Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Polisacharydy

Polisacharydy to węglowodany złożone składające się z długich łańcuchów monosacharydów. Są ważnymi składnikami diety, które dostarczają organizmowi energii i wspierają zdrowie układu trawiennego. Do najbardziej znanych polisacharydów zalicza się skrobia, która jest głównym źródłem energii w żywności takiej jak ziemniaki, ryż i zboża, oraz błonnik niezbędny do zdrowego trawienia.

Polisacharydy są również ważne dla utrzymania stabilnego poziomu cukru we krwi. Pomagają spowolnić tempo wchłaniania cukru przez organizm, co może zapobiec gwałtownym wahaniom poziomu cukru we krwi. Ponadto niektóre polisacharydy, takie jak błonnik, mogą pomóc zmniejszyć ryzyko niektórych chorób przewlekłych, w tym chorób serca i cukrzycy typu 2.

Witam, chciałbym zapytać o skrobię oporną, a konkretnie taką, która powstaje po ugotowaniu i następnie schłodzeniu ryżu/ziemniaków. Gdybym chciał zwiększyć spożycie tych polisacharydów w celu zwiększenia spożycia prebiotyków, czy właściwym byłoby pozostawienie ziemniaków i ryżu do ostygnięcia przed jedzeniem, a następnie podgrzanie? Jeśli nie chcę jeść zimnego dodatku... Dziękuję za odpowiedź.

Ten rodzaj skrobi opornej nie powstaje po ugotowaniu, jest już w żywności - pod wpływem ciepła jej struktura zmienia się na taką, która jest przyswajalna dla przewodu pokarmowego człowieka, jednak po schłodzeniu żywności ponownie zmienia się strukturalnie do postaci niestrawnej, która pełni funkcję prebiotyku dla mikroorganizmów jelitowych. Jeśli chcesz zastosować tę formę skrobi wstecznej jako prebiotyk, konieczne jest spożywanie pożywienia na surowo lub po obróbce cieplnej, pozostawienie go do ostygnięcia i zjedzenie na zimno.

Witam, chcę zapytać, czy pościm i w związku z tym nie spożywam żadnych polisacharydów ani błonnika, czy cierpią na to bakterie jelitowe? Jakoś nie wiem, jak sobie z tym poradzić, a nie chciałbym zagłodzić biomu jelitowego na śmierć. Dziękuję

Mikroorganizmy jelitowe żywią się mucyną (śluzem wytwarzanym przez błonę śluzową jelit) podczas postu, ale jednocześnie zjadają się nawzajem. Dłuższymi postami nigdy nie unikniesz ryzyka pewnego zdziesiątkowania mikroflory jelitowej, ale nie oznacza to, że jest to całkowicie błędne, ponieważ każdy ekosystem w ramach naturalnego porządku natury jest atakowany przez zdarzenia, które ostatecznie prowadzą do powstania nowe środowisko (z ewolucyjnego punktu widzenia z potencjalną nową różnorodnością i większą stabilnością).