Kurzy ATAC

Dna

Dna

Dna jest formą zapalenia stawów (choroba zapalna stawów) spowodowaną przez kryształy kwasu moczowego odkładające się w tkance stawowej. Kwas moczowy jest końcowym produktem metabolizmu puryn, które występują w większych ilościach w niektórych rodzajach żywności, a najbogatszym jego źródłem są podroby, dziczyzna, sardele, sardynki, drób, owoce morza i rośliny strączkowe.

To jest zwykle problem   Uszkodzeniu ulega pojedynczy staw, najczęściej w dużym palcu, ale problem może dotyczyć również stawów skokowych, kolanowych, nadgarstkowych i palców. Ponieważ ludzie nie wytwarzają enzymu urykazy, który ma zdolność rozpuszczania kryształów kwasu moczowego, są zmuszeni ograniczać spożycie puryn w swojej diecie, gdy rozwija się dna moczanowa.

Do najczęstszych przyczyn dny moczanowej zalicza się skłonność dziedziczna. Istnieją jednak czynniki sprzyjające jego powstaniu, do najważniejszych należą:

  • nadmiar jedzenia i alkoholu (w przeszłości dna moczanowa nazywana była chorobą bogaci lub choroba od dobrego jedzenia),
  • stres,
  • w wyniku operacji lub urazu stawu.

Najczęściej (80-90% przypadków) chorują mężczyźni w wieku 40-50 lat. Choroba objawia się bolesnymi atakami, którym towarzyszy obrzęk stawu,   i gorący zaczerwieniona skóra. Czasami może im towarzyszyć gorączka (często problemy te pojawiają się po nadmiernym wysiłku fizycznym, spożyciu mięsa i alkoholu). W zaawansowanym stadium dny moczanowej w niektórych częściach ciała tworzą się tzw. tophi (osady kwasu moczowego, które zwykle objawiają się dużymi guzkami na dłoniach). Ciężka dna moczanowa może powodować na przykład tworzenie się kamieni nerkowych.

Dna moczanowa występuje wtedy, gdy badania krwi wykazują wysoki poziom kwasu moczowego i uszkodzenie stawu. Zwykle przepisywane są leki, które wspomagają wydalanie kwasu moczowego, co spowalnia tworzenie się kryształów kwasu moczowego.

Wpływ diety na dnę moczanową

Pojęcie diety ma fundamentalne znaczenie dla powstania, rozwoju i przebiegu dnia. Menu należy zmodyfikować w celu:

1. Zmniejszanie zawartości puryn w żywności.
Generalnie zaleca się wykluczenie z diety pokarmów zawierających więcej niż 150 mg puryn (w 100 gramach danego pokarmu) na rzecz preferowania tych zawierających mniej niż 50 mg puryn.

2. Regulacja równowagi kwasowo-zasadowej.
Wskazane jest wyeliminowanie z diety pokarmów obciążających równowagę kwasowo-zasadową reakcjami kwasowymi. Są to kawa, alkohol, źródła cukru czy nadmiar mąki mięsnej i zbożowej.

3. Korekta masy ciała.
Nadwaga jest częstą przyczyną ataków dny moczanowej. W sytuacjach prób redukcji masy ciała wskazane jest unikanie drastycznych diet w sensie zbyt szybkiego odchudzania, gdyż nagłe ograniczenie przyjmowania pokarmów powoduje już po kilku dniach wzmożone wytwarzanie kwasu moczowego we krwi.

4. Zapewnienie dostaw składników odżywczych, które mają zdolność zapobiegania napadom.
Dotyczy to szczególnie źródeł kwasu pantotenowego (witaminy B5) i witaminy E, których brak zwiększa poziom kwasu moczowego we krwi. Podobny efekt daje jedzenie truskawek i wiśni. Ciekawą opcją jest apiterapia, w której stosuje się jad pszczeli, który działa przeciwzapalnie i wspomagająco odporny system.

Co o badaniu mówią nasi absolwenci

Milena Suchá

Jako diabetyk i osoba cierpiąca na nietolerancje pokarmowe, która przez długi czas nie mogła znaleźć odpowiedzi w gabinetach lekarskich, zaczęłam szukać kompletu informacji w Internecie. Kurs Doradcy ds. Żywienia i Suplementacji był dla mnie oczywistym wyborem ze względu na referencje absolwentów, a ponadto był niedrogi. Jednak ostatecznie przekazał mi znacznie więcej informacji, niż się spodziewałem. Bardzo pozytywnie oceniam również możliwość spróbowania tworzenia menu w aplikacji ZOF. Kurs online nie polegał jedynie na czytaniu informacji, ale został uzupełniony wykładami mgr. Jelínek i o komunikacji z nim. Gdy potrzebowałem coś wyjaśnić lub doradzić, pan Jelínek odpowiadał szybko i zawsze cierpliwie drogą e-mailową. Doceniam również fakt, że choć jest to kurs z zakresu doradztwa suplementacyjnego, zawarte w nim informacje w żaden sposób nie promują konkretnych marek suplementów diety. Przydała mi się także metoda regularnego sprawdzania zdobytej wiedzy, która w pozytywnym sensie zmusiła mnie nie tylko do czytania informacji, ale także do próby ich zapamiętania. Dziękuję :-)

Mgr. Barbora Součková

Zajmuję się wpływem stylu życia na zdrowie od czasów liceum, gdzie się poznałam łącząc sposób, w jaki dana osoba żyje i jak wpływa na nią niezdrowy tryb życia manifestuje się. Szukałem kursu, który pomoże mi podsumować i ujednolicić fragmentaryczne informacje, które docierają do nas ze wszystkich stron. Odkryłam Kursy Martina Jelínka, które są bardzo przejrzyście zaprojektowane, w konteksty i powiązania logiczne. Naprawdę doceniam całą koncepcję badanie skupiające się na żywieniu mającym wpływ na zdrowie z wielu perspektyw. X Łączenie kursu podstawowego Konsultant ds. żywienia i suplementacji Jestem si uzupełnione kursem żywienia dziecka. Wiedzę zdobytą na obu kursach wykorzystuję w życiu zawodowym oraz w roli matki trójki małych chłopców.

Ing. Marek Smetana

Patrząc wstecz, bardzo się cieszę, że dołączył do kursu, którego uczył mistrz żywienia, mistrz Martin Jelínek. Dowiedziałem się, co twierdzi tysiące lat nauki Wschodu, ale także szeroki zakres wiadomości z zakresu nauk o żywności. Przebieg był urozmaicony, nie było chyba teorii dietetycznych. Ci, którzy uważali i przygotowywali się do lekcji, z pewnością podejrzewają, że w ich diecie obecne są pszczoły bije... Pomimo tego, że pan Jelínek jest weganem, ma obiektywne poglądy dietetyczne. Wielkie dzięki, mistrzu, że zechciałeś udzielić mi wszystkich informacji i radzę przekazać darowiznę! Podziękowania i pochwały należą także do Twoich kursów na temat mleka, cukrzycy i tego, jak powinny odżywiać się dzieci!