Kurzy ATAC

Klimakterium

Klimakterium

Menopauza (nazywana okresem przejściowym kobiecym lub klimakterium) pojawia się w życiu kobiety w okresie, gdy organizm nie jest w stanie się rozmnażać i urodzić dziecka i w tej sytuacji cykl menstruacyjny zostaje zatrzymany. Stan ten występuje najczęściej w wieku od 50 do 55 lat. roku życia kobiety, ale często przesuwa się on w jedną lub drugą stronę, dlatego na ogół podawany jest przedział 45-60 lat. W tym okresie następuje gwałtowny spadek produkcji estrogenów, czemu towarzyszy szereg zmian metabolicznych, psychologicznych i hormonalnych. Klimakterium trwa zwykle kilka lat.

Na początek menopauzy wpływa kilka czynników. Na niektóre z nich kobieta nie może mieć wpływu, na inne można wpływać:

1. Nienaruszalny.

  • wiek wystąpienia pierwszej miesiączki (im późniejsza pierwsza miesiączka, tym później nastąpi menopauza),
  • czas trwania cyklu miesięcznego (im dłuższy jest cykl miesięczny u kobiety, tym można przypuszczać, że menopauza nastąpi później),
  • rasa ludzka.

2. Możliwość wpływu.

  • liczba urodzeń (im więcej dzieci urodzi kobieta, tym później można spodziewać się menopauzy),
  • palenie (jeśli kobieta jest palaczką, początek menopauzy będzie wcześniejszy),
  • czynniki społeczno-ekonomiczne,
  • Lokalizacja geograficzna,
  • Wysokość.

Zmiany hormonalne powodują:

  • zmiany masy ciała,
  • redystrybucja tłuszczu podskórnego,
  • objawy osteoporozy,
  • zwiększona pigmentacja skóry,
  • redukcja piersi,
  • uderzenia gorąca i pocenie się,
  • Zaburzenia snu,
  • zaburzenia psychiczne,
  • niemożność utrzymania,
  • zmiany ciśnienia krwi,
  • wzrost poziomu tłuszczów we krwi, a co za tym idzie ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

Wpływ diety na przebieg menopauzy

Dostosowanie diety w tym okresie wiąże się z przestrzeganiem kilku zasad:

1. Regulacja proporcji i jakości białek.
Zmiany hormonalne skutkują utratą masy mięśniowej. Dlatego pożądane jest monitorowanie proporcji białka w diecie.

2. Wystarczające spożycie wapnia i magnezu.
Wapń wraz z innymi czynnikami decyduje m.in. o gęstości kości, tj. zapobieganie rozwojowi osteoporozy.

3. Zwiększanie spożycia witaminy D.
Jest to szczególnie ważne jako wsparcie stosowania wapnia. Mamy znaczne niedobory tej witaminy, dlatego oprócz diety warto także zastosować suplementację wspomagającą.

4. Zapewnienie wystarczającej ilości błonnika.
Zasada ta przeplata się z większością zaleceń żywieniowych. W kontekście menopauzy jest to istotne przede wszystkim ze względu na wspomaganie działania mikroflory jelitowej, która reguluje cały szereg procesów metabolicznych w organizmie.

5. Regulacja ilości i jakości tłuszczów.
Kluczem jest kontrolowanie proporcji kwasów tłuszczowych (nasyconych do nienasyconych lub omega-3 do omega-6).

6. Zwiększanie spożycia fitoestrogenów.
Wskazane jest regularne uwzględnianie w diecie źródeł fitoestrogenów, tj. rośliny strączkowe, nasiona lnu czy suplementy diety.

Co o badaniu mówią nasi absolwenci

Martina Michálková

Kilka lat temu zainteresowałam się zdrowym trybem życia i Chciałem więcej informacji. Wybrałem kurs, który o długości 6 miesięcy nie ma konkurencji. Z entuzjazmem zacząłem pracować nad tematami dot mapy myśli, które są świetną pomocą w nauce. Ponieważ miałem możliwość osobistego spotkania się z wykładowcą Martinem Jelínkiem co miesiąc, bardzo szybko mnie poznajesz zyskał dzięki swojemu podejściu i entuzjazmowi dla edukacji i szerzenia zdrowego trybu życia styl. Od początku, a może nawet pod koniec kursu, będzie Ci się wydawać, że jest tam mnóstwo informacji wiele, ale uwierz, że z czasem wszystko będzie do siebie pasować i odkryjesz kompletny system, co działa. Dziś wiem, że dokonałem dobrego wyboru i gorąco polecam każdemu ten kurs Polecam.

Kristína Floriánová

Od wielu lat zajmuję się tematyką fitness i zdrowego stylu życia. Chciałabym dalej podążać w tym kierunku, a ponieważ lubię się kształcić i poszerzać swoją wiedzę, zdecydowałam się na studia na kierunku Konsultant Żywieniowy. Nie mogłem wybrać lepiej. Kurs spełnił moje oczekiwania... Nie tylko, że studenci nie są spychani w jeden kierunek żywieniowy, ale dzięki kursowi zdobyłam wszechstronną wiedzę na temat żywienia, z której będę nadal korzystać, a gdybym miała wybierać jeszcze raz, to będzie kursem ponownie pod przewodnictwem Pana Jelínka.

Dana Švestková

Pragnę podziękować Panu Martinowi Jelínkowi za profesjonalną i wszechstronną metodę nauczania. Od 23 lat zajmuję się holistycznym zdrowiem i czułam, że w opiece nad klientami wciąż brakuje mi informacji na temat żywienia. Jako eksperymentatorka odżywiania RAW odkryłam, że skrajności nie są odpowiednie dla ludzkiego organizmu, nawet jeśli niektóre sposoby odżywiania wydają się jedynymi najzdrowszymi. Najważniejsze jest indywidualne podejście do człowieka (klienta). Na kursie ATAC zrozumiałem powiązania pewnych rzeczy, które znałem, ale także nowych faktów, które mnie zaskoczyły. Od kilku lat jestem wegetarianką, a ważne sugestie i rady dotyczące zbilansowanej diety otrzymałam od znakomitego nauczyciela Pana Jelínka. Kiedy zapytano nas, dlaczego wybraliśmy właśnie ten ośrodek szkoleniowy, moja odpowiedź brzmiała: zgodnie z intuicją. Poszukując odpowiedniego kursu, Konsultant ds. Żywienia kierował się faktem, że kursy ATAC łączą zachodnie podejście medyczne ze starymi, wschodnimi naukami. Jestem terapeutą TCM i psychologii energetycznej. Zatem treść kursu była bezpośrednio związana z moimi zainteresowaniami, to wspaniale, a studia sprawiały mi przyjemność. Znajomy, którego przekonałem do studiowania ze mną, wielokrotnie powtarzał mi: „dokonałeś dobrego wyboru”. I jestem o tym przekonany w 100%. Jeszcze raz dziękuję za życzliwą postawę i pomocne zachowanie. Mogę jedynie polecić kurs wszystkim zainteresowanym. Myślę, że w Czechach nie znajdziesz lepszego.