Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Cholesterol

Cholesterol to rodzaj tłuszczu, który występuje w każdej komórce organizmu i jest niezbędny do jego prawidłowego funkcjonowania. Jest ważna dla tworzenia błon komórkowych, niektórych hormonów i jest niezbędna do wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Większość niezbędnego cholesterolu wytwarzana jest w organizmie w wątrobie, niewielka część pochodzi z żywności pochodzenia zwierzęcego (mięso, mleko, sery i jaja).
W odniesieniu do zdrowia ważne jest rozróżnienie dwóch rodzajów cholesterolu – LDL (lipoproteina o małej gęstości), często określana jako „zły” cholesterol, oraz HDL (lipoproteina o dużej gęstości), znana jako „dobry” cholesterol. Cholesterol LDL w nadmiernych ilościach we krwi może prowadzić do odkładania się tłuszczu na ściankach naczyń krwionośnych, a tym samym do rozwoju miażdżycy i innych chorób układu krążenia. Dlatego ważne jest monitorowanie nie tylko całkowitego poziomu cholesterolu we krwi, ale także stosunku cholesterolu LDL do cholesterolu HDL.

Witam, który cholesterol pomaga w konwersji witaminy D?

Witamina D3 powstaje w organizmie z pochodnej cholesterolu – 7-dehydrocholesterolu, który występuje w wystarczającej ilości w skórze zdrowego człowieka. Pod wpływem promieniowania UV na tę substancję powstaje prowitamina D3 (7-dehydrocholekalcyferol), która w wyniku szybkiej izomeryzacji termicznej przekształca się we własną witaminę D3 = cholekalcyferol.

Witam, może trochę laickie pytanie, ale czy mógłbyś wyjaśnić terminy: trójglicerydy, triacyloglicerole? Które z tych określeń jest poprawne z literackiego punktu widzenia? Który z parametrów jest w praktyce (również ze względów zdrowotnych) najważniejszy podczas rutynowego badania cholesterolu (HDL, LDL) i tłuszczów we krwi? Co te dane oznaczają dla mnie? Dziękuję

Triglicerydy i triacyloglicerole są synonimami, oba terminy są powszechnie stosowane w literaturze. Są głównym składnikiem tłuszczów, zbudowane są z glicerolu i trzech cząsteczek kwasów tłuszczowych, organizm oddziela od nich kwasy tłuszczowe w procesie lipolizy, które następnie ulegają metabolizmowi. W praktyce w odniesieniu do żywienia zawsze należy interesować się (poza trójglicerydami) parametrami całkowitej ilości cholesterolu, w tym frakcji HDL i LDL, z których wyliczany jest tzw. wskaźnik aterogenny. Jest to wartość wskazująca na ryzyko rozwoju procesów miażdżycowych, jest więc powiązana z chorobami układu krążenia (dotyczy to także zwiększonej wartości trójglicerydów we krwi).

Czy wątroba może wytwarzać cholesterol nawet z tłuszczów czysto roślinnych?

Powstawanie cholesterolu nie jest związane z proporcją pokarmów pochodzenia zwierzęcego w diecie, substancja ta powstaje (w uproszczeniu) z kwasów tłuszczowych (zawartych w tłuszczach), z których organizm tworzy acetylokoenzym A. Powstają mewalonian i skwalen z niego powstałym produktem tej reakcji jest cholesterol. W ten sposób w organizmie dorosłego człowieka powstaje każdego dnia ponad 1000 mg cholesterolu.

Zastanawiam się, dlaczego nie zaleca się spożywania jajek w połączeniu z roślinami strączkowymi, np. soczewicą. Czytałam też, że jajka nie nadają się do pieczenia ze względu na utlenianie cholesterolu, prawda?

Zalecenie, aby nie smażyć jajka, opiera się na fakcie, że w wysokich temperaturach utlenia się ono, co może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie. Jajka są bogatym źródłem cholesterolu (przeciętnie zawierają pełną zalecaną dzienną dawkę), ich spożycie w większych ilościach teoretycznie mogłoby mieć negatywny wpływ na metabolizm tłuszczów we krwi. Nawet to jest względne, bo zdrowie jednostki wchodzi w skład całego procesu, obejmującego zapewnienie wystarczających zdolności antyoksydacyjnych i dostarczenie substancji mających największy wpływ na metabolizm cholesterolu (np. kompleksy fosfolipidowe, wchodzące w skład lecytyny itp.). Połączenie roślin strączkowych i jajek jest de facto niepotrzebne i jednocześnie uciążliwe, gdyż oba pokarmy są niezwykle bogatym źródłem białka, co sprawia, że takie danie jest bardzo wymagające do strawienia. Należy zwrócić uwagę, że jest to specyficzna cecha kuchni czeskiej, natomiast narody, w których rośliny strączkowe stanowią integralną część swojej kultury (Indie, Meksyk...) traktują tę grupę żywności w zupełnie inny sposób.

Witam, utlenia cholesterol zawarty w maśle/smalcu podczas smażenia/pieczenia, nawet jeśli zwracamy uwagę na odpowiednią temperaturę tj. kiedy zwracamy uwagę na punkt dymienia? I w związku z tym, czy lepiej jest używać ghee do podobnych zabiegów, czy nie ma to znaczenia? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Utlenianie cholesterolu następuje podczas obróbki cieplnej, ale stopień utlenienia zależy od konkretnej temperatury (wraz ze wzrostem wartości wzrasta również udział utlenionego cholesterolu) i czasu trwania manipulacji cieplnej. Dotyczy to ogólnie masła, w tym ghee. Zawsze lepiej jest używać do obróbki cieplnej masła klarowanego ze względu na jego wyższą temperaturę dymienia (jednak o tej temperaturze decyduje zawartość zanieczyszczeń w tłuszczu, a nie profil lipidowy), ale ze względu na utlenianie cholesterolu, żywność proces przygotowania powinien być możliwie najkrótszy.

Dzień dobry, co oznacza utleniony cholesterol w jajach, lub jaki wpływ ma jego spożycie na nasz organizm? Czy występuje to również podczas przetwarzania innych surowców? Chciałbym również zapytać, czy jajka nadają się do przygotowania omletu lub jajecznicy. Dziękuję

Cholesterol utleniony powstaje w żywności podczas intensywniejszej obróbki cieplnej (smażenia, grillowania, pieczenia). Jeśli jego spożycie (jaja, mięso, podroby...) w tej postaci jest długotrwałe, taki cholesterol ma zdolność wspierania reakcji prozapalnych w organizmie i bycia częścią powstawania przewlekłych stanów zapalnych. Do przygotowania jaj bardziej odpowiednią formą jest „na zgniliźnie”.

Chciałabym zapytać o przygotowanie jajek „oczko wołu” – czy produkuje ono również cholesterol utleniony i jak to jest z strawnością? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Jeśli żółtko po obróbce będzie w stanie miękkim, struktura cholesterolu pozostanie bez większych zmian. Zależy to zatem od metody przygotowania pod względem stosowanej temperatury i czasu ekspozycji na nią.

Dobry dzień. Może to trochę pytanie dla laika, ale czy mógłbyś wyjaśnić terminy: trójglicerydy, triacyloglicerole? Które z tych określeń jest poprawne z literackiego punktu widzenia? Który z parametrów jest najważniejszy w praktyce dietetyka (również z punktu widzenia zdrowia) podczas rutynowego badania cholesterolu (HDL, LDL) i tłuszczów we krwi? Co te dane oznaczają dla mnie? Dziękuję

Triglicerydy i triacyloglicerole są synonimami, oba terminy są powszechnie stosowane w literaturze. Są głównym składnikiem tłuszczów, zbudowane są z gliceryny i trzech cząsteczek kwasów tłuszczowych, organizm oddziela od nich kwasy tłuszczowe w procesie lipolizy, które następnie ulegają metabolizmowi. W praktyce w odniesieniu do żywienia zawsze należy interesować się (poza trójglicerydami) parametrami całkowitej ilości cholesterolu, w tym frakcji HDL i LDL, z których wyliczany jest tzw. wskaźnik aterogenny. Jest to wartość wskazująca na ryzyko rozwoju procesów miażdżycowych, jest więc powiązana z chorobami układu krążenia (dotyczy to także zwiększonej wartości trójglicerydów we krwi).