Kurzy ATAC

Wstęp / Co się u nas studiuje / Nietolerancje pokarmowe

Nietolerancje pokarmowe

Nietolerancje pokarmowe

Indywidualne formy nietolerancji niektórych składników żywności ukryte są pod hasłem „nietolerancja pokarmowa”. Są spowodowane utratą zdolności organizmu do trawienia określonej substancji zawartej w pożywieniu z powodu niewystarczającej funkcji enzymów. W ich rozwoju nie biorą udziału procesy immunologiczne (w przeciwieństwie do alergii).

Problemy te mogą powstać także wtórnie na skutek różnych chorób, np. zaburzeń trawienia, czy wchłaniania na skutek biegunki zakaźnej, zapalenia trzustki czy chorób wątroby. W ostatnich latach szeroko wskazuje się także na możliwą przyczynę nietolerancji wynikającą z zaburzeń psychosomatycznych.

Do najczęstszych nietolerancji pokarmowych zalicza się:

1. Nietolerancja laktozy.
W tej postaci nietolerancji przewód pokarmowy nie wytwarza enzymu laktazy, którego zadaniem jest rozkładanie cukru mlecznego.

2. Nietolerancja fruktozy.
Choroba dziedziczna objawiająca się niezdolnością metabolizmu do przetwarzania cukru owocowego (fruktozy).

3. Fenyloketonuria.
Jest to najczęstszy, uwarunkowany genetycznie defekt metabolizmu aminokwasów.

4. Celiakia.
Celiakia objawia się niemożnością trawienia białek glutenowych.

Nietolerancje są związane z brakiem lub brakiem enzymu rozkładającego składnik, który następnie powoduje problem. Najczęstszą przyczyną ich występowania jest predyspozycja genetyczna, ale powstają również na skutek działania niektórych substancji wazoaktywnych (histamina, tyramina, serotonina, tryptamina). Nietolerancje pokarmowe nie są zatem problemem immunologicznym, ale problemem metabolicznym.
W przeciwieństwie do alergii, nietolerancje objawiają się z opóźnieniem (z przerwą kilku dni po spożyciu nieodpowiedniego pokarmu), ich objawy są bardzo różnorodne:

  • bóle głowy,
  • migreny,
  • zmęczenie,
  • bębnica,
  • zmiana częstotliwości i konsystencji stolca,
  • zapalenie skóry.

Wpływ diety na nietolerancje pokarmowe

Jedynym rozwiązaniem nietolerancji pokarmowych jest dieta, w której należy unikać problematycznego składnika.
Istnieją również leki wspomagające, polegające na wykorzystaniu enzymów, których organizmowi brakuje – typowym przykładem jest zastosowanie enzymu laktazy w przypadku nietolerancji laktozy.

Modyfikacja diety w przypadku nietolerancji polega na wyeliminowaniu z diety problematycznych składników. W tym celu należy zorientować się w składzie żywności – największym wyzwaniem w praktyce są głównie produkty przetworzone przemysłowo, które mogą zawierać mniejsze ilości substancji niepożądanych. Zajmujemy się takimi sytuacjami przede wszystkim na kursie Konsultant Żywieniowy, podczas którego studenci uczą się pracować z odpowiednią żywnością podczas tworzenia jadłospisów za pomocą aplikacji edukacyjnej ZOF.

mgr inż. Marcin Jelínek

Co o badaniu mówią nasi absolwenci

Kristýna Volfová

Ukończyłam dwa kursy - Konsultant ds. żywienia i suplementacji (dystans) oraz Podróż do wymarzonej sylwetki i muszę przyznać, że oba kursy dały mi wiele informacji, ale i praktyki. Dzięki niemal codziennym zajęciom mogłem nauczyć się materiału teoretycznego, a następnie przełożyć go na część praktyczną - Gry ZOF, w których stworzyłem zadane menu zgodnie z zasadami. Co miesiąc odbywały się testy i praca końcowa seminaryjna, podczas której mogłam sprawdzić swoje umiejętności. Od strony technicznej wszystko było w porządku. Kurs jest przejrzysty i zawsze otrzymuję szybką odpowiedź od kierownictwa kursu.

Štěpán Šmíd

Już w młodym wieku rozwinęła się we mnie miłość do odżywiania, sportu i chęć odkrycia, jak znacząco te dwie rzeczy na siebie wpływają i uzupełniają się. Byłam zdumiona ogromną mocą odżywiania i jego koniecznością dla maksymalizacji wydajności, skutecznej regeneracji i optymalizacji hormonalnej. Eksperymentując i szukając tego, co działa na mój organizm, zdobyłam wiedzę, która pozwoliła mi głębiej zagłębić się w temat odżywiania i uświadomić sobie, jak dużą rolę odgrywa indywidualność. To, co dla jednego jest lekarstwem, dla drugiego może być trucizną. Uznałem, że osobiste doświadczenia wynikające z niezliczonych trendów żywieniowych, od postu przerywanego, przez dietę kulturystów, aż po dietę niskowęglowodanową, są bezcenne, ponieważ pozwoliły mi stopniowo wybierać to, co pasuje do mojej osoby. Za swoją misję uważam zostanie dietetykiem, aby móc dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi. Moim celem jest, aby każda klientka czuła się świetnie w swoim ciele i cieszyła się każdym dniem. W ATAC zdałam egzamin Państwowego Autoryzowanego Doradcy Żywieniowego oraz kurs Doradcy Żywieniowego, który przyniósł mi wiele przydatnych informacji i inspiracji do lepszego dbania o własne zdrowie. Szczególnie doceniłam holistyczne podejście pana Jelínka, które podkreślało powiązania pomiędzy dietą, stylem życia i zdrowiem psychicznym. Kurs miał charakter praktyczny (obsługa menu w aplikacji ZOF) i zawierał konkretne zalecenia i praktyczne wskazówki, które mogłem od razu zastosować w życiu codziennym. Bardzo doceniam profesjonalne i jednocześnie przyjazne podejście, jakie zapewnił kurs.

RNDr. Judita Vašková

Ukończyłem trzeci z rzędu kurs z oferowanego przez ATAC Mgr. Martin Jelínek i ja możemy powiedzieć, że wszyscy przynieśli mi wielką korzyść. Na początku był to kurs „Doradca ds. żywienia i suplementacji – on-line”, który otworzył drzwi do świata doradztwa żywieniowego i wyjaśnił praktyczną stronę tego zagadnienia. Wielką korzyścią była dla mnie gra „ZOF”, która nauczyła mnie praktycznej pracy z menu i pokazała, jak trudno jest połączyć wszystkie wymagania optymalnej reprezentacji składników odżywczych i preferencji smakowych w finalną całość w postaci optymalnie dostosowane menu. Bardzo cenię sobie także kompleksowe spojrzenie na dietę nie tylko z punktu widzenia medycyny zachodniej, ale także z punktu widzenia tradycyjnej medycyny chińskiej, ajurwedy, makrobiotyki itp. Po ukończeniu kursu wprowadzającego kontynuowałem kurs „Dieta niskowęglowodanowa”. Kurs ten wyjaśnił mi wiele szczegółów z zakresu obecnie bardzo popularnego sposobu odżywiania. Jak dotąd ostatnim z kursów był „Żywienie dzieci”, który również wszystkim szczerze polecam. Już nie mogę się doczekać kolejnych kursów z szerokiej oferty kursów ATAC :-)