Kurzy ATAC

Hemoroidy

Hemoroidy

Hemoroidy   występują w powiększonych żylakach   przy wejściu do odbytu lub bezpośrednio   w odbycie. Rozwija się u ponad 50 procent ludzi, choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Najczęściej dokuczają, gdy dochodzi do stanu zapalnego i powiększenia, w takich przypadkach:
- z powodu krwawienia podczas defekacji,
- na swędzenie, ból   i obrzęk odbytu,
- uczucie pełności.

Główną przyczyną hemoroidów jest wysiłek i wysiłek podczas wypróżnień, co powoduje nadmierny ucisk na żyły odbytu. Inne możliwe przyczyny to nadwaga i ciąża. Zaparcia i biegunka mogą również pogorszyć stan ogólny. Długotrwałe siedzenie lub stanie oraz brak błonnika w diecie przyczyniają się do powstawania hemoroidów. Hemoroidy częściej występują u osób starszych, ponieważ mięśnie, które pomagają w tłoczeniu krwi w żyłach, z wiekiem tracą napięcie.

Istnieją dwa rodzaje hemoroidów:

1. Wewnętrzne.
Tworzy się wewnątrz odbytu. Czasami powodują krwawienie   podczas stolca, ale zwykle tak jest   bez objawów.

2. Zewnętrzne.
Otaczają wejście do odbytu. Mogą być bolesne, ale często znikają same.

Wpływ diety na hemoroidy

Ważną profilaktyką zapobiegającą powstawaniu hemoroidów jest regularny ruch, który wzmacnia mięśnie otaczające żyły, a jednocześnie wspomaga prawidłowe ruchy stolca w jelitach.

W diecie należy kontrolować spożycie błonnika, zwłaszcza jego składników rozpuszczalnych. Jest higroskopijny, tj. wchłania większą ilość wody, co powoduje zwiększenie objętości stolca i tym samym jego zmiękczenie.

Wskazane jest również zwiększenie spożycia niektórych przeciwutleniaczy, gdyż przyczyniają się one do wzmocnienia wytrzymałości i elastyczności ścian żył. Najczęściej prezentowane są karoteny i witamina C w połączeniu z bioflawonoidami.

W gojeniu uszkodzonych (otwartych) hemoroidów zaleca się wspomagającą suplementację cynkiem i witaminą E.

Co o badaniu mówią nasi absolwenci

Lucie Uldrychová

Specjalnie z polecenia jednego z jego absolwentów poszukiwałam kursu „Konsultant ds. żywienia i suplementacji”. Biorąc pod uwagę moje miejsce zamieszkania, nauka online była dla mnie dużą zaletą. Kurs przerósł moje oczekiwania - doskonały system nauczania i przyjazne podejście firmy Atac spol. w połączeniu z niezwykle zrozumiałym i angażującym wystąpieniem lektora mgr. Płowy. Z pewnością każdemu Polecam.

Roman Kořínek

Od jakiegoś czasu interesuję się żywieniem w sensie wzbogacania jadłospisu o żywność wartościową pod względem odżywczym. Wybrałem kurs „Doradca ds. żywienia i suplementacji” ze względu na osobowość prowadzącego – mgr. Martina Jelínka, którego twórczość śledzę już piąty rok. Kurs pomógł mi zrozumieć szersze powiązania, zarówno pomiędzy powszechnie znanymi faktami, jak i pomiędzy stanami (odczuciami) doświadczanymi przez moje ciało w różnych reżimach fizycznych i fazach dnia. Studenci kursu nie tylko uczą się i dostarczają ciekawych informacji, ale kierują się metodą „wielu punktów widzenia” na jedno zagadnienie, co uważam za świetne motto kursu (prowadzący) – wzbogacanie i ma zastosowanie we wszystkich kierunkach ludzkiego myślenia. Dzięki kursowi odkryłam, że spojrzenie na odżywianie może być profesjonalne i jednocześnie proste.

Milena Suchá

Jako diabetyk i osoba cierpiąca na nietolerancje pokarmowe, która przez długi czas nie mogła znaleźć odpowiedzi w gabinetach lekarskich, zaczęłam szukać kompletu informacji w Internecie. Kurs Doradcy ds. Żywienia i Suplementacji był dla mnie oczywistym wyborem ze względu na referencje absolwentów, a ponadto był niedrogi. Jednak ostatecznie przekazał mi znacznie więcej informacji, niż się spodziewałem. Bardzo pozytywnie oceniam również możliwość spróbowania tworzenia menu w aplikacji ZOF. Kurs online nie polegał jedynie na czytaniu informacji, ale został uzupełniony wykładami mgr. Jelínek i o komunikacji z nim. Gdy potrzebowałem coś wyjaśnić lub doradzić, pan Jelínek odpowiadał szybko i zawsze cierpliwie drogą e-mailową. Doceniam również fakt, że choć jest to kurs z zakresu doradztwa suplementacyjnego, zawarte w nim informacje w żaden sposób nie promują konkretnych marek suplementów diety. Przydała mi się także metoda regularnego sprawdzania zdobytej wiedzy, która w pozytywnym sensie zmusiła mnie nie tylko do czytania informacji, ale także do próby ich zapamiętania. Dziękuję :-)