Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.
Celem moczenia zbóż jest zmniejszenie zawartości substancji antyżywieniowych w żywności. Do wody uwalniana jest również niewielka część niektórych składników odżywczych, ale jest to naprawdę znikoma ilość, więc ogólną korzyścią jest zmniejszenie proporcji czynników antyżywieniowych.
Ze względu na słodki smak dzieci zawsze piją więcej płynów słodzonych niż niesłodzonych, jest to uwarunkowane stosunkowo silnym związkiem emocjonalnym ze smakiem słodkim i jednocześnie reakcjami fizjologicznymi na ilość cukru we krwi, co wpływa na chemię mózgu. W ramach swojego rozwoju dziecko przechodzi przez podfazy, w których gromadzi doświadczenia, jest to absolutnie ważne dla jego przyszłego życia. Dlatego nie ma sensu całkowicie izolować go od słodyczy, z drugiej strony należy przy tym systematycznie kontrolować ich spożycie. Jako rodzice ponosimy moralną i prawną odpowiedzialność za ich wychowanie i edukację, co obejmuje także podejście do jedzenia. Wynika z tego, że po prostu trzeba sprawdzić przynajmniej podstawowe rzeczy, ale zawsze tak, aby proces ten nie powodował u dziecka niepotrzebnego stresu. Dlatego nie jest konieczne całkowicie dokładne mierzenie objętości otrzymanych płynów. Jeśli napoje słodzone muszą już być częścią reżimu picia, zawsze preferuj rozcieńczone soki wyciskane – masz pewność, że nie zawierają dodatków i nie ryzykujesz dodania słodzików. W sumie jednak zawsze powinna dominować czysta woda. Ponieważ dziecko nie ma rozwiniętych gruczołów potowych na takim samym poziomie jak dorośli, nie reaguje z taką samą wrażliwością na uczucie pragnienia jak osoba dorosła, z drugiej strony nie następuje większa utrata płynów. Dlatego pozwólmy dzieciom pić taką ilość płynów, o której sami zdecydują, a jeśli zajdzie taka potrzeba, zachęcajmy je czasami do zwiększenia ich spożycia. Ale nigdy nie rób z tego systemu „maszynowego”, każda forma nacisku na dziecko może w przyszłości przynieść odwrotny skutek (wskazuje na stale rosnącą liczbę nastolatków dotkniętych zaburzeniami odżywiania).
1. Kminek (ani substancje w nim zawarte) nie ma zdolności rozkładania alkaloidów (przede wszystkim solaniny i chakoniny obecnych w bulwach). Połączenie kminku z ziemniakami jest tradycyjne z dwóch powodów: - Poprawia smak ziemniaków, który pogarsza się na skutek dłuższego przechowywania, - Wspomaga procesy trawienne (kminek tłumi wzdęcia). 2. Dotyczy to przygotowania ziemniaków, które prawdopodobnie mają wyższą zawartość solaniny. W normalnych warunkach nie jest to absolutnie konieczne w praktyce. 3. Bataty nie zawierają tych glikoalkaloidów (są one charakterystyczne głównie dla rodzaju Solanum), ich spożywanie jest pod tym względem bezpieczniejsze.
Szybkość wchłaniania wody ze spożytych płynów zależy od ich osmolalności (gęstości). Nawodnienie następuje najszybciej w przypadku czystej wody lub herbat, znacznie wolniej w przypadku napojów o większej gęstości (=większe stężenie substancji), takich jak mleko czy soki wyciskane.
Odpowiedź tutaj nie jest jednoznaczna, ponieważ na wynik wpływa kilka podstawowych czynników: 1. Zawartość soli w jedzeniu – jeśli na talerzu masz słone danie, potrzeba spożycia płynów bardzo szybko wzrośnie ze względu na zawartość sodu, który wiąże wodę w przestrzeni międzykomórkowej. Z oczywistych względów nie dotyczy to wariantów słodkich. 2. Stopień nawodnienia organizmu przed jedzeniem – spożywanie pokarmu w sytuacji, gdy w organizmie brakuje płynów, zawsze będzie wiązać się z koniecznością picia w trakcie posiłku. 3. Stan zdrowia - przyjmowanie płynów podczas spożywania pokarmu zawsze będzie mniej uciążliwe dla zdrowego człowieka. Będzie to szczególnie problematyczne dla osób cierpiących na niestrawność (niestrawność), gdyż spożycie płynów powoduje rozrzedzenie enzymów trawiennych, co w takich sytuacjach może skomplikować stan zdrowia.
Wartości te opierają się na pomiarach, które są uśrednione w ich wartościach. Zawsze zależy to od tego czy pijesz na czczo czy w trakcie posiłku, jaka jest proporcja soli w diecie wiążącej wodę, temperatura otoczenia, płeć, tempo metabolizmu itp. Jeśli jesteś aktywnym sportowcem, nie rozwiązuj konkretnych wartości, ale zwracaj uwagę na bardziej subiektywne postrzeganie własnych potrzeb, czyli odczuwanie. Należy jedynie unikać nagłego spożycia dużej ilości płynów, których organizm nie jest w stanie przyswoić i uruchamiają mechanizmy ich wydalania, co nie jest korzystne w kontekście prowadzenia efektywnego treningu.