Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.
Każdej zmianie sposobu odżywiania towarzyszy reakcja organizmu. Jeśli chodzi o profil metaboliczny jednostki i zakres zmian, objawy te są albo bardziej wyraźne (dyskomfort), albo wręcz przeciwnie, jednostka radzi sobie z nimi bez większych trudności. Przy IF najczęstszym wyzwaniem jest opanowanie protestów przewodu pokarmowego, który jako długotrwały nawyk domaga się dostarczania pożywienia nawet w godzinach porannych (przejawia się to także wahaniami poziomu cukru we krwi ze wszystkimi konsekwencjami) . Trzeba zdać sobie sprawę, że są to naturalne, tj. normalne objawy, których nie można uniknąć. Różny jest jedynie ich zakres, a co za tym idzie także percepcja emocjonalna u każdej osoby. Organizm posiada mechanizmy adaptacyjne, dzięki czemu potrafi przystosować się do najróżniejszych sytuacji. Ale i tutaj obowiązuje zasada indywidualności, tj. każdy osobnik reaguje inaczej, a proces adaptacji trwa różną długość – ktoś przechodzi na system IF natychmiast i bez cierpienia, inni zaś muszą uporać się z serią typowych objawów, które mogą trwać kilka tygodni.
Efekt postu przerywanego opiera się na zasadzie, że okres bez jedzenia jest dłuższy niż faza sytości. To właśnie dłuższy okres postu przynosi wszystkie omawiane korzyści z IF. Jeśli mamy do czynienia z pojęciem diety w klasycznym ujęciu śniadanie-obiad-kolacja, to przerwa pomiędzy daniami głównymi (przede wszystkim między obiadem a śniadaniem) nie jest na tyle długa, aby rozpoczęły się niezbędne procesy metaboliczne. Technicznie rzecz biorąc, nie jest to post przerywany, ale normalny sposób odżywiania.
Post przerywany niestety często jest postrzegany jako dieta redukcyjna, co jest błędem, gdyż zależy od tego, jak ustalimy bilans energetyczny. Najczęściej preferowany system 16/8 pozwala na 3 przebiegi w fazie nasycania, ale można go dostosować według własnych wymagań – saldo może być ujemne, zrównoważone lub nawet dodatnie. Podstawową zaletą lub zaletą IF jest jego zdolność do zwiększania elastyczności metabolizmu, czyli elastycznej zdolności do naprzemiennego wykorzystywania węglowodanów i tłuszczów jako źródeł energii. Dzięki zrównoważonemu bilansowi energetycznemu nie schudniesz...
Każdej zmianie sposobu odżywiania towarzyszy reakcja organizmu. Jeśli chodzi o profil metaboliczny jednostki i zakres zmian, objawy te są albo bardziej wyraźne (dyskomfort), albo wręcz przeciwnie, jednostka radzi sobie z nimi bez większych trudności. Przy IF najczęstszym wyzwaniem jest opanowanie protestów przewodu pokarmowego, który jako długotrwały nawyk domaga się dostarczania pożywienia nawet w godzinach porannych (przejawia się to także wahaniami poziomu cukru we krwi przy wszystkich konsekwencje). Trzeba zdać sobie sprawę, że są to naturalne, tj. normalne objawy, których nie można uniknąć. Różny jest jedynie ich zakres, a co za tym idzie także percepcja emocjonalna u każdej osoby. Organizm posiada mechanizmy adaptacyjne, dzięki czemu potrafi przystosować się do najróżniejszych sytuacji. Ale i tutaj obowiązuje zasada indywidualności, tj. każdy osobnik reaguje inaczej, a proces adaptacji trwa różną długość – ktoś przechodzi na system IF natychmiast i bez cierpienia, inni zaś muszą uporać się z serią typowych objawów, które mogą trwać kilka tygodni.