Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Nietolerancja histaminy (HIT)

Nietolerancja histaminy to stan, w którym organizm nie jest w stanie skutecznie rozkładać histaminy – substancji chemicznej występującej naturalnie w niektórych produktach spożywczych. Histamina jest również wytwarzana przez organizm w ramach odpowiedzi immunologicznych. W przypadku nietolerancji histaminy spożywanie pokarmów o wyższej zawartości histaminy, takich jak dojrzałe sery, alkohol, konserwy, niektóre rodzaje ryb i inne, może prowadzić do różnych nieprzyjemnych objawów (bóle głowy, niestrawność, wysypki skórne, zmęczenie i inne). .
Nie ma standardowego testu do diagnozowania nietolerancji histaminy, dlatego HIT często diagnozuje się na podstawie objawów i reakcji na dietę o niskiej zawartości histaminy. Leczenie zwykle obejmuje dietę o niskiej zawartości histaminy i leki blokujące lub zmniejszające działanie histaminy.

Witam, dlaczego krewetki są wymienione jako nieodpowiednie pożywienie dla HIT? Czy dlatego, że nie możemy ich tu zjeść na świeżo, czy może chodzi o coś innego?

Tak, owoce morza ulegają stosunkowo szybkiemu rozkładowi, podczas którego następuje wzmożona produkcja histaminy. Dlatego też zaleca się zapobiegawcze unikanie takich pokarmów. W praktyce takie sytuacje rozwiązuje się eliminując w pierwszej kolejności wszystkie potencjalnie ryzykowne pokarmy, a następnie stopniowo próbując ponownie włączyć je do jadłospisu i obserwując reakcję organizmu. Często zdarza się, że niektóre osoby dotknięte HIT mogą bezpiecznie spożywać żywność, która zwykle jest przedstawiana jako nieodpowiednia.

Witam, Panie Jelínek. Na lekcji stwierdzasz, że istnieją kultury probiotyczne, o których wiadomo, że wyraźnie nasilają objawy HIT, i odwrotnie, takie, które mają korzystny wpływ. Lactobacillus casei i Lactobacillus bulgaricus mają negatywny wpływ. Pozytywne działanie mają Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus reuteri, Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium longum. Ponieważ moja żona ma HIT, próbowałem znaleźć odpowiedni suplement wspierający mikrobiom jelitowy zgodnie z informacjami patrz. powyżej. Znalazłem produkty, które zawierały może 2 pozytywne szczepy, a może jakieś inne, a nawet 4 pozytywne, już się z tego cieszyłem, ale 1 negatywny. W tym kontekście chcę zapytać, czy jeden neg. szczep w porównaniu z 4 dodatnimi, gdy każdy jest reprezentowany w tej samej ilości, może negatywnie wpłynąć na ogólny wynik i lepiej wybrać produkt z np. tylko 2 pozycjami szczepów lub wcale. Dziękuję.

Dobre pytanie :-) Ponieważ jest to stosunkowo nowa rzecz w badaniach nad żywieniem, odpowiedź nie jest do końca jednoznaczna i dotyczy to także HIT, który wymaga indywidualnego podejścia w sensie testowania poszczególnych opcji i monitorowania wydolność organizmu reakcja. Poza tym ciągle pojawiają się nowe badania, które pogłębiają wiedzę, przez co producenci nie mają szansy na tak szybką reakcję i zmianę składu swoich produktów. Jeden negatywny szczep może (ale teoretycznie nie musi, przekonasz się dopiero po wypróbowaniu) wpłynąć na ogólny wynik. Jeśli chcesz mieć pewność, wybierz opcję „bezpieczniejszą”, niestety nie ma innego wyjścia.