Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Olej rzepakowy

Olej rzepakowy to bogaty w składniki odżywcze olej otrzymywany z rzepaku. Uważany jest za jedną z najzdrowszych opcji oleju roślinnego, ponieważ ma wysoką zawartość tłuszczów jednonienasyconych i niską zawartość tłuszczów nasyconych. Olej rzepakowy jest także doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które są niezbędne dla organizmu człowieka, ale muszą być dostarczane z pożywieniem, gdyż organizm nie jest w stanie ich sam wytworzyć.

Pod względem odżywczym olej rzepakowy jest również bogaty w witaminy E i K, które są ważne dla zdrowia serca i kości. Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, który chroni organizm przed wolnymi rodnikami, natomiast witamina K jest niezbędna do prawidłowego krzepnięcia krwi i zdrowia kości. Olej rzepakowy jest również bogaty w fitosterole, czyli związki roślinne, które mogą pomóc obniżyć poziom cholesterolu we krwi.

Witam, chciałbym zapytać dlaczego do smażenia wolicie oliwę z oliwek (jeśli smażycie wyjątkowo :-), skoro olej rzepakowy często wymieniany jest jako najlepszy do smażenia ze względu na wysoką wartość SP, małą ilość sat.MK, dużo omega-9....? Czy zatem olej rzepakowy nie jest lepszy od oliwy z oliwek? A ja też chciałam zapytać, jakie jest Twoje zdanie na temat ghee? Dziękuję :-).

Twierdzenie to dominuje w naszym regionie, ze względu na intensywną promocję ze strony jego producentów. Technicznie rzecz biorąc, nie jest to prawdą, ponieważ jeśli porównać oliwę z oliwek i olej rzepakowy, oba w formie rafinowanej, oliwa z oliwek wyjdzie lepiej. Dzieje się tak dlatego, że zawiera więcej tłuszczów nasyconych i jednonienasyconych, które są bardziej stabilne temperaturowo niż tłuszcze wielonienasycone, w które bogatszy jest rzepak. Ghee jest tłuszczem korzystnym do manipulacji termicznej – zawiera przeważającą część tłuszczów nasyconych, dzięki czemu ma bardzo wysoki SP. Tyle, że należy zachować ostrożność w odniesieniu do jego całkowitej ilości właśnie ze względu na kwasy tłuszczowe nasycone w ramach monitorowania dziennej proporcji tłuszczów nasyconych do nienasyconych (powinna wynosić około 1:2).

Witam, obecnie w kuchni używam oleju rzepakowego Manka, gdzie jest napisane, że jest tłoczony na zimno, delikatnie rafinowany, do stosowania w kuchni na gorąco i na zimno. Czy można zatem powiedzieć, że jest to na tyle uniwersalna forma oleju, że nie da się go pomylić zarówno w kuchni zimnej, jak i gorącej? Ale rozumiem, że ten olej chyba nie nadaje się do smażenia? Dziękuję za odpowiedź :)

Pod względem udziału kwasów tłuszczowych olej rzepakowy jest rozsądnym (= uniwersalnym) wyborem. Zawiera niski procent tłuszczów nasyconych, nie wykazuje niepotrzebnego nadmiaru kwasów omega-6, a dzięki wysokiej temperaturze dymienia może być stosowany także w wyższych temperaturach. Jak każdy tłuszcz, ten tłuszcz ma swoje ograniczenia, trzeba uważać, żeby go nie spalić podczas smażenia.