Kurzy ATAC

Szumy uszne

Szumy uszne

Tinnitus (od łacińskiego tinnire – dźwięk) odnosi się do całej gamy dźwięków, które osoba cierpiąca odbiera jedynie subiektywnie. Problem ten zazwyczaj utrzymuje się przez długi czas i znacząco wpływa na jakość życia, gdyż utrudnia zdolność koncentracji na codziennych czynnościach. Osoby niepełnosprawne cierpią nie tylko psychicznie, ale także fizycznie z powodu złej jakości snu.

Szacuje się, że różne rodzaje szumów usznych dotykają około 17% światowej populacji.

Przyczyny powstawania są różne, najczęściej zlokalizowane są w uchu wewnętrznym, na słuchu   dróg oddechowych, szyi   kręgosłupa lub bezpośrednio w mózgu. Nie pojawiają się one losowo, ale są wynikiem:

  • nadmierne obciążenie   przesłuchanie
  • długoterminowy pobyt danej osoby   W   hałaśliwy   środowisko,
  • jego narażenie na stres,
  • przepracowany   itp.

Mogą również powstać w wyniku niektórych procesów metabolicznych   oraz choroby endokrynologiczne ( cukrzyca, choroby tarczycy ), prawdopodobnie spowodowane zmianami hormonalnymi.

Osoba dotknięta chorobą powinna przejść dokładne badanie laryngologiczne. W szczególnych przypadkach konieczne jest wykonanie badania RTG, rezonansu magnetycznego, badania metabolicznego, endokrynologicznego i ewentualnie okulistycznego.

Terapia szumów usznych jest indywidualna, najczęściej koncentruje się na:

1. Podawanie leków wazoaktywnych (substancji oddziałujących na światło naczyń krwionośnych poprzez bezpośrednie działanie na mięśnie gładkie ściany naczynia),

2. Terapia hałasem o niskim natężeniu.

Wpływ diety na szumy uszne

Niektóre składniki odżywcze korzystnie wpływają na aparat słuchowy. Często pracuje się z:

1. Wyższe dawki witaminy E, która ma zdolność regeneracji układu obwodowego   nerwowość

2. Przyjmowanie substancji zwiększających dopływ krwi do ucha wewnętrznego i poprawiających transmisję sygnału. Są to na przykład ekstrakty z miłorzębu japońskiego, które uznawane są za wysokiej jakości, jeśli są standaryzowane na zawartość ginkgoflawonoidów i laktonów terpenowych.

Ponadto warto monitorować obecność wapnia i magnezu w diecie, gdyż pierwiastki te wpływają na pracę układu nerwowego.

Co o badaniu mówią nasi absolwenci

Ing. Martin Škába

Jestem bardzo wdzięczny za możliwość uczenia się od mgr. Marcin Jelínek. Kursy, seminaria i konsultacje osobiste bardzo mi pomagają w rozwoju zawodowym i dzięki temu mogę aby być coraz bardziej pomocnym dla swoich klientów. Kształcenie jest bardzo szerokie, dzięki czemu absolwent kursów może zajmować się żywieniem dzieci, dorosłych, seniorów aż po czołowych sportowców.

Mgr. Hana Coufalová

Bardzo interesują mnie studia na kierunku kształcenia na odległość „Konsultant Żywienia i Suplementacji”. poruszony zarówno zawodowo, jak i filozoficznie. Nie ma znaczenia, czy to on jest Twoją motywacją dbasz o zdrowie swoje i swoich bliskich, czy chcesz zdobyć zawód zawodowy wiedzę i dalej ją profesjonalnie wykorzystywać. Jestem przekonany, że obie grupy zainteresowanych stron będzie treścią, organizacją i systemem edukacji oraz możliwością utrzymania kontakt z ekspertem mgr. Bardzo zadowolony z Jelín nawet po ukończeniu kursu. Dla tych, którzy zdrowie uważają za ważną wartość i chcą aktywnie nad nim pracować praca od podstaw poprzez odżywianie Gorąco polecam kurs. Wierzę w to Twoje studia naładują Cię pozytywnie i zainspirują Cię w życiu tak samo jak ja.

Veronika Marková

Kurs „Doradca ds. żywienia i suplementacji” Mgr. Wybrałem jelenia zgodnie z przejrzystymi stronami i zaleceniami w Internecie. Dziś wiem, że jestem poradziła sobie bardzo dobrze. W sposób kompleksowy i kompleksowy uczy posługiwania się mapami myśli informacji, z bardzo profesjonalnym podejściem, pozytywnym myśleniem i uśmiechem. Uczęszczałem także na inne jego kursy i wykłady, czytałem jego książki. Jedyne co mogę zrobić to polecić. Dzięki temu posunęłam się do przodu w życiu zawodowym i osobistym.