ją „ łuszczycą ”. Jest to przewlekła, niezakaźna choroba skóry charakteryzująca się ograniczonymi, czerwonymi, łuszczącymi się zmianami, zwykle pokrytymi białawymi lub srebrzystymi łuskami. Najczęściej lokalizują się na kończynach dolnych i górnych (łokcie, kolana, okolice lędźwiowe i pośladkowe) oraz we włosowej części skóry. Obszary te zwykle nie swędzą ani nie bolą zbyt mocno. Może to dotyczyć również paznokci u rąk i nóg, które często są żółte. Łuszczyca pojawia się zwykle między 10. a 30. rokiem życia, ale może pojawić się w dowolnym momencie. Około 15 procent pacjentów ma wysypkę tak rozległą i ciężką, że sprawia ona znaczne trudności i uniemożliwia normalne życie. W około pięciu procentach przypadków może również wystąpić obrzęk stawów i ból podobny do reumatoidalnego zapalenia stawów.

Wpływ diety na zapalenie skóry

Jakość diety ma wpływ na powstawanie i rozwój zapalenia skóry, ale w nieco innym stopniu dla każdego rodzaju. Ponieważ jest to problem zdrowotny związany ze stanami zapalnymi, przy ustalaniu jadłospisu stosuje się zasady diety przeciwzapalnej.

W ostatnich latach wykazano, że stosunkowo duże znaczenie ma dbałość o utrzymanie prawidłowego zróżnicowania mikroflory jelitowej, co wiąże się przede wszystkim ze zwiększonym spożyciem błonnika.

Powszechnie słyszy się, aby unikać najczęstszych alergenów pokarmowych - produktów mlecznych i sojowych, jaj, źródeł glutenu, orzechów, truskawek, owoców południowych, czekolady...

Co o badaniu mówią nasi absolwenci

Martina Rubínová

Patrząc wstecz kilka lat temu, z perspektywy czasu chciałbym bardzo podziękować całym sercem Mgr. Martinowi Jelínkowi za pokierowanie mnie na nowe życie droga. Po ukończeniu kursu Doradca Żywienia i Suplementacji otworzyło się to przede mną zupełnie nową ścieżkę zawodową, kiedy to moje hobby stopniowo stało się głównym zawód. Uważam to za ogromne zwycięstwo w życiu, dla którego nigdy się nie zatrzymam bądź wdzięczny Prowadzę własną poradnię zdrowego stylu życia, jestem sobą Panowie. A wszystko to potęguje nieopisana radość z efektów mojej „pracy”. DZIĘKI ZA TO, MARCIN! Nie podoba mi się nawet nowoczesny sposób nauki online połączony z mapami myśli W wieku czterdziestu lat, kiedy mózg nie jest już przyzwyczajony do uczenia się, nie wydawało się to wyzwaniem. Przed 2 lata temu do doradztwa żywieniowego dodałam pracę z biorezonansem przez urządzenie Bicom. Lata doświadczeń w zakresie skutków zdrowotnych moich klientów potwierdziło, że przy połączeniu 3 zasad - modyfikacja menu + ulga od problemów zdrowotnych za pomocą fal kwantowych + zrozumienie przekazu ciała poprzez choroby i bólu, ludzie zaczynają swoje życie na nowych fundamentach i doświadczeniach „cudowne” uzdrowienia.

Alena Rudolf Honolková, DiS.

Na kurs Konsultanta Żywieniowego trafiłam „przypadkiem” szukając w Internecie konsultanta żywieniowego w moim miejscu zamieszkania. Oferta kursu bardzo mnie zainteresowała, zarówno pod względem merytorycznym, jak i merytorycznym. Ukończenie kursu zyskało bardzo szerokie spojrzenie nie tylko w zakresie odżywiania, ale także funkcjonowania organizmu. Dzięki temu, że lubię i interesuje mnie ten temat, zdecydowałam się kontynuować tę dziedzinę na poziomie zawodowym. Doceniam profesjonalne prowadzenie kursu, wgląd w dziedzinę żywienia jest naprawdę kompleksowy z różnych punktów widzenia. Ciekawa jest także oferta innych kursów, z których na pewno skorzystam w przyszłości, poszerzając swoje umiejętności.

Erika Ištvániková

Bardzo przyjemna, półroczna forma nauki online. Martin Jelínek zawsze chętnie odpowiadał na wszystkie moje pytania przez telefon. A było ich naprawdę niewiele :-)