Kurzy ATAC

Wstęp / Co się u nas studiuje / Artroza

Artroza

Artroza

Artroza   jest zwyrodnieniowy   choroba   stawy   występujący najczęściej u ludzi   powyżej 50 roku życia. Choroba ta atakuje głównie duże stawy nośne kończyn dolnych (kolana, biodra) oraz stawy palców.

Najbardziej znane objawy i objawy to ból stawów na początku ruchu, podczas wysiłku, ograniczenie ruchomości i sztywność stawów, trzeszczenie (pękanie stawów). Stawy osób cierpiących na artrozę stopniowo tracą chrząstkę. W związku z tym procesem dochodzi również do reumatoidalnego zapalenia stawów, czyli choroby przewlekłej, w przebiegu której dochodzi do stanu zapalnego   do uszkodzenia chrząstki i tkanek włóknistych wokół stawu.

Powoduje   Występowanie tych problemów jest różne, najczęściej są one skutkiem długotrwałym   zużycie stawów ( nadwaga, intensywne   aktywność sportowa, ciężka praca   Lub osoby z nieprawidłowym przeciążeniem stawów).
Częstą przyczyną są także wrodzone nieprawidłowości ustawienia stawu, urazy czy niezdolność organizmu do regeneracji tkanki chrzęstnej.
W reumatoidalnym zapaleniu stawów układ odpornościowy atakuje własne stawy oraz otaczające je tkanki i dochodzi do tzw. reakcji autoimmunologicznej (u wielu osób schorzenie to wynika z predyspozycji genetycznych).

Klasyczne leczenie schorzeń aparatu stawowego skupia się głównie na stosowaniu leków przeciwbólowych   (przeciwbólowe),   przeciwzapalny   (niesteroidowe leki przeciwzapalne) i różne   procedury medyczne (hydroterapia, bandaże, obróbka cieplna).

Wpływ diety na chorobę zwyrodnieniową stawów

Chociaż choroba zwyrodnieniowa stawów i reumatoidalne zapalenie stawów mają różne przyczyny, modyfikacja diety ma wspólny mianownik. W obu przypadkach należy dążyć do prawidłowego odżywienia chrząstki stawowej, do którego zalicza się:

1. Zapewnienie wystarczającej ilości substancji potrzebnych do tworzenia tkanki chrzęstnej.
Białko, witamina C.

2. Przyjmowanie substancji tłumiących stany zapalne.
Przeciwutleniacze, błonnik, niektóre fitochemikalia.

3. Eliminacja pokarmów powodujących procesy zapalne.
Ich podstawowa lista jest w zasadzie uniwersalna – źródła cukru, większość dodatków (= żywność przetworzona przemysłowo), nadmiar mięsa i białej mąki.

Te dostosowania warto wspierać suplementacją wspomagającą:

  • Witamina C,
  • witamina E,
  • glukozamina,
  • chondroityna,
  • MSM,
  • Ekstrakty z Boswellii – zawierają kwas bosweliowy, który ma znaczące działanie   przeciwzapalne i   działanie i wsparcie przeciwreumatyczne   budowę chrząstki.
  • Tłuszcze Omega-3.

Co o badaniu mówią nasi absolwenci

Dušan Špelina

Kurs Doradca Żywienia i Suplementacji pozytywnie mnie zaskoczył i wzbogacił pod wieloma względami. Muszę podkreślić bardzo obszerne i szczegółowe informacje omawiane na poszczególnych lekcjach. Jest rzeczą oczywistą, że mgr. Martin Jelínek ma niezwykle głębokie i aktualne spojrzenie na tę kwestię. Nawet bardzo skomplikowane tematy są zawsze wyjaśniane w sposób zrozumiały dla każdego. I chyba najważniejsza jest praktyczna użyteczność informacji. Kurs szczegółowo instruuje każdego studenta, jak zastosować teorię w codziennej praktyce podczas tworzenia menu i komunikacji z klientami lub ich bezpośrednim otoczeniem. Jestem przekonana, że kurs zapewnia naprawdę wysokiej jakości podstawę do praktyki, niezależnie od tego, czy pracujesz jako dietetyk, czy „po prostu” chcesz poważnie poświęcić się racjonalnemu podejściu do swojego zdrowego odżywiania.

Bc. Zuzana Kohanová

Celowo szukałem spośród kilku kursów konsultanta ds. żywienia i suplementacji powodów. Pierwszym powodem było to, że nadal brakowało mi kompleksowego przeglądu żywienia i Miałem dość zamieszania w wielu sprawach. Powtórzył się drugi powód, mniej istotny problemy zdrowotne, których nie chciałam rozwiązać odwiedzając różnych lekarzy. Trzecim powodem była możliwość studiowania online. Po ukończeniu kursu, z nowo zdobytą wiedzą, zacząłem poznawać jak moje ciało naprawdę pracuje. Zacząłem bardziej zauważać, co robi, a czego nie Dobry. W końcu znalazłem tzw. złoty środek i to w przypadku mniejszych Nie muszę od razu biegać do lekarzy z problemami zdrowotnymi, ale jestem zdolna do takiej sytuacji rozwiązać po prostu samodzielnie za pomocą diety lub naturalnych preparatów, na które Jestem bardzo wdzięczny Martinowi. Wiedzy nigdy dość i będę się jej trzymać na dalsze kursy z Martinem.

Miluše Heryšerová

Ponieważ jestem z wykształcenia technologiem chemicznym, a jednocześnie zawodowo zajmuję się notyfikacją suplementów diety, studiowanie i ocenianie poszczególnych składników żywności czy suplementów diety to dla mnie zarówno zabawa, jak i chleb powszedni. Mimo, że wiem po co dodawane są do żywności określone substancje i jakie jej właściwości nadają, to moim głównym celem było unikanie tych składników w żywności. Chciałam jednak poszerzyć swoją wiedzę i zrozumieć, w jaki sposób organizm człowieka gospodaruje poszczególnymi makro i mikroskładnikami oraz jaki ma to wpływ na nasz organizm. Długo więc poszukiwałam dalszej edukacji, która pomogłaby mi zrozumieć związek pomiędzy tym, co jemy, a zdrowiem człowieka. Jednocześnie zależało mi na możliwości ułożenia zbilansowanego menu dla osób o indywidualnych wymaganiach. Bardzo się cieszę, że zdecydowałam się na kurs zdalny Doradca Żywienia i Suplementacji, który przybliżył mi sposób postrzegania jedzenia z perspektywy kultury Wschodu i Zachodu, a szczególnie pomógł mi zrozumieć, jak i dlaczego warto wzbogacać swoją dietę w określone produkty spożywcze w związku z chorobami człowieka lub nietolerancjami pokarmowymi. Chciałbym podziękować Panu Jelínkowi za stworzenie kursu, który całkowicie spełnił moje oczekiwania, całą organizację, treść kursu, przejrzystość poszczególnych tematów i nowoczesną koncepcję całego kursu. Jednocześnie doceniam możliwość wypróbowania w praktyce przygotowywania menu z wykorzystaniem gry ZOF. Zdecydowanie chcę się dalej kształcić w innych dziedzinach i kontynuować naukę na innych kursach prowadzonych przez pana Jelínka.