Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Sól

Sól, chemicznie znana jako chlorek sodu, jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który odgrywa kluczową rolę w wielu funkcjach organizmu. Sód zawarty w soli pomaga w utrzymaniu równowagi płynów w organizmie, wspiera prawidłowe funkcjonowanie mięśni i nerwów oraz jest niezbędny do utrzymania stabilnego ciśnienia krwi. Sól poprawia również smak żywności i jest często stosowana jako środek konserwujący, aby zapobiec rozwojowi bakterii i przedłużyć okres przydatności do spożycia żywności.

Chociaż sól jest niezbędna dla zdrowia, jej nadmierne spożycie może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Nadmiar soli w organizmie może powodować wzrost ciśnienia krwi, co jest głównym czynnikiem ryzyka chorób serca i udaru mózgu. Długotrwałe spożywanie dużych ilości soli może również prowadzić do osteoporozy, chorób nerek i odwodnienia. Dlatego ważne jest monitorowanie spożycia soli i staranie się spożywać ją w umiarkowanych ilościach.

Witam, czy jest duża różnica pomiędzy stosowaniem soli klasycznej a innymi rodzajami soli pod względem zawartości sodu i innych minerałów? O soli himalajskiej pisałeś już tutaj, a co z innymi rodzajami soli? Czy są takie, których należy unikać? (oczywiście mam na myśli osobę zdrową).

Różnica między nimi jest, w odniesieniu do zawartości sodu, ale nie zawrotna. Z żywieniowego punktu widzenia kluczową rolę odgrywa tutaj ilość innych składników mineralnych (najczęściej = żelazo w największej ilości, następnie mangan, a w produktach wzbogacanych także większa ilość jodu i fluoru). Z tego punktu widzenia prawdą jest, że sól jest kluczowym źródłem sodu, dlatego też konieczne jest korygowanie jej ilości w codziennej diecie. Na pierwszy rzut oka sole zawierające na przykład żelazo (zwykle sól lawowa, która jest znaczącym źródłem żelaza) wydają się bardziej korzystne, ale „trudność” z nimi polega na tym, że są one pochodzenia nieorganicznego (tj. niezbyt dobrze biologicznie nadający się do użytku). Standardem w ostatnich kilkudziesięciu latach w naszych warunkach śródlądowych jest sól jodowana ze względu na konieczność zwiększenia spożycia jodu niedoborowego ze względu na pracę tarczycy. Jednak dodatek jodu praktycznie nie ma wpływu na ilość sodu, gdyż sód jest makroelementem, natomiast jod oblicza się w mikrogramach.

Witam, interesuje mnie wpływ soli na poziom anty-składników odżywczych. Czy jeśli dodam sól kamienną do wody, w której moczę nasiona i orzechy, spowoduje to większą eliminację składników antyodżywczych? Fermentuję zboża i rośliny strączkowe z bakteriami mlekowymi, czy tutaj też jest sens dodawać soli? Dziękuję za odpowiedź

Próbując zmniejszyć udział substancji antyżywieniowych, warto do maczania użyć mniejszej ilości soli. Dzieje się tak, ponieważ sprzyja aktywacji enzymów, które dezaktywują inhibitory enzymów zawarte w orzechach i nasionach. Rezultatem jest lepszy rozkład kwasu fitynowego, który występuje w dużych stężeniach w orzechach i nasionach (w tym roślinach strączkowych i zbożach). W przypadku fermentacji zbożowej przy użyciu bakterii kwasu mlekowego nie jest bezwzględnie konieczne stosowanie soli, gdyż głównym efektem są właśnie te bakterie, które wytwarzając kwas mlekowy obniżają pH środowiska, co wraz z nieco wyższą temperaturą powoduje jest kluczowym czynnikiem aktywacji enzymów rozkładających fityniany. Ale jeśli użyjesz soli, niczemu nie zaszkodzisz...

Witam, czy macie jakieś doświadczenia z zakupem KCl? Czy jest dostępny w każdym supermarkecie? I czy można tą solą zastąpić całe DDD NaCl 5 g, czy lepiej je wymieszać? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Sole potasowe są obecnie dość łatwo dostępne, nie powinno być problemu z ich zakupem. Jeśli nie możesz ich znaleźć w zwykłej sieci (supermarkety), poszukaj ich w e-sklepach. Bardziej korzystne jest stosowanie mieszanek (KCl+NaCl), dzięki czemu będziesz mieć większą kontrolę nad spożyciem sodu i jego stosunkiem do potasu. Jest to szczególnie ważne w sytuacjach, gdy chcąc ograniczyć spożycie sodu, eliminujesz ze swojej diety wypieki, sery, wędliny i w zasadzie wszystkie ukryte źródła soli, a jednocześnie do solenia potraw używasz wyłącznie soli potasowej. Organizm potrzebuje określonej (choć w normalnych warunkach bardzo małej) ilości sodu, jego niedostateczna podaż w połączeniu z większymi stratami (poceniem się) stwarza zagrożenie dla zdrowia (drgawki, zmęczenie, złe samopoczucie, w skrajnych przypadkach nawet zapaść układu sercowo-naczyniowego).

Witam, chciałbym zapytać o sól ukrytą w konserwach, a konkretnie w kukurydzy. Przeczytałem etykietę. Sól zazwyczaj zawarta jest bezpośrednio w kukurydzy lub można ją przynajmniej częściowo wypłukać poprzez płukanie. Dziękuję

Część soli zawartej w tych produktach zostaje wchłonięta przez żywność, dlatego należy wziąć pod uwagę, że nawet dokładne czyszczenie produktu nie usunie wszystkiego. Jeśli jednak w skład takiej konserwy wchodzi woda, to znaczna część soli jest w niej rozpuszczona – spożywając samą żywność (bez płynu) nie zawsze trzeba spożywać taką ilość soli, jaka jest podana na etykiecie.

Witam, rozmawiałem o sodzie ze znajomym, który zwrócił mi uwagę, że jeśli DDD sodu wynosi 500 mg, to nie odpowiada zalecanemu spożyciu soli wynoszącemu 5 g - według przeliczenia mas molowych byłoby to przyjąć, że dawka 5 g soli zawiera w przybliżeniu trzykrotność DDD sodu. Jak to jest? Dziękuję

To nie do końca odpowiada – DDD sodu wynosi 500 mg, co twórcy zalecenia uważają za minimalną ilość niezbędną do utrzymania kluczowych procesów biologicznych w organizmie. W życiu z wartościami takimi spotkamy się wyjątkowo, najczęściej u osób z zaburzeniami odżywiania, bądź w trakcie stosowania diet redukcyjnych u niektórych sportowców startujących w kategoriach wagowych. W przypadku zalecanych dawek soli sytuacja jest odmienna – sól (NaCl) jest najbogatszym źródłem sodu (zawiera 40%), zatem 5 gramów to 2000 mg sodu, czyli czterokrotność RDA tego pierwiastka. Limit ten definiuje się jednak jako ilość, która nie sprzyja rozwojowi problemów zdrowotnych związanych z nadmiarem sodu (obciążenie nerek, układu limfatycznego, układu krążenia...), tym samym nie dotyczy minimalnych potrzeb człowieka. organizm.

Witam Panie Jelínek, w jakim stopniu widzi Pan zasadność włączania produktów typu Salka itp., gdzie sól „klasyczna” jest zmieszana z potasem? Z punktu widzenia równowagi pompy sodowo-potasowej nie brzmi to wcale źle.

Mieszanki te są korzystne, gdyż pozwolą na skorygowanie podaży sodu, którego ilość znacznie przekracza limit w diecie przeciętnej populacji. Jednocześnie jest źródłem potasu, dla którego warto starać się zapewnić spożycie przynajmniej w okolicach wartości DDD, co w odróżnieniu od sodu jest w praktyce dość trudne. Nadmiar sodu jest również powiązany ze stosunkiem Na:K, co wiąże się ze wszystkimi znanymi konsekwencjami.