Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Ryż

Ryż jest podstawowym pożywieniem dla ponad połowy światowej populacji i jednym z najważniejszych źródeł energii, szczególnie w krajach azjatyckich. Jest bogaty w węglowodany, które dostarczają organizmowi energii, a także zawiera ważne witaminy i minerały, takie jak tiamina, niacyna, żelazo, ryboflawina, witamina D i wapń. Ryż jest również dobrym źródłem błonnika, który pomaga regulować trawienie i zapewnia uczucie sytości.

Ryż jest również produktem niskokalorycznym i niskotłuszczowym, dlatego nadaje się na dietę. Jest również bezglutenowy, co czyni go idealnym wyborem dla osób chorych na celiakię lub osób starających się ograniczyć spożycie glutenu. Ryż jest również lekkostrawny, dzięki czemu jest odpowiedni dla osób z wrażliwym układem trawiennym lub osób wracających do zdrowia po chorobie. Ponadto niektóre rodzaje ryżu, takie jak ryż brązowy, zawierają znaczne ilości przeciwutleniaczy, które mogą pomóc chronić organizm przed uszkodzeniem komórek.

Witam, czy jeśli zalejemy wodą z namoczonych wcześniej ziaren (ryż, kasza gryczana, kasza gryczana itp.), czy nie rozlejemy również cennych substancji? Czy coś zostanie? Dziękuję

Celem moczenia zbóż jest zmniejszenie zawartości substancji antyżywieniowych w żywności. Do wody uwalniana jest również niewielka część niektórych składników odżywczych, ale jest to naprawdę znikoma ilość, więc ogólną korzyścią jest zmniejszenie proporcji czynników antyżywieniowych.

Witam, chciałbym zapytać o skrobię oporną, a konkretnie taką, która powstaje po ugotowaniu i następnie schłodzeniu ryżu/ziemniaków. Gdybym chciał zwiększyć spożycie tych polisacharydów w celu zwiększenia spożycia prebiotyków, czy właściwym byłoby pozostawienie ziemniaków i ryżu do ostygnięcia przed jedzeniem, a następnie podgrzanie? Jeśli nie chcę jeść zimnego dodatku... Dziękuję za odpowiedź.

Ten rodzaj skrobi opornej nie powstaje po ugotowaniu, jest już w żywności - pod wpływem ciepła jej struktura zmienia się na taką, która jest przyswajalna dla przewodu pokarmowego człowieka, jednak po schłodzeniu żywności ponownie zmienia się strukturalnie do postaci niestrawnej, która pełni funkcję prebiotyku dla mikroorganizmów jelitowych. Jeśli chcesz zastosować tę formę skrobi wstecznej jako prebiotyk, konieczne jest spożywanie pożywienia na surowo lub po obróbce cieplnej, pozostawienie go do ostygnięcia i zjedzenie na zimno.