Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Orzechy

Orzechy są ważnym źródłem wielu składników odżywczych niezbędnych dla organizmu człowieka. Zawierają duże ilości zdrowych tłuszczów, białek, błonnika, witamin i minerałów. Do tych witamin i minerałów zaliczają się na przykład witaminy z grupy B, witamina E, magnez, fosfor, miedź, mangan i selen. Orzechy są również bogate w przeciwutleniacze, które mogą chronić organizm przed stresem oksydacyjnym, który może prowadzić do chorób przewlekłych, takich jak rak i choroby serca.

W szczególności orzechy mogą pomóc poprawić zdrowie serca poprzez obniżenie poziomu cholesterolu LDL (złego) i zwiększenie poziomu cholesterolu HDL (dobrego). Mogą również zmniejszać stany zapalne i poprawiać funkcję naczyń krwionośnych. Badania sugerują również, że jedzenie orzechów może pomóc w zapobieganiu niektórym formom raka, promować zdrowie mózgu i poprawiać kontrolę poziomu cukru we krwi u osób chorych na cukrzycę. Dodatkowo, ze względu na wysoką zawartość błonnika i białka, orzechy mogą pomóc regulować masę ciała, promując uczucie sytości i zmniejszając apetyt.

Witam, jaka jest zalecana ilość omega-9? Czy jest to jakoś ustalane podobnie jak omega-3:omega-6 w proporcji 1:3-5? Pytam ze względu na spożycie orzechów, które zawierają duże ilości omega-9. Alternatywnie, czy są orzechy, które zalecasz jeść rzadziej niż inne? Dziękuję za odpowiedź.

Wartości referencyjne dla omega-9 MK nie zostały ustalone. Nie są to niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, tj. organizm ludzki jest w stanie sam je wytworzyć z tłuszczów nienasyconych, dlatego zalecane spożycie opiera się na różnicy pomiędzy tłuszczami nasyconymi a tłuszczami O3 i O6. W diecie należy uwzględnić udział tłuszczów nasyconych (do 10% całkowitego spożycia energii), wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (6-11% całkowitego spożycia energii), kwasów tłuszczowych omega-6 (2,5-9% całkowitego spożycia energii) spożycie) i omega -3 MK (0,5-2% całkowitego spożycia energii). W przypadku spożywania orzechów zawsze w pierwszej kolejności zależy od ich ilości, gdyż każdy rodzaj zawiera zdecydowanie inne proporcje MK. Biorąc pod uwagę fakt, że w diecie populacji zachodniej w znacznej mierze dominują tłuszcze omega-6, których ilość należy korygować, warto zastanowić się nad (nie)przydatnością regularnego spożywania, zwłaszcza żywności zawierającej typowe źródła tych MK (np. nasiona słonecznika).

Witam, mam pytanie dotyczące przydatności błonnika nierozpuszczalnego dla małych dzieci do 1 roku i od 1-3 lat. Jakie konkretne frakcje można włączyć, aby poprawić pasaż jelitowy poprzez obróbkę cieplną? Czy orzechy i algi należą do nierozpuszczalnych błonników, których należy unikać? Dziękuję

Każda roślina zawiera zarówno rozpuszczalne, jak i nierozpuszczalne składniki błonnika, ale w różnych względnych proporcjach. Nie jest możliwe, aby na talerzu znalazło się danie reprezentujące tylko jedną frakcję. U małych dzieci pożądane jest zmniejszenie udziału błonnika nierozpuszczalnego, gdyż ma on zdolność mechanicznego podrażnienia błony śluzowej jelit, która w młodym wieku jest stosunkowo wrażliwa na te impulsy. Z tego powodu w jadłospisie ograniczone są produkty typowo pełnoziarniste (głównie zboża i rośliny strączkowe), natomiast należy unikać pokarmów zawierających mączkę pełnoziarnistą i otręby. Możesz złagodzić negatywny wpływ nierozpuszczalnego błonnika poprzez dokładną obróbkę cieplną ich źródeł. Dlatego poddaj rzęsy obróbce cieplnej. Orzechy stanowią znacznie większy problem pod względem zawartości substancji antyżywieniowych, dlatego ich udział w diecie małych dzieci powinien być relatywnie mniejszy niż dorosłych.

Witam, Panie Jelínek. W Fazie 4 GAPS zaleca się chleb tostowy z orzechów (migdały, orzechy włoskie) i nasion (len, chia, dynia) - zmielone nasiona i orzechy wymieszaj z jajkiem, startą cukinią lub dynią, tłuszczem (ghee, masło, olej kokosowy) , smalec) i sól. Na innej lekcji przeczytałam, że nasion (lenu i chia) zawierających kwasy omega-3, które są termolabilne, nie należy dodawać do wypieków, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury kwasy tłuszczowe ulegają zniszczeniu, a nawet powstają kwasy tłuszczowe trans. Chyba mówiłaś wtedy, że takie wypieki są po prostu niepotrzebnie drogie :). Czy mógłby mi Pan wyjaśnić tę kwestię, czy moje informacje są prawidłowe i czy dobrze je zapamiętałem? Czy dzięki orzechom taki chleb nie będzie zawierał dużej ilości kwasów omega-6? Dziękuję.

Tłuszcze Omega-3 są bardzo termolabilne, dlatego nie jest korzystne ich znaczne podgrzewanie. Przy produkcji ciastek pojawia się pytanie, jakich temperatur używamy i jak długo. Wypieki są zwykle produkowane nawet w niższych temperaturach (parzone), więc w rzeczywistości możliwe jest osiągnięcie pożądanej jakości. Faktem jest, że autorzy tej procedury medycznej albo nie wzięli pod uwagę tych „szczegółów”, albo je przeoczyli, albo uznali je za mniej istotne w kontekście ukierunkowania diety. Być może drobnym akcentem może być fakt, że takie wypieki prezentowane są jako uzupełnienie ogólnej koncepcji menu, dzięki czemu ich objętość nie będzie przyprawiać o zawrót głowy. Całkowita ilość tłuszczów omega-6 może być większa, ale jest to względne, ponieważ ważniejszy jest ich stosunek do omega-3, gdzie te receptury jednocześnie zawierają duże ilości omega-3.

Witam, Panie Jelínek, Niedawno uczestniczyłem w wykładzie i wykładowca zwrócił uwagę na orzechy w ogóle, że maksymalnie można je spożywać dwie garści tygodniowo, gdyż zawierają one więcej kwasów omega 6 niż omega 3. Dlatego częste ich spożywanie może sprzyjać stanom zapalnym w organizmie . Osobiście spożywam około garści orzechów dziennie, przeważnie namoczonych. Czy robię coś złego? Czy rzeczywiście stosunek omega 6 do 3 jest niekorzystny dla wszystkich orzechów? Na lekcjach opisujesz to tylko dla orzechów laskowych, gdzie ta informacja się potwierdza, ale czy tak samo jest w przypadku innych orzechów? Kolejne pytanie dotyczące orzechów nerkowca. Skąd mam wiedzieć, że są świeże, a nie utlenione? Czy możliwe pleśnie są w ogóle widoczne gołym okiem? Czy masz jakieś wskazówki, gdzie kupić wysokiej jakości orzechy? Dziękuję za odpowiedź.

Nie ma mowy, żebyś popełnił błąd. Faktem jest, że orzechy zawierają średnio dużą ilość tłuszczów omega-6, co jest niekorzystne w stosunku do omega-3, ale jest to informacja wyrwana z kontekstu. Kluczem jest kontrolowanie proporcji o3 i o6 w koncepcji diety całodziennej, gdzie od każdego z nas zależy, jaką drogą pójdzie w postaci preferencji co do poszczególnych grup pokarmowych. Stan zaawansowanego utlenienia orzechów nerkowca można rozpoznać przede wszystkim po ich kolorze – wraz ze wzrostem stopnia utlenienia zmienia się on w kierunku żółtego. Pleśń można zazwyczaj rozpoznać gołym okiem – są one koloru białego, szarego lub czarnego. Kupuj orzechy najlepiej zważone, a nie pakowane, gdzie nie masz miejsca, aby wizualnie ocenić ich jakość.