Kurzy ATAC

Andropauza

Andropauza

Andropauza to termin oznaczający męską przemianę, czyli zasadniczo męski odpowiednik kobiecego klimakterium. Jest to okres, który ma tę samą przyczynę co u kobiet (= spadek produkcji hormonów), ale ma nieco inny początek i przebieg. U kobiet menopauza charakteryzuje się zanikiem miesiączki (jest to spowodowane zaprzestaniem produkcji hormonów płciowych), u mężczyzn następuje jedynie stopniowy spadek produkcji hormonów (ich produkcja nigdy nie ustaje całkowicie). Pierwszy spadek zaczyna pojawiać się około czterdziestego roku życia, ale jest stopniowy, typowe objawy andropauzy zaczynają pojawiać się dopiero około sześćdziesiątego roku życia.

Przyczyną przemiany męskiej jest stopniowy spadek poziomu męskiego hormonu płciowego testosteronu (hormonu steroidowego wytwarzanego przez komórki w jądrach). Hormon ten wpływa na rozwój plemników oraz rozwój wtórnych cech płciowych (wzrost masy mięśniowej, chrypka głosu, porost włosów). Spadek poziomu testosteronu powoduje u kobiet objawy podobne do menopauzy:

  • zmęczenie,
  • pot,
  • depresja,
  • Trudności z koncentracją
  • czasami także ginekomastia i przerzedzenie brody,
  • obniżone libido,
  • łagodny przerost prostaty (występuje nawet u 50% mężczyzn po siedemdziesiątym roku życia),
  • rozrzedzenie kości (u mężczyzn po 60. roku życia zwiększa się częstość złamań, głównie stawu biodrowego).
  • skłonność do otyłości wisceralnej,
  • rozwój cukrzycy typu 2.

Tak jak leczenie okresu przejściowego u kobiet skupia się obecnie przede wszystkim na podawaniu hormonu estrogenu, tak też mężczyznom oferuje się tę samą opcję, czyli podawanie testosteronu. Ale jest to ryzykowne pod wieloma względami, bezpieczniejsza procedura to:

1. Zwiększenie aktywności fizycznej.
Ruch stymuluje produkcję własnego testosteronu.

2. Monitorowanie jakości menu.

3. Dobór odpowiednich suplementów diety.
Jeśli celem jest wsparcie własnej produkcji testosteronu, wówczas najskuteczniejszym preparatem jest Tribulius terrestris, który warto łączyć z adaptogenami (żeń-szeń itp.). Palma sabalowa przy problemach z prostatą.

Wpływ diety na przebieg andropauzy

Dostosowując dietę, zaleca się skupić głównie na treści:

A) Białko.
Ich ilość powinna wynosić około 15-20% całkowitego spożycia energii, ale celem jest także rozwiązanie bilansu aminokwasów (w praktyce oznacza to „rozsądny” stosunek źródeł roślinnych do zwierzęcych).

B) Włókna.
Celem jest wsparcie perystaltyki jelit w optymalnej aktywności i jednocześnie zwiększenie aktywności mikroflory jelitowej.

C) Witamina D i minerały wpływające na metabolizm kości (wapń, magnez, fosfor, fluor).

Co o badaniu mówią nasi absolwenci

Veronika Vachovcová

Pragnę serdecznie podziękować za możliwość wzięcia udziału w kursie „Doradca Żywieniowy”. Moim celem było przede wszystkim zgłębienie tematyki żywienia ze względu na to, że stosuję dietę mniej więcej wegańską i chciałam mieć swoją dietę pod kontrolą. Jak piszesz, alternatywne sposoby odżywiania wymagają pewnej wiedzy. Kurs bardzo mi pomógł, wyjaśnił wiele rzeczy i zapoczątkował moją dalszą ciekawość. Oceniam go bardzo pozytywnie. Podobało mi się przeplatanie tkaniny z mapami myśli i tworzenie menu – było bardzo kreatywne. Poza tym zawsze byłeś przyjacielski, to jest cenne. W ofercie macie także inne ciekawe kursy, więc z niecierpliwością czekam na kolejne seminarium.

RNDr. Markéta Rezková

Przy wyborze kursów oferowanych przez różne organizacje miarodajna była dla mnie akredytacja Ministerstwa Oświaty i Kultury, elastyczność czasowa, a przede wszystkim większa ilość informacji w porównaniu do kursów standardowych. Mimo że sześciomiesięczny kurs „Konsultant Żywienia i Suplementacji” nie posiada akredytacji, z pozostałych punktów byłem niezwykle zadowolony. Forma, przejrzystość i struktura informacji na codziennych lekcjach zostały napisane w sposób zrozumiały i bardzo ciekawy, a ważne informacje zostały wyróżnione, tak aby można było łatwo się w nich odnaleźć. Oprócz samych lekcji na szczególną uwagę zasługuje gra ZOF, w której załadowaną wiedzę wykorzystano w „praktyce” i jest to nieoceniona pomoc w trakcie nauki. Jeszcze raz dziękuję i jestem bardzo szczęśliwy, że mogę skorzystać z kolejnego z oferowanych kursów!

Světlana Darvašová

Zdrowym odżywianiem interesuję się nie tylko z punktu widzenia zawodowego, ale także osobistego. Kurs online Konsultant ds. Żywienia i Suplementacji bardzo mi odpowiadał, choćby dlatego, że nie musiałam nigdzie wyjeżdżać. Mnie też bardzo zaintrygowały webinary, w zasadzie wszystkie były powiązane z kursem i bardzo mi się podobały :-) Mogę tylko polecić, było super :-)