Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.
Standardowo w schemacie picia zawarte są płyny, których zadaniem jest nawodnienie organizmu. Definicja ta nie jest jednak do końca jednoznaczna, gdyż np. kawa czy herbata zawierają substancje o działaniu moczopędnym, co nie odpowiada idei pełnego nawodnienia. Problem z tymi płynami jest taki, że nie na każdego działają moczopędnie, ich działanie moczopędne jest kwestią wysoce indywidualną. W takiej sytuacji oczywiście trudno ustalić kwotę ryczałtową, jednak zazwyczaj napoje te objęte są reżimem picia (podobny problem jest z płynami zawierającymi alkohol). Rosoły również są najczęściej uważane za element reżimu pojenia, jednak są obciążone czynnikiem osmolalności - jeśli ich „gęstość” (= zawartość składników odżywczych) jest zbyt duża, zalicza się je do kategorii pożywienia, a nie płynu przeznaczonego do nawodnienia.
Odpowiedź tutaj nie jest jednoznaczna, ponieważ na wynik wpływa kilka podstawowych czynników: 1. Zawartość soli w jedzeniu – jeśli na talerzu masz słone danie, potrzeba spożycia płynów bardzo szybko wzrośnie ze względu na zawartość sodu, który wiąże wodę w przestrzeni międzykomórkowej. Z oczywistych względów nie dotyczy to wariantów słodkich. 2. Stopień nawodnienia organizmu przed jedzeniem – spożywanie pokarmu w sytuacji, gdy w organizmie brakuje płynów, zawsze będzie wiązać się z koniecznością picia w trakcie posiłku. 3. Stan zdrowia - przyjmowanie płynów podczas spożywania pokarmu zawsze będzie mniej uciążliwe dla zdrowego człowieka. Będzie to szczególnie problematyczne dla osób cierpiących na niestrawność (niestrawność), gdyż spożycie płynów powoduje rozrzedzenie enzymów trawiennych, co w takich sytuacjach może skomplikować stan zdrowia.
Rozcieńczanie soków jest dobrym pomysłem w sytuacji, gdy korzystamy ze źródeł wysokiej jakości (najlepiej świeżo wyciśniętych). Szanuj fakt, że każdy medal ma dwie strony, w tym przypadku preferencja dla słodkiego smaku wzmacnia związek ze słodyczami, co w dłuższej perspektywie jest niebezpiecznym nawykiem w zakresie reżimu picia dzieci. Ale wszystko jest kwestią nastawienia, bo rygorystyczne zakazy w praktyce nie przynoszą pożądanych rezultatów, dlatego warto wprowadzać dzieci w zdrową relację z reżimem picia i słodkim smakiem – zawsze zwracaj uwagę przede wszystkim na jakość składników ( jedzenie) zużyte.