Kurzy ATAC

Wstęp / Co się u nas studiuje / Osteoporoza

Osteoporoza

Osteoporoza

Osteoporoza to stan, w którym zmniejsza się gęstość kości. Następuje utrata białka i minerałów, struktura kości słabnie, a kości łatwo się łamią. Typowymi objawami postępującej osteoporozy są bóle pleców, lekka łamliwość kości (najczęściej złamania biodra).   i kręgów kręgosłupa), powstawanie garbu (kifoza) lub znaczne zmniejszenie ciała   wysokość. Złamania szyjki kości udowej mają najpoważniejszy wpływ na życie – nawet jedna trzecia pacjentów nigdy nie odzyska pełnej sprawności ruchowej.

Istnieje kilka przyczyn utraty masy kostnej:
W odniesieniu do jakości żywienia najczęściej zgłaszane jest długotrwałe zmniejszone spożycie białka, brak witaminy D3 i wapnia. W ostatnich latach monitorowany jest wpływ wysokiego udziału fitoestrogenów w diecie populacji zachodniej (najczęściej wskutek spożywania produktów sojowych ), gdzie substancje te mają zdolność wpływania na regulację hormonalną, a tym samym zmniejszanie gęstości kości.
To także brak ruchu, gdyż aktywność fizyczna poprzez wzmożoną aktywność tkanki mięśniowej zwiększa ogólną gęstość masy kostnej (zawartość białka i składników mineralnych).
Dość istotny wpływ ma wspomniana już regulacja hormonalna – u mężczyzn jest to okres po andropauzie (między 50. a 70. rokiem życia, kiedy następuje znaczny spadek produkcji męskiego hormonu płciowego testosteronu), u kobiet jest to okres po menopauza. Spadek produkcji niektórych hormonów bezpośrednio wpływa na gęstość tkanki kostnej.
Na koniec należy wziąć pod uwagę skutki uboczne niektórych stosowanych leków, najczęściej jest to antykoncepcja u kobiet lub długotrwałe działanie kortykosteroidów.

Na osteoporozę najczęściej chorują kobiety po menopauzie i mężczyźni po andropauzie. Nie ma jednak wyjątków, gdy problem ten pojawia się nawet u stosunkowo młodych kobiet jako przejaw splotu długotrwałego niedoboru białka w diecie, braku aktywności fizycznej i skutków ubocznych stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Wpływ diety na osteoporozę

Na wytrzymałość kości w największym stopniu możemy wpłynąć przede wszystkim poprzez dostosowanie naszego stylu życia. Podstawą jest odpowiednia podaż białka. Ponieważ na gęstość kości wpływa nie tylko ilość białka, ale także zawartość i stosunek składników mineralnych, które stanowią ich integralną część, ważne jest, aby zadbać o odpowiednią podaż wapnia, magnezu, fosforu i fluoru w diecie. Jako najważniejszy pierwiastek wymienia się wapń, na którego jakość metabolizmu w organizmie istotny wpływ ma zawartość magnezu i witaminy D3.
Na poziom wchłaniania wszystkich kluczowych składników odżywczych do kości istotny wpływ ma aktywność fizyczna, większy wpływ mają aktywności beztlenowe. Regularna ekspozycja na słońce ma również swój wpływ poprzez produkcję kalcyferolu (wit. D3).

Co o badaniu mówią nasi absolwenci

Tomáš Bartoň

Kurs Mgr. Wybrałem Jelínek po dokładnym namyśle, kiedy zwyciężyło skupienie kurs nie tylko dań zachodnich, ale także tradycyjnych potraw chińskich medycyna, ajurweda i inne. Kolejnym powodem była osobowość pana Jelínka, który stał się dla mnie wielką inspiracją. Nie tylko skierował kurs we właściwym kierunku mnie, ale także całej mojej rodzinie, która razem ze mną przeżywała studia. Ten Gorąco polecam kurs każdemu, kto chce zmienić swój styl życia.

Bc. Jana Jílková

Brałem w życiu x kursów, więc mogę porównać. W każdym z poprzednich kursów czegoś mi brakowało, a ten przerósł moje oczekiwania. Naprawdę nie przesadzam. Nie mam nic do zarzucenia temu kursowi. Pan Jelínek był wspaniałym wykładowcą i przewodnikiem. Wyraziłem zgodę na konsultacje i podzielenie się wrażeniami z innymi uczestnikami kursu. Kolejną korzyścią były spotkania raz w miesiącu i możliwość wyjaśnienia niejasności. Niesamowita była także aplikacja ZOF do tworzenia menu. Bardzo doceniam nieograniczony dostęp do kursu, ponieważ nawet dziś lubię przeglądać niektóre rozdziały jeszcze raz i w poradni w poszukiwaniu ciekawych pytań i odpowiedzi. W praktyce wykorzystuję teraz bardzo cenne informacje, których nauczyłem się na kursie. Dlatego też bardzo serdecznie dziękuję Panu Jelínkowi!

Zuzana Marková

Już gdy szukałam w internecie kursu o żywieniu, moją uwagę przykuł kurs Doradcy ds. żywienia i suplementacji firmy ATAC, obejmującej szeroką gamę tematów, które obejmowały także „alternatywne” poglądy na temat odżywiania. Już od pierwszej lekcji wiedziałam, że podjęłam dobry wybór i nie mogłam się doczekać każdego kolejnego dnia, tego, czego nowego się nauczę. Choć tematyka zajęć była profesjonalna, to zdobywano ją w sposób naturalny. Bardzo doceniam także osobisty wkład Mgr. Martina Jelínka do żywienia, do indywidualnego i holistycznego spojrzenia na człowieka, a także chęci do komunikacji ze studentami i absolwentami kursu oraz dalszego rozwijania naszej wiedzy. Chociaż tak naprawdę nie chciało mi się uczyć do testów pośrednich :-), pri przygotowując się do egzaminu końcowego, bardzo to doceniam. Jeszcze raz dziękuję za ten ciekawy i intensywny etap w moim życiu.