Kurzy ATAC

Wstęp / Co się u nas studiuje / Zapalenie ozębnej

Zapalenie ozębnej

Zapalenie ozębnej

Zapalenie przyzębia to choroba zapalna dziąseł i aparatu podporowego zęba. Najczęstsze objawy to:

  • obrzęk i zaczerwienienie dziąseł,
  • krwawiące dziąsła
  • ból podczas czyszczenia,
  • cuchnący oddech choroba.

Zapalenie powstaje na skutek wzmożonej aktywności bakterii w jamie ustnej, dzięki którym tworzy się płytka nazębna i kamień nazębny. Zapalenie to może być nie tylko miejscowe, ale może rozprzestrzeniać się po całym organizmie. Często zdarza się, że zła higiena jamy ustnej, która stoi za namnażaniem się niepożądanych bakterii, jest przyczyną szeregu chorób, o których do niedawna sądzono, że nie mają ze sobą żadnego związku. Obecnie najczęściej przywoływane są choroby układu krążenia, w których stwierdzono, że u osób dotkniętych zapaleniem przyzębia ryzyko zachorowania na miażdżycę jest nawet dwukrotnie większe, a ryzyko zawału serca nawet czterokrotnie większe niż u osoby zdrowej. Mogą mieć także wpływ na rozwój cukrzycy czy przewlekłego zapalenia przewodu pokarmowego.

Warunki powstawania środowiska zapalnego powstają stosunkowo łatwo:

  • palenie (periodontoza występuje 5 razy częściej u palaczy),
  • jedzenie słodyczy
  • stosowanie antybiotyków,
  • brak naturalnej (niemodyfikowanej technologicznie i chemicznie) żywności,
  • niewystarczająca higiena zębów.

Wpływ diety na choroby przyzębia

Występowanie zapalenia przyzębia jest bezpośrednio związane ze zróżnicowaniem mikroflory (jamy ustnej), gdy w wyniku zmiany warunków występuje znaczna przewaga mikroorganizmów chorobotwórczych. Układ odpornościowy przestaje panować nad ich wpływem i pojawia się stan zapalny. Jednocześnie jego rozwiązanie jest proste – oprócz regularnej higieny jamy ustnej i unikania palenia, jest to prosty system dostosowania diety, na który składają się:

  • ograniczenie spożycia alkoholu, kawy i słodkich napojów,
  • zmniejszenie udziału cukrów w diecie,
  • starając się unikać żywności przetworzonej przemysłowo,
  • możliwość stosowania niektórych suplementów diety – działają korzystnie bakteriobójczo, nowością na rynku są także probiotyki doustne.

Jednak długoterminowo obserwowany stosunek spożycia tłuszczów omega-3 i omega-6 ma również wpływ, gdzie wyższa zawartość omega-6 sprzyja rozwojowi stanu zapalnego.

Co o badaniu mówią nasi absolwenci

Mgr. Petra Kuderová

Konsultant kursowy ds. żywienia i suplementacji Pan Mgr. Wybrałem Martina Jelínka głównie ze względu na moje dzieci. Chciałem poszerzyć swoją wiedzę na temat zdrowego odżywiania i uzyskać nowe informacje na temat składu żywności, którą podaję dzieciom. W trakcie kursu otrzymałem te informacje w formie wyczerpującej i kompletnej, a dzięki seminariom również w formie rozrywkowej. Choć pierwotnie nie miałam zamiaru sama udzielać porad z zakresu żywienia, zainteresowanie znajomych i szerszego otoczenia utwierdziło mnie w przekonaniu, że mogę łączyć swoje hobby z pracą i przekazywać zdobytą wiedzę dalej. Kurs Mgr. Mogę gorąco polecić Jelínek każdemu, kto chce zdobyć wykształcenie w danym kierunku, a także tym, którzy chcą pracować w tym zawodzie. Moim zdaniem ten kurs jest najbardziej wszechstronną ofertą na rynku czeskim ze względu na swój szeroki zakres.

Jan Vondrák

Udział w tym kursie był dla mnie nie tylko bezcennym doświadczeniem, ale także naprawdę wzbogacającym i inspirującym procesem. Dzięki Twojej umiejętności przekazywania informacji w zrozumiały i ciekawy sposób, czułam, że na każdej lekcji zdobywałam nową i przydatną wiedzę, którą planuję wykorzystać nie tylko dla siebie, ale także by pomóc innym ludziom w drodze do lepszego zdrowia i styl życia. Dzięki Waszej pomocy zrozumiałam, że odżywianie to nie tylko jedzenie, ale całościowe podejście do stylu życia i dbania o siebie. Chciałbym również podziękować za cierpliwość i chęć wyjaśnienia i udzielenia odpowiedzi na każde z naszych pytań. Wasza otwartość i chęć pozwoliły lepiej zrozumieć złożoną dziedzinę żywienia i nauczyć się wykorzystywać tę wiedzę w praktyce. Z przyjemnością wspominam ten wspaniały kurs z Tobą. Wasz transfer wiedzy i pasja do żywienia są dla mnie ogromnym źródłem inspiracji.

Gabriela Maršálková

W młodości nigdy nie zajmowałam się dietą, ale jako mama zainteresowałam się nią jak prawidłowo się odżywiać i co podawać dzieciom, aby miały wszystko, czego potrzebują - zwłaszcza w dzisiejszym świecie pełnym wygodnej żywności, cukrów i sztucznych składników. Kiedy zaczęliśmy pracować nad suplementami diety, ta ciekawość uległa zmianie w pragnieniu dowiedzenia się jak najwięcej o podstawowej potrzebie człowieka. Dziękuję panu Jelínkowi Nie tylko uzyskałem suche fakty na temat jedzenia, ale całościowy i kompleksowy obraz tego zagadnienia jedzenie i wpływ tego, co jemy lub czego nie jemy, na nasze istnienie. Jego jego podejście do edukacji jest wyjątkowe i gorąco polecam wszystkim jego kursy!