Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Przeciwutleniacze

Przeciwutleniacze to substancje, które pomagają chronić organizm przed szkodliwymi cząsteczkami zwanymi wolnymi rodnikami. Wolne rodniki to niestabilne cząsteczki, które mogą uszkadzać komórki i przyczyniać się do rozwoju wielu problemów zdrowotnych, w tym chorób serca i raka. Przeciwutleniacze mają zdolność neutralizowania wolnych rodników, dostarczając im elektronów potrzebnych do osiągnięcia stabilności, zapobiegając w ten sposób uszkodzeniom komórek.
Najważniejszymi źródłami przeciwutleniaczy są produkty bogate w składniki odżywcze – owoce, warzywa, orzechy i produkty pełnoziarniste. Do najbardziej znanych należą witaminy C, E, karoteny i substancje polifenolowe. Przeciwutleniacze są również obecne w niektórych ziołach i przyprawach, takich jak kurkuma i oregano. Jedzenie diety bogatej w przeciwutleniacze może pomóc wzmocnić układ odpornościowy, poprawić zdrowie serca i naczyń krwionośnych oraz zmniejszyć ryzyko niektórych rodzajów raka.

Witam, w rozdziale o lecytynie wspominacie między innymi, że pomaga ona rozpuścić niechciane złogi tłuszczu i cholesterolu. Czy to oznacza, że wbrew zapewnieniom medycyny klasycznej lecytyna i być może inne substancje mogą przyczynić się do zmniejszenia „zatykania” naczyń przez blaszki miażdżycowe? Dziękuję za Twoją odpowiedź

To temat nieco bardziej skomplikowany, gdyż na procesy miażdżycowe wpływa wiele czynników, ale jednocześnie nie wiadomo, czy jakakolwiek substancja w sposób przezroczysty usuwałaby złogi miażdżycowe z naczyń krwionośnych. Medycyna ortodoksyjna wciąż żyje w niewoli przekonań, że dieta nie ma wpływu na usuwanie już powstałych blaszek miażdżycowych, a jednocześnie twierdzi, że stan miażdżycy jest nieodwracalny. Przekonanie to opiera się na założeniu, że nie ma wystarczających dowodów, aby faktycznie to potwierdzić, co w zasadzie jest w porządku w dziedzinach rządzących się zasadami współczesnej nauki. Medycyna nie zmieni swojego podejścia, dopóki nie zostaną przeprowadzone wystarczające badania, które ostatecznie dostarczą jednoznacznych dowodów. Z cząstkowych badań wiemy, że nie tylko lecytyna (lub wchodzące w jej skład kompleksy fosfolipidowe) pozytywnie wpływa na przebieg miażdżycy, ale także rozpuszczalne formy błonnika, przeciwutleniacze, kwasy tłuszczowe omega-3 (a dokładniej O3 :O6), proporcje białek w diecie wraz z ich strukturą, (ujemny) bilans energetyczny, post... Przeważa opinia, że dla uzyskania zamierzonego efektu najważniejsza jest długoterminowa praca ze wszystkimi czynnikami, tj. holistyczne podejście do żywienia.

Witam Panie Jelínek, chciałbym zapytać, czy można choć trochę zaopatrzyć się w przeciwutleniacze, skoro latem jest teraz pod dostatkiem dzikich jagód, innych owoców i warzyw i kiedy można je spożywać na świeżo z lasu, z ogrodu... Dziękuję za odpowiedź.

Organizm jest w stanie wytworzyć mniejsze zapasy niektórych składników odżywczych, dotyczy to także przeciwutleniaczy. Zasadniczo konieczne jest rozróżnienie substancji rozpuszczalnych w wodzie i rozpuszczalnych w tłuszczach. Organizm gromadzi substancje lipofilowe przez dłuższy okres czasu, rzędu miesięcy (typowymi przykładami są witamina E lub karoteny). Natomiast substancje hydrofilowe są wydalane w nadmiarze, a ich zapasy w organizmie są krótkotrwałe (np. witamina C w zależności od szeregu warunków 1-2 tygodnie). Można liczyć na podobne wartości czasowe dla substancji fitochemicznych otrzymywanych z roślin.

Witam, chcę zapytać o znaczenie tłoczenia soków owocowych lub warzywnych. Uważam, że lepiej jest spożyć dany pokarm w całości ze względu na nasycenie, zawartość błonnika i maksymalne wykorzystanie przeciwutleniaczy, które już poprzez prasowanie zostają zredukowane. Wolę jeść 3 marchewki, jabłko i 6 rzodkiewek dziennie, niż wycisnąć z nich sok, a resztę wyrzucić. Proszę o opinię.

Wyciskanie soków owocowych i warzywnych ma swoje zalety i wady. Z jednej strony prawdą jest, że podczas prasowania usuwa się błonnik i niektóre przeciwutleniacze. Z drugiej strony naciśnięcie ułatwia i przyspiesza spożywanie większej ilości owoców i warzyw. Prawdą jest, że w przeliczeniu na jednostkę objętości i masy soki zawierają znacznie większą koncentrację składników odżywczych. Soki wyciskane warto potraktować jako wartościowy suplement, który w naturalny sposób pozwoli zwiększyć spożycie przeciwutleniaczy, witamin i minerałów. W praktyce oznacza to, że korzystne jest dodanie wyciśniętych z nich soków do standardowego spożycia owoców i warzyw.

Czy nawet w zakupionych sokach warzywnych o jakości organicznej w tetrapakach pozostają jakieś przeciwutleniacze? Jak długo po wyciśnięciu domowego soku warzywnego jest on wysokiej jakości?

Przeciwutleniacze ulegają silnemu utlenianiu, ich aktywność stosunkowo szybko maleje w kontakcie z tlenem lub powszechnie występującymi źródłami wolnych rodników. Generalnie najwięcej ich znajduje się w świeżej żywności, proces utleniania rozpoczyna się już w momencie wyciśnięcia soku. Ogólny poziom zdolności antyoksydacyjnej soków zależy zatem głównie od technologii ich produkcji i przetwarzania, a w dalszej kolejności także od sposobu przechowywania. W domu istnieje możliwość przechowywania wyciśniętego soku w pojemnikach próżniowych, niższa temperatura również znacząco wpływa na stabilność zawartości składników odżywczych. Jeśli zostaną spełnione te możliwe warunki, działanie przeciwutleniaczy spada znacznie wolniej, dzięki czemu sok może zachować wysoką jakość dłużej niż 24 godziny.