Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Stres

Stres to naturalna reakcja organizmu na bodźce zewnętrzne, które powodują poczucie zagrożenia lub dyskomfortu. Organizm reaguje na stres uwalniając hormony, takie jak adrenalina i kortyzol, które zwiększają częstość akcji serca, ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi. Ta reakcja „walcz lub uciekaj” jest niezbędna do przetrwania, ale jeśli stres jest chroniczny, może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Długotrwały stres może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, w tym chorób serca, wysokiego ciśnienia krwi, cukrzycy, depresji i stanów lękowych.

Odżywianie odgrywa kluczową rolę w radzeniu sobie ze stresem i jego wpływem na zdrowie. Niektóre pokarmy i napoje mogą zwiększać poziom hormonów stresu w organizmie, podczas gdy inne mogą pomóc zmniejszyć stres i sprzyjać relaksowi. Na przykład kofeina i cukier mogą podnosić poziom kortyzolu i zwiększać uczucie stresu i niepokoju. Z drugiej strony pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak łosoś i orzechy włoskie, mogą pomóc obniżyć poziom hormonu stresu. Podobnie żywność bogata w witaminy z grupy B, taka jak produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe, może wspierać zdrowy układ nerwowy i pomóc organizmowi lepiej radzić sobie ze stresem.

Jaka jest optymalna utrata wagi, ile kg/tydzień, aby nie była stresująca? Dziękuję.

Standardowo zaleca się redukcję maksymalnie 0,5 kg tłuszczu tygodniowo. Przy wyższych wartościach wzrasta ryzyko wzrostu wartości tłuszczów we krwi, w tym cholesterolu, a wraz z nimi także ich utlenienia, co ma negatywny wpływ na zdrowie (obciążenie układu sercowo-naczyniowego, wątroby).

Witam Panie Jelínek, niepokoi mnie przyspieszenie metabolizmu "przy pomocy" stresu. Piszesz, że wraz ze wzrostem poziomu stresu metabolizm przyspiesza. Jednak Marc David w swojej książce The Slow Diet (która również znajduje się na liście polecanej literatury) twierdzi odwrotnie: gdy aktywowany jest układ współczulny, czyli w czasie stresu, trawienie zostaje wyłączone, ponieważ organizm koncentruje swoje zdolności na walce lub ucieczce. Czy mogę prosić o wyjaśnienie? Dziękuję!

W tym przypadku mamy na myśli proces przyspieszania metabolizmu jako całości, a nie skupiania się na jego podzespołach. Aktywacja układu współczulnego hamuje aktywność układu przywspółczulnego, co koryguje trawienie. Zwiększy to aktywność układu sercowo-naczyniowego, a w przypadku wysiłku fizycznego także aktywność tkanki mięśniowej. Wspomaga to metabolizm składników odżywczych, które utrzymują funkcjonowanie tych systemów. Wzmożona aktywność poszczególnych części metabolizmu prowadzi zatem zawsze do przyspieszenia całości. Jednocześnie dobrze jest spojrzeć na tę zasadę z punktu widzenia wpływu czasu. Na krótką metę stres (i ruch) przyspiesza reakcje metaboliczne, jeśli jednak nie są one zbilansowane z dietą (typowym przykładem jest długotrwały deficyt białka), to połączenie czynników doprowadzi do ogólnego spowolnienia metabolizmu zdarzenia (= przewaga reakcji katabolicznych prowadzi do spowolnienia aktywności metabolicznej).