Nutri Kursy

Wstęp / Wszystko o nauce / Klimakterium

Klimakterium

Klimakterium

Menopauza (nazywana okresem przejściowym kobiecym lub klimakterium) pojawia się w życiu kobiety w okresie, gdy organizm nie jest w stanie się rozmnażać i urodzić dziecka i w tej sytuacji cykl menstruacyjny zostaje zatrzymany. Stan ten występuje najczęściej w wieku od 50 do 55 lat. roku życia kobiety, ale często przesuwa się on w jedną lub drugą stronę, dlatego na ogół podawany jest przedział 45-60 lat. W tym okresie następuje gwałtowny spadek produkcji estrogenów, czemu towarzyszy szereg zmian metabolicznych, psychologicznych i hormonalnych. Klimakterium trwa zwykle kilka lat.

Na początek menopauzy wpływa kilka czynników. Na niektóre z nich kobieta nie może mieć wpływu, na inne można wpływać:

1. Nienaruszalny.

  • wiek wystąpienia pierwszej miesiączki (im późniejsza pierwsza miesiączka, tym później nastąpi menopauza),
  • czas trwania cyklu miesięcznego (im dłuższy jest cykl miesięczny u kobiety, tym można przypuszczać, że menopauza nastąpi później),
  • rasa ludzka.

2. Możliwość wpływu.

  • liczba urodzeń (im więcej dzieci urodzi kobieta, tym później można spodziewać się menopauzy),
  • palenie (jeśli kobieta jest palaczką, początek menopauzy będzie wcześniejszy),
  • czynniki społeczno-ekonomiczne,
  • Lokalizacja geograficzna,
  • Wysokość.

Zmiany hormonalne powodują:

  • zmiany masy ciała,
  • redystrybucja tłuszczu podskórnego,
  • objawy osteoporozy,
  • zwiększona pigmentacja skóry,
  • redukcja piersi,
  • uderzenia gorąca i pocenie się,
  • Zaburzenia snu,
  • zaburzenia psychiczne,
  • niemożność utrzymania,
  • zmiany ciśnienia krwi,
  • wzrost poziomu tłuszczów we krwi, a co za tym idzie ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

Wpływ diety na przebieg menopauzy

Dostosowanie diety w tym okresie wiąże się z przestrzeganiem kilku zasad:

1. Regulacja proporcji i jakości białek.
Zmiany hormonalne skutkują utratą masy mięśniowej. Dlatego pożądane jest monitorowanie proporcji białka w diecie.

2. Wystarczające spożycie wapnia i magnezu.
Wapń wraz z innymi czynnikami decyduje m.in. o gęstości kości, tj. zapobieganie rozwojowi osteoporozy.

3. Zwiększanie spożycia witaminy D.
Jest to szczególnie ważne jako wsparcie stosowania wapnia. Mamy znaczne niedobory tej witaminy, dlatego oprócz diety warto także zastosować suplementację wspomagającą.

4. Zapewnienie wystarczającej ilości błonnika.
Zasada ta przeplata się z większością zaleceń żywieniowych. W kontekście menopauzy jest to istotne przede wszystkim ze względu na wspomaganie działania mikroflory jelitowej, która reguluje cały szereg procesów metabolicznych w organizmie.

5. Regulacja ilości i jakości tłuszczów.
Kluczem jest kontrolowanie proporcji kwasów tłuszczowych (nasyconych do nienasyconych lub omega-3 do omega-6).

6. Zwiększanie spożycia fitoestrogenów.
Wskazane jest regularne uwzględnianie w diecie źródeł fitoestrogenów, tj. rośliny strączkowe, nasiona lnu czy suplementy diety.

Mgr. Martin Jelínek

Mgr. Martin Jelínek

Co o badaniu mówią nasi absolwenci

Mgr. Renata Míková

W ramach swojej pracy, która jest jednocześnie moim hobby, piszę głównie artykuły na temat odżywiania, ćwiczeń i rozwoju osobowości. Mam kontakt z różnymi trenerami fitness i dietetykami. Niestety oprócz prawdziwych ekspertów są też tacy, którzy ukończyli szkolenie w formie jednego lub dwóch weekendów, co przekłada się na ich wiedzę, podejście do klienta i monotonne plany żywieniowe, nie szanujące indywidualności klienta. To właściwie sprowokowało mnie do samodzielnego spojrzenia na odżywianie, ale w inny sposób. Postanowiłam znaleźć kurs, który pomógłby mi „uprzątnąć” pewne informacje w głowie i spojrzeć na żywienie bezstronnym spojrzeniem. Szukałem kursu, na którym nie chodziło tylko o zdobycie certyfikatu, ale o prawdziwą edukację i istotne informacje. Szukałem na Słowacji na próżno. Następnie dowiedziałam się o 6-miesięcznym kursie „DORADCA DOTYCZĄCY ŻYWIENIA I SUPLEMENTACJI” w Czechach, który prowadzi doświadczony ekspert ds. żywienia Mgr. Marcin Jelínek. Po przeczytaniu informacji o kursie i wypowiedziach absolwentów nie było się nad czym zastanawiać. Poszedłem na to i nie żałuję. Wręcz przeciwnie, po ukończeniu kursu pierwszą w życiu dietę ułożyłam w ramach pracy seminaryjnej, choć bardzo się tym martwiłam na miesiąc przed zakończeniem kursu. Tworzenie menu stało się moim hobby i w najbliższej przyszłości planuję podjąć kolejne kursy pod kierunkiem Mgr. Martina Jelínek, bo coś mi mówi, że to dopiero początek. Jestem przekonana, że jeśli ktoś chce być naprawdę dobrym dietetykiem, choćby na poziomie „hobbystycznym”, to musi się ciągle kształcić. Co najbardziej podobało mi się w kursie? Przede wszystkim holistyczne, czyli kompleksowe podejście do żywienia i wysiłek prowadzącego, aby przy układaniu planów żywieniowych kierować studentów swoją wiedzą, ale też zdrowym rozsądkiem i starać się dopasować jadłospis do każdego klienta – uwzględniając jego krew rodzaj, stan zdrowia, działanie termiczne lub kwasowo-zasadowe żywności na organizm człowieka itp. Doceniam także formę nauki, czyli wykorzystanie map myśli podczas przetwarzania lekcji. W ten sposób można się wiele nauczyć i są dobrymi pomocnikami w przygotowaniach do comiesięcznych testów. Jednocześnie osoba zmuszona jest regularnie uczęszczać na kurs. Podsumowując, nie mogę zapomnieć o możliwości nieograniczonego korzystania z poradni dla studentów, a później dla absolwentów, gdzie na pytania odpowiada Mgr. Jelínka, któremu bardzo dziękuję za świetne informacje i podejście do studentów.

Mgr. Michaela Bebová

Po długim czasie przeglądania Internetu i szukaniu kursu z zakresu poradnictwa żywieniowego, zdecydowałem się na który spełniłby moje oczekiwania, natknąłem się na kursy ATAC. Czas trwania 6 miesięcy, na początku mnie podekscytowała, potem trochę mnie przestraszyła, ale w finale potwierdziła przekonanie, że podjąłem słuszną decyzję. Kurs jest pełen informacji, to prawda profesjonalnie zarządzane, a osobowość Pana Jelínka stanowi dopełnienie całości. Dla siebie Muszę powiedzieć, że system map myśli wcale mi nie odpowiadał, ale mnie zmusił studenta do intensywnego i ciągłego przygotowania, co uważam za drugie imprezę za bardzo ważną. Mogę tylko polecić ten kurs każdemu - bardzo trudny będziesz szukać kogoś, kto potrafi być tak obiektywny i wszechstronny dostęp do wszystkiego i wszystkich :)

Romana Glen

Kurs Konsultanta Żywieniowego jest przydatną formą edukacji dla tych, którzy są chce poszerzyć wiedzę w tym zakresie lub nauczyć się czegoś nowego w tej dziedzinie. Nie ma znaczenia, czy ktoś będzie w przyszłości zajmował się tym tematem zawodowo, czy nie wykorzysta tę wiedzę wyłącznie na własne potrzeby. Przestudiowałem formularz online i muszę powiedzieć, że biorąc pod uwagę mój nakład pracy, ta forma nauczania jest świetna, ponieważ Ty możesz zaplanować według indywidualnych potrzeb. Kurs był dla mnie zdecydowanie korzystny w 100%. Zdecydowanie polecam kurs Doradca Żywieniowy wszystkim zainteresowanym zdrowym trybem życia, ale także tym, którzy jeszcze nie mają silnej woli, aby zdecydować się na zmianę swojego stylu życia na lepsze. Dziękujemy Panu Jelínkowi za podzielenie się cennymi informacjami z naszą firmą.