Kurzy ATAC

Wstęp / Co się u nas studiuje / Astma

Astma

Astma

Astma   to choroba, w której puchnie   błony śluzowe w dolnej części   drogi oddechowe. W rezultacie zwężają się, ograniczają przepływ powietrza i utrudniają oddychanie. Astma objawia się najczęściej świszczącym oddechem lub świszczącym oddechem, kaszlem, bezsennością i napięciem. Jeśli uwolni się więcej histaminy, następuje atak astmy, podczas którego narasta obrzęk, stan zapalny i intensywne wydzielanie śluzu.

Przyczyna tego problemu jest zarówno zewnętrzna, jak i wewnętrzna   czynników, niektórzy pacjenci są wrażliwi na oba.

Przyczyny zewnętrzne obejmują alergeny :

  • futro zwierząt domowych,
  • artykuły spożywcze,
  • pyłek kwiatowy,
  • roztocza,
  • użądlenie owada,
  • różne substancje zanieczyszczające środowisko.

Przyczyny wewnętrzne są w praktyce trudniejsze do rozróżnienia, można do nich zaliczyć:

  • stres,
  • zmiany temperatury,
  • wysiłek fizyczny,
  • infekcja dróg oddechowych,
  • różne leki.

Modyfikując swój styl życia, można bezpośrednio wpływać na częstotliwość i nasilenie ataków astmy.

Wpływ diety na astmę

Na powstanie i rozwój tej choroby zasadniczy wpływ ma koncepcja diety, na którą wpływa cały szereg czynników:

- U astmatyków ważne jest unikanie pokarmów powodujących alergie.

- Ważne jest kontrolowanie proporcji magnezu w diecie, który działa relaksująco i zapobiega skurczom mięśni oskrzeli.
Jednocześnie należy monitorować stosunek tego pierwiastka do wapnia, który jest jego antagonistą. W jadłospisie powinny zatem regularnie pojawiać się produkty bogate w magnez – produkty pełnoziarniste, brokuły, orzechy, czekolada, pestki słonecznika i dyni, szpinak…

- Zwiększa się spożycie witaminy A, która działa regulująco na ochronę immunologiczną i wspomaga redukcję ilości przeciwciał.
Obejmuje to obecność na talerzu marchwi, szpinaku, owoców, oleju rybnego, masła, produktów mlecznych czy żółtek jaj.

- Ważną rolę odgrywa witamina C, która korzystnie wpływa na funkcjonalność dróg oddechowych oraz zapobiega zwężeniu oskrzeli wywołanemu histaminą.
Jej głównymi źródłami są surowe warzywa i owoce.

- Wybór wybranych suplementów diety również ma sens, do najważniejszych zalicza się wspomniana już witamina C (najlepiej łączona z bioflawonoidami), kwercetyna zapobiegająca uwalnianiu histaminy, omega-3 ze względu na działanie przeciwzapalne czy preparaty zawierające lukrecję, co sprzyja oczyszczaniu z kaszlu.

Co o badaniu mówią nasi absolwenci

Ing. Jitka Jedličková

Uprzejmie dziękuję za możliwość uczenia się od Mgr. Martina Jelínek, studiuje było to dla mnie bardzo korzystne. Dla mnie, ponieważ jestem bardzo zajęty pracą, była największą zaletą studiowania online. Lekcje są rozbudowane, zorganizowane oraz pozytywnie oceniam grę edukacyjną i mapy myśli ZOF, dzięki którym I lepiej zapamiętała tę lekcję. Podczas tych badań zdałam sobie sprawę, że wszystko zależy również od psychiki osobę i dzięki temu zdecydowałam się na inny kierunek, czyli „Siła myśli”. Jeszcze raz bardzo dziękuję za możliwość studiowania i czekam z utęsknieniem inne kursy, które przygotowujesz.

Petra Menšíková

Panie Jelínek, bardzo serdecznie dziękuję za możliwość studiowania pod Pana okiem w w zakresie doradztwa żywieniowego. W przeciwieństwie do lat studiów, każdy wykład bardzo mi się podoba Nie mogłem się doczekać i jestem wdzięczny za to doświadczenie i wiele przydatnych informacji. Do tego duży wybór trenerów i fakt, że każdy wykładowca pochodzi z innego kraju "ciasto" przynosi inny sposób edukacji na dany temat, co uważam za dużą zaletę. W każdym razie nie był to mój ostatni kurs „z Tobą” i to od razu Jeśli tylko możliwości pozwolą, z niecierpliwością czekam na ponowne spotkanie ;-) Z radością przyjmuję także Twoją gotowość do odpowiadania na wszelkiego rodzaju pytania i Twoje wysiłki absolwenci, którzy ukończyli już kurs, motywować ich w podróży i w ten sposób wspierać ich tak bardzo, jak to możliwe inwestycja w kurs robisz nieistotny przedmiot, który zwróci się wielokrotnie! Życzę miłej zabawy i dziękuję za to pożyteczne doświadczenie!

Ing. Miloš Raisler

Do tej pory nie byłem fanem kursów online, ale kurs ATAC zmienił moje zdanie. Chociaż był to kurs online bez osobistego udziału, bardzo często miałem wrażenie, że pan Mgr. Jelínek pewnie siedzi obok mnie przy komputerze... Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie strona pedagogiczna prowadzenia tego kursu, w tym bardzo przydatna poradnia internetowa, która naprawdę działa, a także gra edukacyjna ZOF, która wypełnia powszechnie znane „Szkoła z grą”. Zasób informacji miał głowę i ogon i stopniowo poszerzał zakres wiedzy, z tym, że z biegiem czasu ich mozaika układała się w całość i wszystko do siebie pasowało. To złożoność spojrzenia na informacje z zakresu żywienia i indywidualności człowieka jako całości jest tym, co najbardziej cenię w tym ukończonym kursie. Pomógł mi lepiej spojrzeć na sprawy w kontekście, w tym na fakt, że nasze tradycyjnie przyjęte zachodnie postrzeganie tej dziedziny nie jest jedyne możliwe i że mam okazję spojrzeć na współpracę z klientem np. Filozofie Wschodu. Jednocześnie otrzymałam informacje na temat suplementacji, jej zalet i zagrożeń, co otworzyło przede mną kolejny obszar, który przez moją wcześniejszą niewiedzę uważałam za swego rodzaju karygodną czarną skrzynkę. Za bardzo ważny i pozytywny uważam również ponadstandardowy dłuższy czas trwania tego kursu bardziej szczegółowo, jednocześnie możesz sprawdzić zrozumienie wybranych tematów w praktyce na przygotowanych zadaniach. Cieszę się, że ukończyłem kurs, który nie był suchą teorią, ale kursem, który dał mi informacje i niezbędną wiedzę, jak sobie z nimi poradzić w praktyce. Dziękuję za kurs i osobiście go polecam.