Wstęp / Co się u nas studiuje / Szumy uszne
Tinnitus (od łacińskiego tinnire – dźwięk) odnosi się do całej gamy dźwięków, które osoba cierpiąca odbiera jedynie subiektywnie. Problem ten zazwyczaj utrzymuje się przez długi czas i znacząco wpływa na jakość życia, gdyż utrudnia zdolność koncentracji na codziennych czynnościach. Osoby niepełnosprawne cierpią nie tylko psychicznie, ale także fizycznie z powodu złej jakości snu.
Szacuje się, że różne rodzaje szumów usznych dotykają około 17% światowej populacji.
Przyczyny powstawania są różne, najczęściej zlokalizowane są w uchu wewnętrznym, na słuchu dróg oddechowych, szyi kręgosłupa lub bezpośrednio w mózgu. Nie pojawiają się one losowo, ale są wynikiem:
Mogą również powstać w wyniku niektórych procesów metabolicznych oraz choroby endokrynologiczne ( cukrzyca, choroby tarczycy ), prawdopodobnie spowodowane zmianami hormonalnymi.
Osoba dotknięta chorobą powinna przejść dokładne badanie laryngologiczne. W szczególnych przypadkach konieczne jest wykonanie badania RTG, rezonansu magnetycznego, badania metabolicznego, endokrynologicznego i ewentualnie okulistycznego.
Terapia szumów usznych jest indywidualna, najczęściej koncentruje się na:
1. Podawanie leków wazoaktywnych (substancji oddziałujących na światło naczyń krwionośnych poprzez bezpośrednie działanie na mięśnie gładkie ściany naczynia),
2. Terapia hałasem o niskim natężeniu.
Niektóre składniki odżywcze korzystnie wpływają na aparat słuchowy. Często pracuje się z:
1. Wyższe dawki witaminy E, która ma zdolność regeneracji układu obwodowego nerwowość
2. Przyjmowanie substancji zwiększających dopływ krwi do ucha wewnętrznego i poprawiających transmisję sygnału. Są to na przykład ekstrakty z miłorzębu japońskiego, które uznawane są za wysokiej jakości, jeśli są standaryzowane na zawartość ginkgoflawonoidów i laktonów terpenowych.
Ponadto warto monitorować obecność wapnia i magnezu w diecie, gdyż pierwiastki te wpływają na pracę układu nerwowego.
Ing. Blanka Vašková
Choć mój zawód jest czysto techniczny, to całe życie interesuję się ochroną zdrowia. Już jako dziecko chodziłam do sklepów zielarskich, a w domu jedliśmy głównie to, co rosło w ogrodzie. Z zainteresowaniem czytam książki o tej tematyce. Potem przyszła praca z biorezonansem i detoksykacją z preparatami Joalis i entuzjazm dla efektów, jakie to wszystko może przynieść w dziedzinie zdrowia. Potem, gdy w mailu dostałem od znajomego link do kursu Konsultant ds. Żywienia i Suplementacji z rekomendacją: „Kiedyś wykładał dla naszej firmy i był naprawdę dobry.”, powiedziałem sobie: OK, chciałbym ten kurs informacje tutaj, biorąc pod uwagę częste sprzeczności, mogła to uporządkować. Więc pójdę na kurs. Muszę przyznać, że jedyne z czym się zmagałam na kursie to czas, którego do tej pory nie udało mi się złapać, bo jestem bardzo zajęta swoim czasem. Poza tym muszę powiedzieć, że byłem bardzo mile zaskoczony złożonością i rozległością całego kursu. Zawsze z utęsknieniem czekałem na sobotę, kiedy to nadrabiałem mniej więcej cały tydzień, kiedy to zapoznawałem się z treścią innych tematów i znów uczyłem się czegoś nowego. Połączenie nauki w formie sukcesywnie publikowanych tematów, możliwości pisemnej dyskusji oraz regularnych comiesięcznych spotkań z wykładowcą sprawiło, że kurs był urozmaicony i ciekawy. Na pewno pożytecznym było to, że nasza wiedza była regularnie sprawdzana, dlatego nie było możliwości zaliczenia kursu jedynie formalnie. To, co bardzo sobie cenię, to fakt, że materiały dydaktyczne udostępniane są absolwentom także po zakończeniu studiów, dzięki czemu mają oni dostęp do nowej wiedzy z tego zakresu. Współczesny człowiek narażony jest na wiele stresów (stres, zanieczyszczone środowisko, choroby cywilizacyjne itp.) i jeśli chce sobie z nimi poradzić w miarę w miarę dobrym zdrowiu, to wiedzę i znajomości z zakresu żywienia uważam za jeden z podstawowych wiedzę, którą powinien posiadać. Dlatego polecam ten kurs każdemu, komu nie jest obojętne zdrowie swoje i swoich bliskich. To inwestycja, która się opłaca. Mówiąc jeszcze lepiej, jest to niespotykanie korzystny stosunek ceny do jakości z korzyścią na całe życie.
Mgr. Barbora Součková
Zajmuję się wpływem stylu życia na zdrowie od czasów liceum, gdzie się poznałam łącząc sposób, w jaki dana osoba żyje i jak wpływa na nią niezdrowy tryb życia manifestuje się. Szukałem kursu, który pomoże mi podsumować i ujednolicić fragmentaryczne informacje, które docierają do nas ze wszystkich stron. Odkryłam Kursy Martina Jelínka, które są bardzo przejrzyście zaprojektowane, w konteksty i powiązania logiczne. Naprawdę doceniam całą koncepcję badanie skupiające się na żywieniu mającym wpływ na zdrowie z wielu perspektyw. X Łączenie kursu podstawowego Konsultant ds. żywienia i suplementacji Jestem si uzupełnione kursem żywienia dziecka. Wiedzę zdobytą na obu kursach wykorzystuję w życiu zawodowym oraz w roli matki trójki małych chłopców.
Ing. Renáta Robková
Muszę przyznać, że kurs był naprawdę świetny. Doskonale przygotowane tematy i comiesięczne spotkania, które były bardzo wzbogacające, a dla tych, którzy czegoś nie zrozumieli, było jak należy wyjaśnione. Zdecydowanie polecam ten kurs wszystkim osobom zastanawiającym się co jedzą, a także dbają o zdrowy tryb życia. Wciąż planuję przyszłość na inne wasze kursy, co będzie dla mnie bardzo pożyteczne. I w końcu naprawdę nie spotkałam takiego eksperta jak to Ty :), który wie, jak znaleźć odpowiedź na wszystko.