Kurzy ATAC

Dieta w czasie ciąży

Dieta w czasie ciąży

Do głównych zasad diety kobiety w ciąży należy stosowanie zróżnicowanej i zróżnicowanej diety, w której powinny być reprezentowane wszystkie główne grupy żywności. W czasie ciąży zmieniają się wymagania pokarmowe oraz uczucie głodu i sytości, co spowodowane jest powiększeniem brzucha i uciskiem macicy na żołądek i wątrobę. Zmiany te powodują, że kobiety w ciąży w naturalny sposób wolą mniejsze ilości jedzenia w krótszych odstępach czasu. Tutaj dobrze jest uszanować fakt, że podczas   wieczorem nie jest idealne jedzenie ciężkostrawnych potraw.

W przypadku bilansu energetycznego ilość pokarmu w czasie ciąży nie powinna zwiększać się o więcej niż 200 kilokalorii dziennie (830 kJ). Dla pomyślnego rozwoju dziecka nie ma potrzeby nadawania priorytetu słodkim potrawom ani dużej liczbie dodatków (makaron, ziemniaki, kluski, ryż).   Jest całkiem   nie trzeba dodawać, że przyszłe mamy nie podlegają różnym upodobaniom – większość tych nietypowych upodobań jest kontrolowana przez regulację hormonalną, dlatego takie zalecenie nie zawsze spotyka się w praktyce z pozytywnym odzewem. Liczba porcji powinna mieścić się w zakresie   4 do 6.

Całkowity przyrost masy ciała pod koniec ciąży nie powinien przekraczać 12 kg. Jeżeli przyrost masy ciała jest nieregularny i zbyt szybki, przyczyną może być coś innego niż tylko skutek nieprawidłowego odżywiania.

Specyfika żywienia w ciąży

Proporcja węglowodanów   zaleca się na tym samym poziomie, co u kobiet niebędących w ciąży.

Spożycie białka w czasie ciąży powinno wzrosnąć w przybliżeniu w porównaniu do stanu „normalnego”.   o 10-20%. Z odżywczego punktu widzenia korzystne jest, aby pewna proporcja białka była reprezentowana przez mięso (nawet czerwone), ze względu na zawartość żelaza hemowego ( w czasie ciąży często pojawia się anemia, której przyczyną może być niedobór żelaza). Ale faktem jest, że żelazo można uzupełniać w inny sposób niż czerwone mięso, dlatego jego spożycie nie jest warunkiem. Często dyskutuje się o przydatności jedzenia ryb w czasie ciąży. Często polecane są w czasie ciąży jako dobre źródło jodu (ryby morskie) i wysokiej jakości tłuszczów, ale często także metali ciężkich.Obecnie zaciera się różnica pomiędzy rybami słodkowodnymi i morskimi, ważniejszym wskaźnikiem jest przede wszystkim źródło samo w sobie – wolne środowisko vs. rolnictwo na dużą skalę i zwierzęta roślinożerne vs. mięsożerne (bardziej odpowiednie są roślinożerne).

W przypadku spożycia tłuszczu przestrzegane jest zalecenie w zakresie 20-30% całkowitego spożycia energii. Ważne jest monitorowanie ich jakości, w przypadku gdy tłuszcze zestalone i spalone są ogólnie uważane za nieodpowiednie. Należy zwrócić uwagę na omega-3, gdzie źródła zwierzęce wydają się bardziej korzystne.

Ze względu na rozwój płodu ważne jest monitorowanie obecności niektórych minerałów, z których najważniejsze to wapń, magnez, jod, selen i żelazo.

Wśród witamin zasadnicze znaczenie ma kwas foliowy.   Jest razem z żelazem   ważny   w przypadku hematopoezy jego niedobór u kobiet powoduje anemię megaloblastyczną (niedokrwistość z obecnością niedojrzałych czerwonych krwinek w szpiku kostnym), ponadto odgrywa ważną rolę w profilaktyce wrodzonych wad rozwojowych układu nerwowego. Jego bogatymi źródłami są kapusta, brokuły, zielona sałata, szparagi, szpinak, drożdże, soja, fasola, zboża.

Co o badaniu mówią nasi absolwenci

Tomáš Bína

Na studia na kierunku żywienie wybrałbym KURSY ATAC prowadzone przez Pana Mgr. Jelínka z kilku powodów. Podstawą opracowania jest kompleksowe spojrzenie na żywienie człowieka – wiedza o funkcjonowaniu organizmu człowieka w odniesieniu do odżywiania i jednocześnie wiedza o właściwościach żywności w odniesieniu do organizmu człowieka. Podoba mi się, że kursy dostarczają obiektywnych informacji, które są aktualne i stosowane ze zdrowym rozsądkiem, mają zastosowanie w szerokim zakresie zagadnień związanych z żywieniem. Przynajmniej 50% czasu poświęcamy na praktyczne stworzenie menu, które jest niezbędne i bardzo przydatne w praktyce. Dziękuję bardzo.

Mgr. Jana Filipovičová

Wzbogacające. To najlepsze słowo. Od dawna interesuję się zdrowiem, niemniej jednak zdobyłem nowe informacje, ale przede wszystkim ten kurs mnie pobudził myśl o wiele bardziej kreatywnie. Byłem pod wrażeniem wyrafinowanego i prostego systemu nauczania, cenię sobie możliwość konsultacji różnych kwestii nie tylko w trakcie kursu, ale także do przyszły. Praktyka przede mną. Naprawdę warto było w to zainwestować.

Dana Švestková

Pragnę podziękować Panu Martinowi Jelínkowi za profesjonalną i wszechstronną metodę nauczania. Od 23 lat zajmuję się holistycznym zdrowiem i czułam, że w opiece nad klientami wciąż brakuje mi informacji na temat żywienia. Jako eksperymentatorka odżywiania RAW odkryłam, że skrajności nie są odpowiednie dla ludzkiego organizmu, nawet jeśli niektóre sposoby odżywiania wydają się jedynymi najzdrowszymi. Najważniejsze jest indywidualne podejście do człowieka (klienta). Na kursie ATAC zrozumiałem powiązania pewnych rzeczy, które znałem, ale także nowych faktów, które mnie zaskoczyły. Od kilku lat jestem wegetarianką, a ważne sugestie i rady dotyczące zbilansowanej diety otrzymałam od znakomitego nauczyciela Pana Jelínka. Kiedy zapytano nas, dlaczego wybraliśmy właśnie ten ośrodek szkoleniowy, moja odpowiedź brzmiała: zgodnie z intuicją. Poszukując odpowiedniego kursu, Konsultant ds. Żywienia kierował się faktem, że kursy ATAC łączą zachodnie podejście medyczne ze starymi, wschodnimi naukami. Jestem terapeutą TCM i psychologii energetycznej. Zatem treść kursu była bezpośrednio związana z moimi zainteresowaniami, to wspaniale, a studia sprawiały mi przyjemność. Znajomy, którego przekonałem do studiowania ze mną, wielokrotnie powtarzał mi: „dokonałeś dobrego wyboru”. I jestem o tym przekonany w 100%. Jeszcze raz dziękuję za życzliwą postawę i pomocne zachowanie. Mogę jedynie polecić kurs wszystkim zainteresowanym. Myślę, że w Czechach nie znajdziesz lepszego.