Kurzy ATAC

Wstęp / Co się u nas studiuje / Dna

Dna

Dna

Dna jest formą zapalenia stawów (choroba zapalna stawów) spowodowaną przez kryształy kwasu moczowego odkładające się w tkance stawowej. Kwas moczowy jest końcowym produktem metabolizmu puryn, które występują w większych ilościach w niektórych rodzajach żywności, a najbogatszym jego źródłem są podroby, dziczyzna, sardele, sardynki, drób, owoce morza i rośliny strączkowe.

To jest zwykle problem   Uszkodzeniu ulega pojedynczy staw, najczęściej w dużym palcu, ale problem może dotyczyć również stawów skokowych, kolanowych, nadgarstkowych i palców. Ponieważ ludzie nie wytwarzają enzymu urykazy, który ma zdolność rozpuszczania kryształów kwasu moczowego, są zmuszeni ograniczać spożycie puryn w swojej diecie, gdy rozwija się dna moczanowa.

Do najczęstszych przyczyn dny moczanowej zalicza się skłonność dziedziczna. Istnieją jednak czynniki sprzyjające jego powstaniu, do najważniejszych należą:

  • nadmiar jedzenia i alkoholu (w przeszłości dna moczanowa nazywana była chorobą bogaci lub choroba od dobrego jedzenia),
  • stres,
  • w wyniku operacji lub urazu stawu.

Najczęściej (80-90% przypadków) chorują mężczyźni w wieku 40-50 lat. Choroba objawia się bolesnymi atakami, którym towarzyszy obrzęk stawu,   i gorący zaczerwieniona skóra. Czasami może im towarzyszyć gorączka (często problemy te pojawiają się po nadmiernym wysiłku fizycznym, spożyciu mięsa i alkoholu). W zaawansowanym stadium dny moczanowej w niektórych częściach ciała tworzą się tzw. tophi (osady kwasu moczowego, które zwykle objawiają się dużymi guzkami na dłoniach). Ciężka dna moczanowa może powodować na przykład tworzenie się kamieni nerkowych.

Dna moczanowa występuje wtedy, gdy badania krwi wykazują wysoki poziom kwasu moczowego i uszkodzenie stawu. Zwykle przepisywane są leki, które wspomagają wydalanie kwasu moczowego, co spowalnia tworzenie się kryształów kwasu moczowego.

Wpływ diety na dnę moczanową

Pojęcie diety ma fundamentalne znaczenie dla powstania, rozwoju i przebiegu dnia. Menu należy zmodyfikować w celu:

1. Zmniejszanie zawartości puryn w żywności.
Generalnie zaleca się wykluczenie z diety pokarmów zawierających więcej niż 150 mg puryn (w 100 gramach danego pokarmu) na rzecz preferowania tych zawierających mniej niż 50 mg puryn.

2. Regulacja równowagi kwasowo-zasadowej.
Wskazane jest wyeliminowanie z diety pokarmów obciążających równowagę kwasowo-zasadową reakcjami kwasowymi. Są to kawa, alkohol, źródła cukru czy nadmiar mąki mięsnej i zbożowej.

3. Korekta masy ciała.
Nadwaga jest częstą przyczyną ataków dny moczanowej. W sytuacjach prób redukcji masy ciała wskazane jest unikanie drastycznych diet w sensie zbyt szybkiego odchudzania, gdyż nagłe ograniczenie przyjmowania pokarmów powoduje już po kilku dniach wzmożone wytwarzanie kwasu moczowego we krwi.

4. Zapewnienie dostaw składników odżywczych, które mają zdolność zapobiegania napadom.
Dotyczy to szczególnie źródeł kwasu pantotenowego (witaminy B5) i witaminy E, których brak zwiększa poziom kwasu moczowego we krwi. Podobny efekt daje jedzenie truskawek i wiśni. Ciekawą opcją jest apiterapia, w której stosuje się jad pszczeli, który działa przeciwzapalnie i wspomagająco odporny system.

Co o badaniu mówią nasi absolwenci

Bc. Vojtěch Meier

Na kurs Konsultanta Żywienia i Suplementacji zdecydowałam się głównie z dwóch powodów. Pierwszym powodem było to, że na dzisiejszym rynku żywienia i doradztwa żywieniowego panuje zamieszanie w postaci nadmiaru często nieistotne informacje, a także dietetycy rodzą się jak na bieżni. Z tego powodu zależało mi na takim posortowaniu i porównaniu informacji, abym mógł zrozumieć kontekst i połączyć wszystko w jedną całość. Drugi chodziło o to, żeby celowo połączyć swoje dotychczasowe usługi z wiedzą z zakresu żywienia i zdrowego stylu życia. Kurs całkowicie spełnił moje oczekiwania, choć jego nauka była dość wymagająca. Ostatecznie ten krok był naprzód z właściwym. Gorąco polecam ten kurs potencjalnym kandydatom.

Petra Nela Szerencsés

Od kilku lat zajmuję się żywieniem specjalnym. Problemy zdrowotne moje i córki sprowadziły mnie na ścieżkę żywienia. W ciągu ostatnich kilku lat ukończyłem kilka kursów z zakresu żywienia i muszę szczerze przyznać, że kurs Doradca Żywienia i Suplementacji bardzo wzbogacił moją wiedzę i uważam, że jest to moje najlepsze studium żywieniowe, jakie dotychczas przeprowadziłem. Ten kurs jest naprawdę świetny pod względem merytorycznym, a jednocześnie bardzo dobrze zorganizowany. Podejście Pana Jelínka jest naprawdę niesamowicie profesjonalne, zawsze odpowiada, doradza i wyjaśnia. To prawdziwy fachowiec, którego niezwykle szanuję. Ten kurs naprawdę pomógł mi zacząć patrzeć na zdrowie w zupełnie inny sposób. Niezwykle ważne jest, aby podejść do żywienia bardzo indywidualnie. Ponieważ uważam, że tej pracy należy poświęcić szczególną uwagę, ciągłe kształcenie w zakresie żywienia jest niewątpliwie bardzo ważne. Dlatego planuję kontynuować naukę także na innych kursach u Pana Jelínka. Z poważaniem, Petra Nel

PharmDr. Lenka Svobodová

Kurs Doradca Żywienia i Suplementacji był świetnym uzupełnieniem mozaiki wiedzy, którą zdobyłem podczas ponad 20-letniego doświadczenia w doradztwie z zakresu zdrowia. Kontekst, który został nam przedstawiony podczas kursu w formie zrozumiałej dla każdego, pomógł mi w pracy doradczej. Różne punkty widzenia na człowieka jako jednostkę (Ajurweda, medycyna chińska, grupy krwi) nie były dla mnie zupełnie nowe, ale w ich znakomitych komentarzach widzę ogromny pozytyw. Płowy. Udział w kursie pomógł mi uświadomić sobie wszystkie powiązania i zainspirował mnie do dalszych zmian w swoim stylu życia. Ze względu na obciążenie pracą i dużą rodzinę forma nauki online w domu bardzo mi odpowiadała. Na pewno będę kontynuować kolejne kursy cząstkowe, nie mogę się ich doczekać i polecam każdemu, kto chce zrobić coś dla swojego zdrowia.