Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Żeń-szeń

Żeń-szeń to roślina znana ze swoich właściwości leczniczych, szeroko stosowana w tradycyjnej medycynie chińskiej. Ma właściwości adaptogenne, co oznacza, że pomaga organizmowi lepiej radzić sobie ze stresem. Żeń-szeń wspiera także sprawność fizyczną i umysłową, poprawia koncentrację i pamięć oraz pozytywnie wpływa na układ odpornościowy. Jego regularne stosowanie może przyczynić się do ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia.

Pod względem odżywczym żeń-szeń jest bogaty w witaminy i minerały, w tym witaminy z grupy B, witaminę C, żelazo, wapń i fosfor. Zawiera także unikalne składniki zwane ginsenozydami, które odpowiadają za większość jego efektów leczniczych. Ginsenozydy mają silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, które mogą pomóc chronić organizm przed wieloma chorobami, w tym chorobami serca i rakiem.

Witam, jako sportowca na najwyższym poziomie, możliwe efekty działania żeń-szenia bardzo mi się spodobały. Zacząłem przeglądać dostępne suplementy. Czy powinienem skupić się wyłącznie na Eleutherococcus Senticosus czy innych? Znalazłem 2, które mogłyby być lepszej jakości. Jednak w jednym dominuje ashwagandha (żeń-szeń indyjski), a jako suplement dodaje się żeń-szeń syberyjski w celu zwiększenia skuteczności. Jest to produkt z organicznym ekstraktem z ashwagandhy firmy Viridian. Jako drugą opcję znalazłem ELEUTEROKOK BIO korzeń mielony od Nutrisslim. Czy masz osobiste doświadczenia z tymi produktami lub z tymi firmami? A może polecilibyście mi jakiś inny suplement? Chciałbym też wiedzieć, jak długo można stosować żeń-szeń. Myślę, że nie powinno to dotyczyć długotrwałego, ciągłego używania. Dziękuję.

W przypadku żeń-szenia rozważ następujące kwestie: 1. Każdy rodzaj żeń-szenia zapewnia nieco inne działanie adaptogenne. W tym kierunku należy wybierać nie tylko na podstawie zaleceń z literatury, ale przede wszystkim na podstawie własnego doświadczenia – dlatego warto stopniowo wypróbowywać poszczególne gatunki w RÓŻNYCH sytuacjach, da to najlepszą możliwą informację zwrotną. 2. Każdy rodzaj żeń-szenia ma działanie adaptogenne w zależności od zawartości określonych substancji. Jeśli chcemy za pomocą tych ziół naprawdę skutecznie wpłynąć na metabolizm, należy w zakresie suplementacji szukać takich produktów, które zagwarantują standaryzowaną ilość tych składników odżywczych, co jest bardzo problematyczne, gdyż zdecydowana większość producentów nie podaje takich informacji. Dodatkowo, ze względu na regulacje, informacje te są w UE tłumione, dlatego optymalnie jest szukać ich na rynku amerykańskim, który zapewnia znacznie lepszy dostęp i jakość. Jeśli nie chcesz iść tą (bardziej wymagającą organizacyjnie) drogą, możesz zastosować żeń-szeń w postaci herbat i maceratów – ale i tutaj pojawia się problem z gwarancją jakości, która generalnie dotyczy wszystkich ziół stosowanych w tym przypadku sposób. 3. Żeń-szeń można stosować krótkoterminowo w formie cykli lub nawet długoterminowo. To zawsze zależy od tego, na co patrzysz, jeśli chodzi o ich dochody. W przypadku sportów elitarnych osobiście skupiłbym się na cyklach odpowiadających obciążeniu treningowemu. 4. Jeżeli pragniesz adaptogennego działania ziół o działaniu stymulującym, pomyśl o połączeniu nagietka i macy, da to bardzo ciekawy efekt.

Witam, chciałbym zapytać o szczegóły dotyczące negatywnych skutków żeń-szenia. Niestety udało mi się połączyć ją z kofeiną jeszcze zanim się o nich dowiedziałam. Efektem było wysokie ciśnienie krwi, przyspieszona akcja serca, bezsenność... Czy podobne efekty dotyczą również połączenia z teiną, mateiną lub witaminami z grupy B? Strach nie pozwala mi tego sprawdzić na własnej skórze. Ogólnie jestem bardzo wrażliwa na używki. Kawa później niż trzecia po południu oznacza dla mnie prawie całą noc bez snu. Czy to może mieć coś wspólnego z tą nietolerancją? A gdybym miał takie efekty, to czy nie lepiej unikać żeń-szenia? Dziękuję za odpowiedź.

Wpływ poszczególnych substancji na metabolizm i ogólne zachowanie jednostki zależy od wielu czynników, jednym z nich jest poziom wrażliwości (= sposób postrzegania działania substancji). Jeśli wiesz, że jesteś bardziej wrażliwy na używki, nie ma sensu stosować ich w większych ilościach, a jednocześnie próbować zwiększyć ich działanie łącząc je z innymi. W takich przypadkach zdecydowanie unikałabym jakichkolwiek źródeł kofeiny i skupiała się na jednym, wybranym adaptogenie. Należy pamiętać, że celem jest wspieranie sił witalnych przy jednoczesnym unikaniu przedawkowania, które objawia się szeregiem nieprzyjemnych objawów. Połączenie adaptogenów i witamin z grupy B jest bezpieczne, należy jednak zawsze sięgać wyłącznie po naturalne źródła witaminy B i jednocześnie unikać niepotrzebnie wysokich dawek.

Witam, interesuje mnie interakcja suplementów z lekami na nadciśnienie. Na przykład z Q10, żeń-szeniem.... Dziękuję

Generalnie zaleca się łączenie koenzymu Q10 z lekami przeciwnadciśnieniowymi, ponieważ zmniejsza ich skutki uboczne i poprawia ich tolerancję. Żeń-szenia wykazują działanie hipotensyjne, a ich zaletą jest to, że praktycznie nie należy ich przedawkować. Zwykle łączy się je z lekami przeciwnadciśnieniowymi, ale zawsze jest to wskazane, jeśli takie połączenie zostało zatwierdzone przez lekarza prowadzącego.

Witam, czy żeń-szeń lub inne adaptogeny można stosować w leczeniu chorób autoimmunologicznych? Zakładam, że prawdopodobnie nie wtedy, gdy stosuje się leki immunosupresyjne, ale jeśli choroba utrzymuje się w remisji, a dana osoba nie bierze leków? Dziękuję

To złożony temat. Wybierając fitoterapię, zawsze zależy od tego, jaką chorobę autoimmunologiczną chcesz leczyć, w zależności od tego, która tkanka lub grupa komórek jest dotknięta: - skóra i błony śluzowe (toczeń, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry), - stawy i chrząstki (reumatoidalne zapalenie stawów), - układ pokarmowy (choroba Leśniowskiego-Crohna), - gruczoły wydzielania wewnętrznego (cukrzyca autoimmunologiczna, choroba Hashimoto), - układ nerwowy (miastenia, stwardnienie rozsiane). Ponieważ procesy autoimmunologiczne prowadzą do rozwoju stanu zapalnego, konieczne jest również rozważenie, czy zioło powinno pełnić bardziej funkcję immunosupresyjną czy przeciwzapalną. Adaptogeny nie są na tyle immunosupresyjne, aby same zatrzymać proces autoimmunologiczny, dlatego medycyna alternatywna często z nimi współpracuje. W naszych warunkach najczęściej stosuje się dziurawiec zwyczajny i żeń-szeń prawdziwy (także jako uzupełnienie zwykłych leków), które można również łączyć.

Witam, czy żeń-szeń jest bardziej adaptogenem czy inteligentnym lekiem i czy w związku z tym można go stosować maksymalnie przez sześć miesięcy?

Grupa adaptogenów spełnia obie funkcje, jednak każde zioło ma inną proporcję. System stosowania w praktyce należy dostosować nie tylko do danej sytuacji, ale także do zdolności rośliny do wpływania na określone procesy zachodzące w organizmie. Niektóre adaptogeny można stosować także długoterminowo, w przypadku ziół typowo stymulujących (np. nagietek, maca...) bardziej odpowiednie jest krótkotrwałe stosowanie (kilka dni i tygodni).