Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Wchłanianie

Wchłanianie w kontekście zdrowia i odżywiania odnosi się do zdolności organizmu do wykorzystywania i wchłaniania składników odżywczych ze spożywanej żywności. Proces ten zwykle zachodzi w układzie trawiennym, gdzie żywność rozkładana jest na poszczególne składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały, białka, tłuszcze i węglowodany, które następnie organizm wykorzystuje do różnych funkcji, takich jak wzrost, naprawa i utrzymanie zdrowia.

Na wchłanianie może mieć wpływ wiele czynników, w tym rodzaj żywności, sposób jej przygotowania, połączenie z inną żywnością oraz indywidualne warunki zdrowotne. Na przykład organizm może lepiej wchłaniać żelazo z mięsa niż ze źródeł roślinnych, a witamina C może zwiększać wchłanianie żelaza z roślin. Z drugiej strony niektóre schorzenia, takie jak celiakia czy choroba Leśniowskiego-Crohna, mogą zakłócać zdolność organizmu do wchłaniania niektórych składników odżywczych.

Witam, z jaką inną witaminą dobrze jest przyjmować witaminę D na wchłanianie? Dziękuję.

Na wchłanialność witaminy D wpływa witamina K2. Jeżeli mikrobiota jelitowa nie wytwarza wystarczającej ilości tej substancji, wskazana jest suplementacja wspomagająca.

Dobry dzień. Jarmuż, pak-choi i brokuły zaczynają tracić na znaczeniu jako roślinne źródła wapnia. Jaka jest Twoja opinia na temat tych produktów pod względem zawartości wapnia? Obliczyłam ilość przyswajalnego wapnia w brokułach i wychodzi mi lepiej niż w mleku krowim. Nie polecam już też maku jako źródła wysokiej jakości, ponieważ jego wchłanialność jest w rzeczywistości bardzo niska, jak stwierdzono na przykład tutaj: https://www.evahajkova.com/cs/jaka-je-absorbce-vapniku-z-rostlinnych- zdroju- ekspresja do maku, a jednocześnie istnieje ryzyko wysokiego obciążenia kadmem. Dziękuję

Wchłanianie składników mineralnych z diety jest problemem nie tylko złożonym, ale szczególnie w zakresie wyrażeń liczbowych jest silnie względne. Na proces składa się zbyt wiele czynników, aby w sensowny sposób wyrazić poziom użyteczności każdego elementu, dlatego należy tu uważać nie tylko na przyjęcie jakichkolwiek wartości, ale przede wszystkim na ich zastosowanie w praktyce. Stopień wykorzystania wapnia ze źródeł roślinnych jest na ogół znacznie niższy niż ze źródeł zwierzęcych, dlatego należy włożyć więcej wysiłku w usprawnienie całego procesu w przypadku diet roślinnych. Zasadniczo chodzi o zmniejszenie udziału błonnika i unikanie większych stężeń innych składników antyżywieniowych, ale warto też zachować równowagę w przyjmowaniu Mg, zadbać o funkcjonowanie mikrobiomu jelitowego, który odgrywa znaczącą rolę w metabolizowaniu wapnia, zapewniają wystarczającą ilość kalcyferolu lub wspomagają metabolizm poprzez aktywność fizyczną. Im większy udział pokarmów roślinnych (a co za tym idzie źródeł wapnia) w naszej diecie, tym większe wymagania stawiamy organizmowi w zakresie aktywacji mechanizmów adaptacyjnych, których zadaniem jest utrzymanie równowagi. Skrajnością w tym kierunku jest dieta wegańska, gdzie warto dopracować każdy „szczegół”, gdyż praktyka pokazuje, że rzeczywiście ma ona problem z zapewnieniem odpowiedniej ilości wapnia ze wszystkimi tego konsekwencjami. Nie należy zajmować się metalami ciężkimi w przytoczonych źródłach żywności, czynnik ten jest zależny od jakości gleby i sposobu uprawy roślin, nie ma sensu tego uogólniać.

Dobry dzień. Na lekcji mówisz, że płynne formy witamin nie są lepiej przyswajalne niż proszki. Czy są jakieś badania na ten temat? Dotyczy to głównie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach jak np. witamina D. W przypadku tabletek trzeba też zażyć trochę tłuszczu, aby witamina dobrze się wchłonęła, w przypadku witaminy rozpuszczanej w oleju – czyli w kroplach, pomija się to . Dziękuję za odpowiedź.

Zagadnienie wchłaniania składników odżywczych jest problemem złożonym, gdyż na ten proces wpływa wiele czynników – postać chemiczna substancji, jej wiązanie z substancjami wspomagającymi wchłanianie, łączenie suplementu z pokarmem lub przyjmowanie go na pusty żołądek, wiek użytkownika, jego profil metaboliczny i stan zdrowia... Ponadto istnieje różnica, czy symulujesz warunki w laboratorium (in vitro), czy próbujesz obserwować w żywych organizmach (in vivo) tempo i poziom wchłanianie składników odżywczych z pożywienia lub suplementów na podstawie ich uwalniania do krwi. Generalnie formy płynne suplementów wchłaniają się szybciej niż formy tabletkowe (ze względu na czasochłonny rozpad) – jednak ta informacja nie oznacza, że wchłaniają się one lepiej lub w większych ilościach, chodzi jedynie o szybkość. Generalnie zaleca się stosowanie suplementów w postaci tabletek w połączeniu z żywnością, gdzie ze względu na zawartość substancji rozpuszczalnych w tłuszczach prawdopodobne jest, że w diecie znajdzie się określona proporcja tłuszczu, co będzie miało pozytywny wpływ na organizm. wchłanianie tych substancji. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że forma płynna jest korzystniejsza (ale z pewnością jest szybsza) – typowym przykładem są formy płynne z kalcyferolem. Ale to tylko informacje teoretyczne, oparte na ocenie sytuacji in vitro.