Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Tryb picia

Picie jest kluczowym aspektem zdrowego stylu życia i prawidłowego odżywiania. Odnosi się do ilości i jakości płynów, które dana osoba spożywa w ciągu dnia. Picie jest ważne dla utrzymania optymalnego nawodnienia organizmu, które jest niezbędne dla wielu funkcji organizmu, w tym regulacji temperatury ciała, transportu składników odżywczych i tlenu do komórek, usuwania produktów przemiany materii i wspomagania trawienia.

Zalecana dzienna ilość płynów może się różnić w zależności od różnych czynników, takich jak wiek, płeć, aktywność fizyczna i warunki klimatyczne. Ogólnie zaleca się, aby dorośli spożywali co najmniej 2-2,5 litra płynów dziennie. Większość płynów powinna pochodzić ze zwykłej wody, ale mogą również obejmować inne napoje i żywność o dużej zawartości wody. Należy pamiętać, że niektóre napoje, takie jak alkohol i kofeina, mogą powodować odwodnienie i dlatego należy je ograniczać.

Witam, chciałam zapytać czy do schematu picia należy włączyć płyny takie jak kawa, czarna herbata, buliony. Istnieją różne opinie, dlatego chciałbym poznać Twój punkt widzenia. Osobiście umieściłabym go tam mimo, że kawa i herbata mają łagodne działanie moczopędne. Znam osoby, które prawie nie piją wody, tylko kawę i herbatę. Dziękuję.

Standardowo w schemacie picia zawarte są płyny, których zadaniem jest nawodnienie organizmu. Definicja ta nie jest jednak do końca jednoznaczna, gdyż np. kawa czy herbata zawierają substancje o działaniu moczopędnym, co nie odpowiada idei pełnego nawodnienia. Problem z tymi płynami jest taki, że nie na każdego działają moczopędnie, ich działanie moczopędne jest kwestią wysoce indywidualną. W takiej sytuacji oczywiście trudno ustalić kwotę ryczałtową, jednak zazwyczaj napoje te objęte są reżimem picia (podobny problem jest z płynami zawierającymi alkohol). Rosoły również są najczęściej uważane za element reżimu pojenia, jednak są obciążone czynnikiem osmolalności - jeśli ich „gęstość” (= zawartość składników odżywczych) jest zbyt duża, zalicza się je do kategorii pożywienia, a nie płynu przeznaczonego do nawodnienia.

Witam, chciałbym zapytać, czy z punktu widzenia trawienia wskazane jest pić w trakcie posiłku, czy lepiej pić po posiłku. Wszystko to pod warunkiem, że pokarm będzie zawsze odpowiednio przeżuty i w związku z tym napój nie zastąpi ślinienia się podczas kęsa. Dziękuję.

Odpowiedź tutaj nie jest jednoznaczna, ponieważ na wynik wpływa kilka podstawowych czynników: 1. Zawartość soli w jedzeniu – jeśli na talerzu masz słone danie, potrzeba spożycia płynów bardzo szybko wzrośnie ze względu na zawartość sodu, który wiąże wodę w przestrzeni międzykomórkowej. Z oczywistych względów nie dotyczy to wariantów słodkich. 2. Stopień nawodnienia organizmu przed jedzeniem – spożywanie pokarmu w sytuacji, gdy w organizmie brakuje płynów, zawsze będzie wiązać się z koniecznością picia w trakcie posiłku. 3. Stan zdrowia - przyjmowanie płynów podczas spożywania pokarmu zawsze będzie mniej uciążliwe dla zdrowego człowieka. Będzie to szczególnie problematyczne dla osób cierpiących na niestrawność (niestrawność), gdyż spożycie płynów powoduje rozrzedzenie enzymów trawiennych, co w takich sytuacjach może skomplikować stan zdrowia.

Witam, jestem zainteresowany reżimem picia dla dzieci. Można je wykorzystać np. soki rozcieńczane wodą jako „motywacja” do nawodnienia, a dzieci odmawiają picia? Zwłaszcza w gorące letnie dni. Lub co jeszcze nadaje się do takiego zastosowania, jeśli jeszcze nie pracuję z prasą do owoców i warzyw? Dziękuję

Rozcieńczanie soków jest dobrym pomysłem w sytuacji, gdy korzystamy ze źródeł wysokiej jakości (najlepiej świeżo wyciśniętych). Szanuj fakt, że każdy medal ma dwie strony, w tym przypadku preferencja dla słodkiego smaku wzmacnia związek ze słodyczami, co w dłuższej perspektywie jest niebezpiecznym nawykiem w zakresie reżimu picia dzieci. Ale wszystko jest kwestią nastawienia, bo rygorystyczne zakazy w praktyce nie przynoszą pożądanych rezultatów, dlatego warto wprowadzać dzieci w zdrową relację z reżimem picia i słodkim smakiem – zawsze zwracaj uwagę przede wszystkim na jakość składników ( jedzenie) zużyte.