Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Olej lniany

Olej lniany otrzymywany jest z nasion lnu poprzez tłoczenie na zimno. Charakteryzuje się wysoką zawartością kwasów tłuszczowych omega-3. Kwasy te są niezbędne dla organizmu człowieka, jednak organizm nie jest w stanie ich sam wytworzyć, należy je pozyskać z pożywienia.

Jeśli codziennie podaję mojemu dziecku (4 lata) olej lniany, a do smażenia (naleśniki, naleśniki) używam oleju rzepakowego rafinowanego, to czy to wystarczy? Pytam, bo rodzajów olejów na rynku jest mnóstwo, ale najbogatszym w kwasy Omega 3 jest olej lniany. Jeśli więc na zmianę z innym olejem zawartość omega 3 nie będzie tak wysoka, więc czy jest sens podawać na zmianę z tym olejem, czy nadal mogę podawać siemię lniane? Z góry dziękuję za odpowiedź

W przypadku regulacji wyższych temperatur należy zawsze stosować oleje do tego przeznaczone – tj. z przewagą tłuszczów nasyconych lub jednonienasyconych (z oliwek, rzepaku...), zawsze filtrowanych, gdyż niefiltrowane zawierają cząstki, które spalają się w stosunkowo niskich temperaturach. Jeśli masz do czynienia ze źródłami tłuszczów omega-3, najkorzystniejszymi przedstawicielami roślin są konopie, chia i len. Jednak biorąc pod uwagę, że zawierają one kwas omega-3 alfa-linolenowy, który nasz metabolizm zmuszony jest przekształcić w kwas dokozaheksaenowy (DHA), konwersja ta jest stosunkowo niska (ok. 3-5%, u wegan nawet kilkukrotnie więcej). Dlatego korzystne jest uwzględnienie również źródeł zwierzęcych, co zapewni większą efektywność w tym kierunku i nie będziesz niepotrzebnie „martwić się” potencjalnym brakiem o-3 otrzymywanego ze źródeł roślinnych.

Witam, czy poleciłbyś olej lniany osobie z niedoczynnością tarczycy? Ekscytowało mnie to jako źródło Omega 3, ale na lekcji wspominasz, że należy on tylko do nieodpowiednich pokarmów, więc nie wiem, czy dotyczy to również oleju? Dziękuję bardzo.

Powodem profilaktycznego unikania spożycia nasion lnu jest stosunkowo wysoka zawartość fitoestrogenów, co może nie być pożądane w przypadku niektórych dysfunkcji tarczycy. Olej lniany zawiera jednak ułamkową ilość tych substancji, jego stosowanie w rozsądnych ilościach jest jak najbardziej w porządku.