Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Porcja

„Porcja” w kontekście zdrowia i odżywiania ogólnie odnosi się do ilości jedzenia lub napoju uznawanej za jedną jednostkę spożycia. Wielkość porcji jest kluczowym czynnikiem w monitorowaniu spożycia pokarmu i zarządzaniu nim, szczególnie jeśli chodzi o utrzymanie prawidłowej wagi i zbilansowanej diety. Właściwe porcje mogą pomóc zapobiec przejadaniu się i zapewnić organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych.

Wielkość porcji może się różnić w zależności od rodzaju pożywienia, jego kaloryczności i indywidualnych potrzeb żywieniowych. Na przykład porcja owoców może składać się z jednego średniej wielkości jabłka, a porcja mięsa powinna być wielkości karty do gry. Właściwe porcje są podstawą zdrowego odżywiania i mogą pomóc w kontrolowaniu wagi, zapobieganiu chorobom przewlekłym i poprawie ogólnego stanu zdrowia.

Witam Panie Jelínek. Oprócz tej lekcji wszędzie zaleca się przestrzeganie określonej ilości białka. W grze ZOF wartości te są kilkukrotnie dopracowywane. Ważne, aby białko w diecie nie było niskie, tj. poniżej 1,0 g/kg i nie za dużo, tj. powyżej 2 g/kg – w zależności od płci, pracy, uprawiania sportu itp. Rozumiem to. W tym kontekście chciałbym się dowiedzieć, jaka jest maksymalna ilość białka w jednej porcji (tj. śniadanie lub obiad lub kolacja, przekąska), jeśli okaże się, że nasz organizm jest w stanie strawić i wykorzystać. Jeśli wezmę 100kg mężczyznę, sportowca siłowego, który chce nabrać masy mięśniowej i ma ustaloną ilość białka na 2g/kg, to będzie to 200g białka na cały dzień. Jeśli rozłożyłabym to rozsądnie na 5 posiłków dziennie, to wychodziłoby ok. 40g białka na porcję. Jeśli jadł tylko 3 razy dziennie to prawie 67g białka na porcję, co wydaje mi się dużo. Dziękuję za odpowiedź.

Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi w sensie ściśle określonego limitu dochodów. Ogólnie rzecz biorąc, wraz ze wzrostem aktywności fizycznej metabolizm również przyspiesza, a wraz z nim wzrasta aktywność przewodu pokarmowego. Sportowiec będzie dzięki temu w stanie przetworzyć większą dawkę białka przyjętą w błyskawicznym tempie niż osoby nieaktywne fizycznie. Nawet tutaj jednak występują różnice, a mianowicie pomiędzy sportowcami wytrzymałościowymi i siłowymi, ponadto konieczne jest rozróżnienie kobiet i mężczyzn, ważną rolę odgrywa także masa ciała (proporcja masy mięśniowej). Sportowiec beztlenowy może sobie pozwolić na umieszczenie 50-60 g białka w jednej porcji nie powodując przy tym większych problemów, dla niesportowych kobiet podaje się np. przedział 20-30 g. Jednak wszystkie te liczby należy przyjmować z pewną rezerwą , każdy osobnik reaguje samodzielnie (między innymi przetwarzanie białek zależy również od różnorodności mikroflory jelitowej).

Witam, mam pytanie odnośnie ilości porcji ze względu na typ metaboliczny. Czy powinno być tak, że osoba o wolniejszym metabolizmie trawi dłużej np. trzy porcje, a osoba o szybszym metabolizmie będzie miała 5 porcji? A może wręcz przeciwnie, czy dla osoby z wolnym metabolizmem będziemy starali się uwzględnić więcej mniejszych porcji, aby metabolizm tzw. „rozkręcił się”? Nawiążę do mojego poprzedniego pytania podczas konsultacji - dotyczy ono białek i tygodniowej diety. Jeśli włączę np. rybę 2 razy w tygodniu, inny rodzaj mięsa 1-2 razy w tygodniu, w inne dni, kiedy w jadłospisie nie ma mięsa (mówię tu o wszystkożercach, bo wiem, że to jest pytanie co często jest dla nich bardzo ważne – jak uzupełnić białko bez mięsa?) czy zawsze w ciągu dnia konieczne jest spożywanie roślin strączkowych lub np. komosy ryżowej? Albo możemy wybrać dni bez roślin strączkowych i mięsa, jeśli mamy np. jajka, orzechy i nasiona lub ser... Chodzi mi głównie o złożoność białka. Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi.

Dostosowując naszą dietę mamy możliwość manipulowania zachowaniem metabolizmu, dotyczy to również ilości porcji w ciągu dnia. Jeśli np. metabolizm danej osoby jest zbyt wolny, warto go wspomóc włączając większą liczbę porcji w ciągu dnia, w tym zmniejszając udział tłuszczów i dostosowując proporcje Ca:Mg i Ca:P, po prostu mamy tych opcji i od nas zależy, czy z nich skorzystamy. Zajmij się złożonością białek przede wszystkim w określonych sytuacjach, które tego wymagają. Typowymi przykładami są diety wegańskie czy elitarni sportowcy, gdzie wymagania dotyczące ilości i jakości białka znacznie rosną w porównaniu do przeciętnej populacji. Nie oznacza to, że za wszelką cenę każda porcja zawierająca białko musi wykazywać kompletność aminokwasów, celem jest jedynie zwiększenie uwagi i wysiłku skierowanego w tym kierunku. Każde menu należy przede wszystkim wdrożyć w praktyce, zawsze na tym opieraj swoje rozumowanie, przekładając teorię na praktykę.