Wstęp / Co się u nas studiuje / Dna
Dna jest formą zapalenia stawów (choroba zapalna stawów) spowodowaną przez kryształy kwasu moczowego odkładające się w tkance stawowej. Kwas moczowy jest końcowym produktem metabolizmu puryn, które występują w większych ilościach w niektórych rodzajach żywności, a najbogatszym jego źródłem są podroby, dziczyzna, sardele, sardynki, drób, owoce morza i rośliny strączkowe.
To jest zwykle problem Uszkodzeniu ulega pojedynczy staw, najczęściej w dużym palcu, ale problem może dotyczyć również stawów skokowych, kolanowych, nadgarstkowych i palców. Ponieważ ludzie nie wytwarzają enzymu urykazy, który ma zdolność rozpuszczania kryształów kwasu moczowego, są zmuszeni ograniczać spożycie puryn w swojej diecie, gdy rozwija się dna moczanowa.
Do najczęstszych przyczyn dny moczanowej zalicza się skłonność dziedziczna. Istnieją jednak czynniki sprzyjające jego powstaniu, do najważniejszych należą:
Najczęściej (80-90% przypadków) chorują mężczyźni w wieku 40-50 lat. Choroba objawia się bolesnymi atakami, którym towarzyszy obrzęk stawu, i gorący zaczerwieniona skóra. Czasami może im towarzyszyć gorączka (często problemy te pojawiają się po nadmiernym wysiłku fizycznym, spożyciu mięsa i alkoholu). W zaawansowanym stadium dny moczanowej w niektórych częściach ciała tworzą się tzw. tophi (osady kwasu moczowego, które zwykle objawiają się dużymi guzkami na dłoniach). Ciężka dna moczanowa może powodować na przykład tworzenie się kamieni nerkowych.
Dna moczanowa występuje wtedy, gdy badania krwi wykazują wysoki poziom kwasu moczowego i uszkodzenie stawu. Zwykle przepisywane są leki, które wspomagają wydalanie kwasu moczowego, co spowalnia tworzenie się kryształów kwasu moczowego.
Pojęcie diety ma fundamentalne znaczenie dla powstania, rozwoju i przebiegu dnia. Menu należy zmodyfikować w celu:
1. Zmniejszanie zawartości puryn w żywności.
Generalnie zaleca się wykluczenie z diety pokarmów zawierających więcej niż 150 mg puryn (w 100 gramach danego pokarmu) na rzecz preferowania tych zawierających mniej niż 50 mg puryn.
2. Regulacja równowagi kwasowo-zasadowej.
Wskazane jest wyeliminowanie z diety pokarmów obciążających równowagę kwasowo-zasadową reakcjami kwasowymi. Są to kawa, alkohol, źródła cukru czy nadmiar mąki mięsnej i zbożowej.
3. Korekta masy ciała.
Nadwaga jest częstą przyczyną ataków dny moczanowej. W sytuacjach prób redukcji masy ciała wskazane jest unikanie drastycznych diet w sensie zbyt szybkiego odchudzania, gdyż nagłe ograniczenie przyjmowania pokarmów powoduje już po kilku dniach wzmożone wytwarzanie kwasu moczowego we krwi.
4. Zapewnienie dostaw składników odżywczych, które mają zdolność zapobiegania napadom.
Dotyczy to szczególnie źródeł kwasu pantotenowego (witaminy B5) i witaminy E, których brak zwiększa poziom kwasu moczowego we krwi. Podobny efekt daje jedzenie truskawek i wiśni. Ciekawą opcją jest apiterapia, w której stosuje się jad pszczeli, który działa przeciwzapalnie i wspomagająco odporny system.
Mária Rusnáková
Kierunek Konsultant ds. Żywienia i Suplementacji wybrałam po bardzo dokładnym rozeznaniu rynku. Ponieważ kurs ten nie miał konkurencji pod względem zakresu i informacji, moja decyzja była prosta i jasna. Kurs dał mi dokładnie to czego szukałem – całościowe spojrzenie na problematykę poradnictwa żywieniowego. Bardzo ucieszyły mnie informacje z zakresu tradycyjnej medycyny chińskiej, ajurwedy oraz zagadnienia weganizmu i wegetarianizm. W czasie studiów miałam dostęp do poradni studenckiej, z której korzystałam i byłam mile zaskoczona ilością ciekawych informacji, które tam znalazłam. Gdybym miał podjąć decyzję jeszcze raz, na pewno bym się nie wahał.
Erika Ištvániková
Bardzo przyjemna, półroczna forma nauki online. Martin Jelínek zawsze chętnie odpowiadał na wszystkie moje pytania przez telefon. A było ich naprawdę niewiele :-)
Iva Vaňková
Kurs na Konsultanta ds. Żywienia i Suplementacji zdecydowanie przerósł moje oczekiwania. Mimo, że zajmuję się informacją żywieniową już jakiś czas, dowiedziałam się wielu nowych rzeczy, mogłam spojrzeć na zagadnienie z różnych stron, połączyć wiedzę i wzmocnić podstawy. Ogromną zaletę kursu widzę w jego kompleksowości, bezstronności i głębi wiedzy, podanej w sposób ludzki i zrozumiały. Dlatego każdego dnia nie mogłem się doczekać otwarcia nowych lekcji. Koncepcja kursu jest dobrze przemyślana i widać, że panu Jelínkowi zależy nie tylko na przekazywaniu informacji, ale przede wszystkim na ich zrozumieniu i wykorzystaniu w praktyce.