Wstęp / Co się u nas studiuje / Osteoporoza
Osteoporoza to stan, w którym zmniejsza się gęstość kości. Następuje utrata białka i minerałów, struktura kości słabnie, a kości łatwo się łamią. Typowymi objawami postępującej osteoporozy są bóle pleców, lekka łamliwość kości (najczęściej złamania biodra). i kręgów kręgosłupa), powstawanie garbu (kifoza) lub znaczne zmniejszenie ciała wysokość. Złamania szyjki kości udowej mają najpoważniejszy wpływ na życie – nawet jedna trzecia pacjentów nigdy nie odzyska pełnej sprawności ruchowej.
Istnieje kilka przyczyn utraty masy kostnej:
W odniesieniu do jakości żywienia najczęściej zgłaszane jest długotrwałe zmniejszone spożycie białka, brak witaminy D3 i wapnia. W ostatnich latach monitorowany jest wpływ wysokiego udziału fitoestrogenów w diecie populacji zachodniej (najczęściej wskutek spożywania produktów sojowych ), gdzie substancje te mają zdolność wpływania na regulację hormonalną, a tym samym zmniejszanie gęstości kości.
To także brak ruchu, gdyż aktywność fizyczna poprzez wzmożoną aktywność tkanki mięśniowej zwiększa ogólną gęstość masy kostnej (zawartość białka i składników mineralnych).
Dość istotny wpływ ma wspomniana już regulacja hormonalna – u mężczyzn jest to okres po andropauzie (między 50. a 70. rokiem życia, kiedy następuje znaczny spadek produkcji męskiego hormonu płciowego testosteronu), u kobiet jest to okres po menopauza. Spadek produkcji niektórych hormonów bezpośrednio wpływa na gęstość tkanki kostnej.
Na koniec należy wziąć pod uwagę skutki uboczne niektórych stosowanych leków, najczęściej jest to antykoncepcja u kobiet lub długotrwałe działanie kortykosteroidów.
Na osteoporozę najczęściej chorują kobiety po menopauzie i mężczyźni po andropauzie. Nie ma jednak wyjątków, gdy problem ten pojawia się nawet u stosunkowo młodych kobiet jako przejaw splotu długotrwałego niedoboru białka w diecie, braku aktywności fizycznej i skutków ubocznych stosowania antykoncepcji hormonalnej.
Na wytrzymałość kości w największym stopniu możemy wpłynąć przede wszystkim poprzez dostosowanie naszego stylu życia. Podstawą jest odpowiednia podaż białka. Ponieważ na gęstość kości wpływa nie tylko ilość białka, ale także zawartość i stosunek składników mineralnych, które stanowią ich integralną część, ważne jest, aby zadbać o odpowiednią podaż wapnia, magnezu, fosforu i fluoru w diecie. Jako najważniejszy pierwiastek wymienia się wapń, na którego jakość metabolizmu w organizmie istotny wpływ ma zawartość magnezu i witaminy D3.
Na poziom wchłaniania wszystkich kluczowych składników odżywczych do kości istotny wpływ ma aktywność fizyczna, większy wpływ mają aktywności beztlenowe. Regularna ekspozycja na słońce ma również swój wpływ poprzez produkcję kalcyferolu (wit. D3).
Iveta Janoušková
Kursami ATAC zainteresowałam się po tym, jak moja była dietetyczka przestała pracować ze względu na macierzyństwo i pomyślałam w tamtym momencie:,, Co ja teraz bez niej zrobię??? Czy nie będę już miała nade mną mocnej ręki?”? W zasadzie nikomu innemu nie ufałam, dlatego nawet nie szukałam nowego specjalisty. Nie pamiętam dokładnie, gdzie rzuciła mi się reklama z nazwiskiem Martin Jelínek (niedawno temu), ale wiem, że zacząłem szukać na Waszej stronie i przeczytałem pierwszego ebooka Prawda o odchudzaniu. Teoria przypadła mi do gustu, bo w 100% przypominała mi zasady i opinie mojego byłego doradcy. I zapadła decyzja: ,, Mam kolejną osobę, której mogę zaufać. '' :-) Zapisałem się na kurs Konsultanta ds. Żywienia i Suplementacji oraz na inne kursy, które oferujecie i uzyskałem tyle informacji, że nie potrzebuję już osobistego eksperta. Wreszcie ma dla mnie sens, jak i dlaczego ułożono mój pierwotny plan posiłków. Stopniowo zacząłem rozumieć całą dietę, a nieznana zagadka powoli z każdym dniem układała się w coraz bardziej obrazowy obraz. Chciałabym pewnego dnia pomóc ludziom, którzy być może niepotrzebnie cierpią tak jak ja kiedyś. Dziś rozumiem, że jedzenie to radość i przyjemność, którą można czerpać, jeśli potrafi się ją podawać na talerzu w ciągu dnia. Nie mogę się doczekać zakupu kolejnych kursów i zdobycia nowych informacji. Lubię czytać artykuły, które regularnie przychodzą na mój e-mail, a książki od Was zdobią oczywiście moją bibliotekę. Życzę Ci wielu sukcesów i dziękuję, że jesteś online, bo ja też mogę studiować w Londynie. Jesteś BOGIEM!
Blanka Bartošová
Odżywkami i suplementami diety zajmuję się od ponad 7 lat. Ale nadal tak było czuję, że brakuje mi czegoś, co mogłoby mnie połączyć i w pełni zrozumieć kwestie. Zdecydowałem się na dłuższą naukę, ponieważ mam dzieci i Nie miałam jeszcze czasu nigdzie iść. Kiedy odkryłem taką możliwość Zdecydowano, że studiujesz żywienie online. Bardzo się cieszę, że go wybrałem półroczny kurs, bo miałam wystarczająco dużo miejsca, żeby przyswoić tak dużo informacji i naucz się z nimi pracować. Wszystko pięknie się połączyło i zaczęło dawać znaczenie i znalazłem wiele odpowiedzi na moje podświadome pytania, które mnie powstrzymywały całkowicie poświęć się pracy konsultanta. Kurs przygotowany absolutnie perfekcyjnie, intuicyjnie i naturalnie. To pół roku w trakcie i kolejne miesiące w kontynuacji Porównałabym te kursy do pierwszego roku życia dziecka, z którym uczy się wszystkiego lekkość, radość, robi duże postępy i uczy się metodą prób i błędów (wł Odczułem to głównie podczas tworzenia menu w grze ZOF). Podobało mi się oczywiście, że nie były to tylko informacje i tabele, ale były zawsze na każdej lekcji poczuć wagę indywidualności danej osoby. Podziwiam mgr. Jelinka za jego pracę, podejście i to, jak szybko reaguje na możliwe sytuacje pytania indywidualne drogą mailową. Dziękuję bardzo za wszystko i gorąco polecam.
Bc. Shanti Šimková
Kurs Konsultanta Żywienia i Suplementacji to kolejny z wielu kamieni milowych na ścieżce samorozwoju osoba, która dba o to, co wkłada w swoje ciało. Jestem wegetarianinem od 17 lat, zdrowym odżywianiem interesuję się od dawna i poza kilkoma kierunkami studiów (w moim przypadku naprawdę nieciekawe - ale kto może wszystkim podziękować) Dowiedziałem się wielu przydatnych informacji. Biorąc pod uwagę, że ludzie chętniej udzielają porad wykwalifikowanemu ekspertowi niż osoba z „tylko” 17-letnim doświadczeniem, dzięki temu kursowi mogę „profesjonalnie” wgłębić się w otaczających mnie ludzi :). A to z perspektywą innych kursów tematycznych...