Kurzy ATAC

Wstęp / Co się u nas studiuje / Migreny

Migreny

Migreny

Bóle głowy dotykają znaczną część populacji, ale nie zawsze można je nazwać migreną. Najczęstszym rodzajem bólu jest ból napięciowy lub naczynioruchowy, który stanowi ponad 90% wszystkich bólów głowy. Migrenę definiuje się jako silny, pulsujący ból, który zwykle dotyka tylko połowy głowy   głowy. Czas trwania ataków migreny jest różny, mogą trwać kilka godzin lub nawet kilka dni.

Ogólnie rzecz biorąc, większość bólów głowy jest spowodowana napięciem mięśni, najczęściej odcinka szyjnego kręgosłupa i mięśni czworobocznych. Za przyczynę samej migreny najczęściej przypisuje się jej nadmierne rozszerzanie   Lub   stożek   naczynie w mózgu. Czynniki wywołujące ból migrenowy obejmują:

  • alergia,
  • zaparcie,
  • stres,
  • nadmiar i niedobór   spać,
  • zmiany pogody,
  • jasne światło,
  • duża liczba osób
  • wahania poziomu cukru we krwi,
  • ból zęba,
  • zmiany hormonalne,
  • spożycie niektórych pokarmów.

Typowe objawy migreny obejmują, oprócz ostrego, pulsującego bólu w okolicy snu lub za uchem, zawroty głowy, wymioty, ból brzucha i niewyraźne widzenie.

Większości z tych problemów można zapobiec poprzez regularną aktywność fizyczną i regenerację (pływanie, masaże relaksacyjne, system ćwiczeń relaksacyjnych...). Populacja najczęściej rozwiązuje te schorzenia za pomocą leków przeciwbólowych, które działają na krótką metę, ale w dłuższej perspektywie niestety naruszają naturalną zdolność organizmu do tłumienia bólu.

Wpływ diety na wystąpienie i przebieg migreny

Jakość diety ma wpływ na występowanie stanów migrenowych. Typowymi wyzwalaczami są pokarmy zawierające aminokwas tyrozynę, głównie:

  • mięso,
  • ryba w puszce,
  • awokado,
  • kapusta,
  • banany,
  • piwo,
  • nabiał,
  • sery twarde,
  • wino.

Suplementy diety są w stanie zapobiec tym początkowym   objawy i ból, ale tylko klasyczne leki przeciwbólowe są skuteczne w tłumieniu rozwiniętej migreny.

W dłuższej perspektywie istotne jest monitorowanie proporcji wapnia i magnezu w diecie, co reguluje napięcie mięśni. Często przytacza się także wpływ witamin z grupy B oraz kwasów omega-3.

W ramach profilaktyki zaleca się unikanie spożywania dużych ilości alkoholu i źródeł kofeiny.

Co o badaniu mówią nasi absolwenci

RNDr. Markéta Rezková

Przy wyborze kursów oferowanych przez różne organizacje miarodajna była dla mnie akredytacja Ministerstwa Oświaty i Kultury, elastyczność czasowa, a przede wszystkim większa ilość informacji w porównaniu do kursów standardowych. Mimo że sześciomiesięczny kurs „Konsultant Żywienia i Suplementacji” nie posiada akredytacji, z pozostałych punktów byłem niezwykle zadowolony. Forma, przejrzystość i struktura informacji na codziennych lekcjach zostały napisane w sposób zrozumiały i bardzo ciekawy, a ważne informacje zostały wyróżnione, tak aby można było łatwo się w nich odnaleźć. Oprócz samych lekcji na szczególną uwagę zasługuje gra ZOF, w której załadowaną wiedzę wykorzystano w „praktyce” i jest to nieoceniona pomoc w trakcie nauki. Jeszcze raz dziękuję i jestem bardzo szczęśliwy, że mogę skorzystać z kolejnego z oferowanych kursów!

Lucie Klusová

W ogóle nie mogłam sobie wyobrazić, na czym polega nauka na odległość. Jednak to co się stało przeszło moje wszelkie wyobrażenia. Na początku myślałam, że sobie z tym nie poradzę, codziennie robię mapy myśli, co miesiąc test, ale z biegiem czasu przyzwyczaiłem się do tego i nauka stała się częścią każdego dnia. Ponieważ lekcje są prezentowane w taki sposób, że każdy zrozumiałem, radość sprawiało mi uczenie się czegoś nowego każdego dnia. Od razu wiele nowych informacji zacząłem wykorzystywać w swojej pracy, dzięki czemu utkwiły mi one w pamięci i co najważniejsze, od razu wszystko sprawdziłem w praktyce i zobaczyłem co i jak to działa. Z niecierpliwością czekałem na każde comiesięczne spotkanie i było to dla mnie wielką korzyścią. Zawsze było to świetne grono ludzi, a forma, w jakiej prowadzone są comiesięczne spotkania, była dla mnie idealna. Żadnych zbędnych informacji, wszystko zrozumiałe i jasne. Byłem absolutnie zachwycony podejściem Pana Jelínka, nigdy nie spotkałem osoby, która wiedziałaby tak dużo o swojej dziedzinie i potrafiła przekazać to innym. Bardzo mi się podobało, że chciał innych pomóc i nie ukrywa żadnych informacji ani know-how, ale naprawdę zależy mu na tym, aby ludzie bardziej o siebie dbali i kochali siebie. Poza tym zaczęliśmy się lepiej odżywiać rodzinnie, a ja w trakcie kursu bez żadnego wysiłku schudłam 4 kg. Wystarczy zmienić menu :-)

Martin Čerman

Początkowo przystąpiłam do kursu z obawami, ponieważ odżywianie to raczej moje hobby i nie mam formalnego wykształcenia ani doświadczenia w tej dziedzinie. Szybko okazało się to zupełnie niepotrzebne, gdyż pierwsze tygodnie poświęcone są podstawom, a ilość nowej terminologii i nowego materiału jest łatwa do opanowania przy regularnej nauce i powtarzaniu, łącznie z testami końcowymi. Bardzo doceniam także fakt, że Mgr. Martin Jelínek nie stara się przedstawiać swoich procedur i swojego podejścia jako jedynego prawidłowego, ale raczej daje uczniom przegląd narzędzi, stylów i opcji w podejściu do jedzenia, aby mogli sami zdecydować, co wybrać. Następnie mogą wypróbować to w aplikacji ZOF i porównać z przykładowym menu, dzięki czemu aplikacja ZOF w zasadzie zastępuje pracę z klientem i bardzo pomogła mi zrozumieć, jak poznana teoria sprawdza się w praktyce. Podsumowując, oprócz doradców, kurs mogę polecić także osobom początkującym, dla których jest to pierwszy taki kurs, najważniejsza jest wytrwałość i determinacja, aby tak długi kurs doprowadzić do końca, inaczej nic. :)