Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.
Rozwój suplementów cały czas posuwa się do przodu, oczywiście producenci probiotyków nie pozostają w tyle. Obecnie standardem jest już celowanie w szersze spektrum szczepów/rodzajów/gatunków, ale nawet to nie jest „idealne”, ponieważ: 1. Z punktu widzenia wartości różnorodności 5-10 reprezentowanych szczepów, z którymi producenci dzisiaj pracują, to niczego nie rozwiązuje, 2. Jest to tendencja nie odpowiadająca indywidualnym potrzebom metabolicznym jednostki. Jeśli jednak mielibyśmy pracować z przeciętnym człowiekiem zachodniego społeczeństwa, którego różnorodność mikroflory jelitowej nie jest do końca wzorowa, to nadal ma sens praca z probiotykami w suplementacji, zawsze będzie to korzystne dla zdrowego człowieka. Jeśli jednak starasz się wspomóc rozwiązanie jakiegoś problemu zdrowotnego, podejmujesz ryzyko, ponieważ rodzaj zastosowanego mikroorganizmu może nie odpowiadać potrzebom danej sytuacji, a wręcz przeciwnie, pogorszyć stan. Stopniowo zaczynają pojawiać się firmy oferujące szyte na miarę probiotyki do analizy mikroflory jelitowej – tutaj jestem przekonana, że to jest kierunek przyszłości, warto stale monitorować ten obszar.
Do takich sytuacji należy podchodzić koncepcyjnie. Jeżeli równowaga funkcjonowania jakiegokolwiek układu w organizmie zostanie przesunięta poza jego strefę optymalnego funkcjonowania, a jednocześnie znane są potencjalne przyczyny, należy podjąć decyzję, czy zastosować: A) „skrót” w postaci odpowiedniego leku (który ostatecznie nie leczy, a jedynie tłumi objawy), B) Przy dużej dozie cierpliwości, po usunięciu przyczyn, dostosujesz swój styl życia (dieta, ćwiczenia, korekcja stresu). ..) i poczekaj, aż organizm zaadaptuje się do nowej sytuacji. Generalnie w walce z brakami zdrowotnymi nie działają drogi na skróty, ale z drugiej strony można usprawnić ten proces indywidualizując podejście, w tym stosując odpowiednie suplementy. W opisanej przez Ciebie sytuacji stosuje się obecnie niektóre probiotyki (ich dobór ustala się albo na podstawie prawidłowo postawionej diagnozy, albo na podstawie analizy mikroflory jelitowej). Produkty fermentowane są klasyfikowane z dużą starannością, najczęściej na podstawie reakcji organizmu na stopniowe zmiany wprowadzane w diecie. Buliony mięsno-kostne wydają się być w takich sytuacjach jednym z najskuteczniejszych pokarmów, warto z nimi pracować systematycznie, nawet codziennie. Błona śluzowa jelit ma stosunkowo dobrą zdolność do regeneracji, jednak potrzebuje do tego odpowiednich warunków i wystarczającej ilości czasu, często dłuższych miesięcy „eksperymentowania” ze zmianami w diecie. Jeśli będziesz mieć „szczęście” i nie będzie blizn na tkance, jest szansa na całkowite przywrócenie ciągłości błony śluzowej i przywrócenie stanu do pierwotnej równowagi, co wpłynie między innymi na regulację hormonalną .
Antybiotyki nie niszczą całkowicie wszystkich mikroorganizmów, dziś stosuje się je najczęściej ukierunkowane tylko na określone grupy, dlatego są pod tym względem „bezpieczniejsze”. Faktem jednak jest, że ich stosowanie nie wpływa korzystnie na różnorodność i stabilność jelitowej mikroflory probiotycznej. Dlatego po zakończeniu peelingu antybiotykowego korzystne jest zwiększenie spożycia prebiotyków i probiotyków, zawsze najlepiej poprzez dietę. Suplementy są tu ważne, gdyż prebiotyki wydają się być bardziej korzystne (ważniejsze?) (wybieraj probiotyki, które łączą w sobie jak najwięcej szczepów).
Dzień dobry, czy możesz napisać różnicę między mikrobiomem a mikrobiotą? Dziękuję.
Mikrobiom odnosi się do genomu wszystkich mikroorganizmów, tj. podsumowanie genów wszystkich drobnoustrojów zamieszkujących nasz organizm. Mikrobiota to zbiór wszystkich mikroorganizmów (jest to nowe określenie, które zastąpiło dotychczasową „mikroflorę”). Pomimo tego, że mają różne znaczenia, często używane są zamiennie (zwykle w literaturze można spotkać się z sytuacjami, w których autor miał na myśli „mikrobiotę” poprzez określenie „mikrobiom”).