Wstęp / Co się u nas studiuje / Artroza
Artroza jest zwyrodnieniowy choroba stawy występujący najczęściej u ludzi powyżej 50 roku życia. Choroba ta atakuje głównie duże stawy nośne kończyn dolnych (kolana, biodra) oraz stawy palców.
Najbardziej znane objawy i objawy to ból stawów na początku ruchu, podczas wysiłku, ograniczenie ruchomości i sztywność stawów, trzeszczenie (pękanie stawów). Stawy osób cierpiących na artrozę stopniowo tracą chrząstkę. W związku z tym procesem dochodzi również do reumatoidalnego zapalenia stawów, czyli choroby przewlekłej, w przebiegu której dochodzi do stanu zapalnego do uszkodzenia chrząstki i tkanek włóknistych wokół stawu.
Powoduje Występowanie tych problemów jest różne, najczęściej są one skutkiem długotrwałym zużycie stawów ( nadwaga, intensywne aktywność sportowa, ciężka praca Lub osoby z nieprawidłowym przeciążeniem stawów).
Częstą przyczyną są także wrodzone nieprawidłowości ustawienia stawu, urazy czy niezdolność organizmu do regeneracji tkanki chrzęstnej.
W reumatoidalnym zapaleniu stawów układ odpornościowy atakuje własne stawy oraz otaczające je tkanki i dochodzi do tzw. reakcji autoimmunologicznej (u wielu osób schorzenie to wynika z predyspozycji genetycznych).
Klasyczne leczenie schorzeń aparatu stawowego skupia się głównie na stosowaniu leków przeciwbólowych (przeciwbólowe), przeciwzapalny (niesteroidowe leki przeciwzapalne) i różne procedury medyczne (hydroterapia, bandaże, obróbka cieplna).
Chociaż choroba zwyrodnieniowa stawów i reumatoidalne zapalenie stawów mają różne przyczyny, modyfikacja diety ma wspólny mianownik. W obu przypadkach należy dążyć do prawidłowego odżywienia chrząstki stawowej, do którego zalicza się:
1. Zapewnienie wystarczającej ilości substancji potrzebnych do tworzenia tkanki chrzęstnej.
Białko, witamina C.
2. Przyjmowanie substancji tłumiących stany zapalne.
Przeciwutleniacze, błonnik, niektóre fitochemikalia.
3. Eliminacja pokarmów powodujących procesy zapalne.
Ich podstawowa lista jest w zasadzie uniwersalna – źródła cukru, większość dodatków (= żywność przetworzona przemysłowo), nadmiar mięsa i białej mąki.
Te dostosowania warto wspierać suplementacją wspomagającą:
Tereza Mandová
Zacząłem interesować się dietą, kiedy próbowałem schudnąć i kiedy zacząłem zdawać sobie sprawę, że wszystko działa zupełnie inaczej niż to, co mi mówili różni dietetycy czy trenerzy fitness, a właściwie udało mi się schudnąć tylko dzięki temu, że zacząłem naprawdę jeść, zaczęło to interesować temat coraz częściej. Szukałam informacji na temat funkcjonowania organizmu, wpływu żywności i suplementów na organizm, ale niestety informacje ogólnodostępne były dość mylące i za każdym razem nieco inne. Wtedy natknąłem się na kurs Mgr. Jelínka – Konsultant ds. żywienia i suplementacji, który zaimponował mi swoją kompleksowością. Nie powiem, że interesowały mnie wszystkie tematy, ale po prostu powiedziałam sobie, że to część każdej szkoły, coś, czym się nie interesuje i nie cieszy, ale trzeba się tego nauczyć. Po kilku lekcjach kurs coraz bardziej mnie przekonuje, bo wszystko jest napisane jasno, zrozumiale i bardzo atrakcyjnie. Muszę bardzo podziękować panu Jelínkowi za wsparcie podczas kursu, gdy tylko czegoś nie byłam pewna, chętnie mi pomagał lub wskazywał właściwy kierunek. Choć obecnie nie mam ambicji pracować jako dietetyk, robię to dla zabawy i aby pomóc osobom w moim otoczeniu, planuję skorzystać z innych kursów i egzaminów państwowych Pana Jelínka.
Ing. Miloš Raisler
Do tej pory nie byłem fanem kursów online, ale kurs ATAC zmienił moje zdanie. Chociaż był to kurs online bez osobistego udziału, bardzo często miałem wrażenie, że pan Mgr. Jelínek pewnie siedzi obok mnie przy komputerze... Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie strona pedagogiczna prowadzenia tego kursu, w tym bardzo przydatna poradnia internetowa, która naprawdę działa, a także gra edukacyjna ZOF, która wypełnia powszechnie znane „Szkoła z grą”. Zasób informacji miał głowę i ogon i stopniowo poszerzał zakres wiedzy, z tym, że z biegiem czasu ich mozaika układała się w całość i wszystko do siebie pasowało. To złożoność spojrzenia na informacje z zakresu żywienia i indywidualności człowieka jako całości jest tym, co najbardziej cenię w tym ukończonym kursie. Pomógł mi lepiej spojrzeć na sprawy w kontekście, w tym na fakt, że nasze tradycyjnie przyjęte zachodnie postrzeganie tej dziedziny nie jest jedyne możliwe i że mam okazję spojrzeć na współpracę z klientem np. Filozofie Wschodu. Jednocześnie otrzymałam informacje na temat suplementacji, jej zalet i zagrożeń, co otworzyło przede mną kolejny obszar, który przez moją wcześniejszą niewiedzę uważałam za swego rodzaju karygodną czarną skrzynkę. Za bardzo ważny i pozytywny uważam również ponadstandardowy dłuższy czas trwania tego kursu bardziej szczegółowo, jednocześnie możesz sprawdzić zrozumienie wybranych tematów w praktyce na przygotowanych zadaniach. Cieszę się, że ukończyłem kurs, który nie był suchą teorią, ale kursem, który dał mi informacje i niezbędną wiedzę, jak sobie z nimi poradzić w praktyce. Dziękuję za kurs i osobiście go polecam.
Ing. Marcela Krejčířová
Szukając odpowiedniego kursu z zakresu zdrowego odżywiania doceniłam możliwość studia online, które umożliwiły mi ukończenie kursu, jednocześnie opiekując się dwójką małych dzieci – zasada ciągłych testów zmuszała osobę do ciągłej nauki. Tematem zdrowego odżywiania interesuję się już od dawna, ale dopiero później po ukończeniu kursu uporządkowałem w głowie zdobyte informacje i uzyskałem je niezbędny przegląd. Naprawdę doceniam możliwość poznania różnych ludzi alternatywne sposoby odżywiania, a także możliwość konsultacji z lektorem. Teraz Zastanawiam się, jaki kurs wybiorę jako następny.