Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Substancje mineralne

Minerały są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i są kluczem do utrzymania dobrego zdrowia i odżywiania. Substancje te są niezbędne do różnych funkcji organizmu, takich jak tworzenie kości, regulacja płynów ustrojowych, wspomaganie zdrowia układu nerwowego, a także produkcja energii. Substancje mineralne dzielą się na dwie główne grupy: makrominerały i pierwiastki śladowe. Makrominerały obejmują wapń, fosfor, magnez, sód, potas i chlor, natomiast pierwiastki śladowe obejmują żelazo, cynk, miedź, mangan, jod i selen.

Organizm nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać minerałów, dlatego musimy je pozyskać z pożywienia. Minerały znajdują się w różnych produktach spożywczych, w tym w mięsie, produktach mlecznych, owocach i warzywach, zbożach i roślinach strączkowych. Ważne jest, aby stosować zbilansowaną dietę, aby organizm otrzymał wszystkie potrzebne minerały. Brak minerałów może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, w tym osłabienia, zmęczenia, zaburzeń rytmu serca i osłabienia układu odpornościowego.

Dobry wieczór Panie Jelínek, 1. Często spotykam się z opinią, że dzisiejsza żywność nie zawiera niezbędnych witamin i minerałów, a dzieje się tak za sprawą śmieciowego jedzenia. żywy środowisko i metoda uprawy. Jak to widzisz? 2. Czy zimą polecacie D3 z K2 dla wszystkich kategorii wiekowych? Dziękuję

1. Żywność, którą jesteśmy w stanie określić jako „jakość”, czyli żywność, która nie została poddana większym modyfikacjom przemysłowym, zawsze będzie miała jakość odżywczą, czyli tj. będą zawierać określone ilości mikroelementów. Ich ilość będzie jednak uzależniona od sposobu uprawy/hodowli i późniejszej obróbki surowca. Jeśli chodzi o indywidualne wymagania każdego osobnika, kwestią dyskusyjną jest oczywiście to, czy ich ilość będzie wystarczająca, czy też warto suplementować jakieś substancje. 2. Jest to również kwestia indywidualności, ogólne zalecenie czegokolwiek nigdy nie jest rozwiązaniem. Nawet w miesiącach zimowych możliwe jest dostarczenie wystarczającej ilości witaminy D poprzez dietę, a jednocześnie rozsądnie ustalony jadłospis może potencjalnie wspierać aktywność mikroflory jelitowej w celu wytworzenia wystarczającej ilości witaminy K. Dlatego nie jest to wskazane absolutnie konieczne jest przyjmowanie tych substancji w celach profilaktycznych, mimo że większość populacji nigdy nie wykaże się umiejętnością dostosowania swojej diety w taki sposób, aby wszystko było w porządku pod względem odżywczym.

Witam, chciałbym zapytać, która forma suplementacji magnezu jest według Was najodpowiedniejsza – dla osoby dorosłej. Czy zauważasz zasadniczą różnicę w działaniu tabletek lub np. rozpuszczalnych saszetek w jamie ustnej i czy ważne jest przyjmowanie określonych form z jedzeniem, czy też nie. Z góry dziękuję za odpowiedź i życzę miłego dnia.

To pytanie na bardziej złożoną debatę, gdyż o skuteczności suplementacji wspomagającej decyduje kilka czynników i trudno zdecydować, który z nich ma większą wagę. Zasadniczo decyduje się, w jakiej formie magnez występuje w suplemencie. Na rynku dostępne są formy organiczne takie jak jabłczan, cytrynian, diglicynian, mleczan, treonian, laurynian itp. oraz formy nieorganiczne takie jak tlenek magnezu, węglan magnezu czy siarczan magnezu. Ogólnie rzecz biorąc, formy organiczne są lepiej wchłaniane, więc argument przemawia na ich korzyść. Kolejnym kryterium wyboru może być zawartość pierwiastkowego magnezu w jednej dawce. Przeciętnie jego ilość jest znacznie większa w formach nieorganicznych, które jednak charakteryzują się (ogólnie przedstawianą) niższą wchłanialnością (w różnicy do jednego rzędu wielkości). Staje się to jednak dyskusyjne w sytuacji, gdy producent suplementu zawierającego formę nieorganiczną (która jest znacznie tańsza) dodaje do magnezu wybrane surowce roślinne (ekstrakty, koncentraty), gdzie obecność fitochemikaliów (czyli źródła organicznego) ma potencjał w celu zwiększenia biodostępności magnezu w organizmie. I właśnie w tym momencie pojawia się wyzwanie, w jakim kierunku podążać – czy podążać farmakologicznie sprawdzoną ścieżką wymiernych rezultatów, czy wręcz przeciwnie, szanować holistyczny porządek natury i nie poprzestawać na jednokierunkowym spojrzeniu . Mnie osobiście synergia praw naturalnych jest mi bliższa, ale tutaj każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

Witam, dobrze rozumiem, że tylko kwas fitynowy zawarty w orzechach i nasionach wiąże minerały i w ten sposób zmniejsza ich biodostępność.? A może inhibitory enzymów również powodują to wiązanie?

Inhibitory enzymów działają poprzez blokowanie aktywności enzymów. Najważniejsze w odniesieniu do substancji antyżywieniowych są inhibitory trypsyny, których zadaniem jest rozkład białek. Przejawem wtórnym jest niezdolność organizmu do wykorzystania substancji mineralnych związanych z białkami. Najwyższe stężenie inhibitorów trypsyny występuje w soi.

Witam, chciałbym zapytać o ile zawartość minerałów np. w migdałach zmniejszy się poprzez namoczenie? Bo taka właśnie jest zasada produkcji mleka migdałowego, że wszystkie cenne substancje moczy się w wodzie, czyli mleku. Dziękuję

Migdały są jednym z najbogatszych źródeł fitynianów. Te substancje antyżywieniowe są dość termostabilne i mają zdolność wiązania niektórych minerałów w trudne do rozkładu kompleksy. Moczenie migdałów nie powoduje uwolnienia do wody zbyt dużej ilości minerałów i to samo dotyczy obróbki cieplnej (w obu przypadkach są to jednostki procentowe uwalniane w wyniku tych procesów). Fermentacja, kiełkowanie (nie stosuje się tego w przypadku migdałów) lub połączenie dłuższej obróbki cieplnej pod wyższym ciśnieniem jest znacznie skuteczniejsze. Przy produkcji mleka migdałowego należy zatem rozróżnić produkty produkowane komercyjnie od mleka produkowanego w warunkach domowych, gdzie uzyskana zawartość wszystkich składników odżywczych jest znacząco różna. W przypadku domowej produkcji migdały zaleca się obrać, następnie namoczyć, podgrzać, wymieszać i odcedzić – wszystko to w celu zmniejszenia udziału fitynianów, a jednocześnie zapewnienia jak największej proporcji makro i mikroelementów .

Dobry wieczór, zastanawiam się jak osiągnąć idealny dla weganina stosunek Ca-Mg, lub przynajmniej się do niego zbliżyć. Bardzo trudno jest mi osiągnąć tę równowagę, dlatego mam tendencję do braku równowagi na korzyść magnezu. Czy w takim przypadku, lub ogólnie w przypadku wegan, warto włączyć wapń w postaci suplementu? Również ze względu na bardziej problematyczne wchłanianie Ca ze względu na wyższą zawartość składników antyodżywczych. Z góry dziękuję i życzę miłego dnia.

W zadaniu rozwiązujesz sytuację, która w praktyce stanowi realny problem. Wyższy stosunek magnezu do wapnia jest po prostu typowy dla wegan, a utrzymanie równowagi na tym poziomie jest wyzwaniem, zwłaszcza bez wspomagającej suplementacji. Na przykład coraz większa liczba producentów żywności stara się wzbogacać produkty (nie tylko czysto wegańskie) wapniem, dlatego warto wykorzystać potencjał tych opcji podczas tworzenia menu w prawdziwym życiu. Jeśli nie zapewnisz wystarczającej ilości wapnia, w przypadku długotrwałego niedoboru (lub braku równowagi w magnezie), będzie to miało wpływ głównie na koordynację nerwowo-mięśniową (= „zmniejszy się napięcie”) i zmniejszenie gęstości kości (obecność białka w diecie, stosunek Ca:P i poziom aktywności fizycznej).