Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Napoje ziołowe

Napoje roślinne stanowią alternatywę dla tradycyjnych produktów mlecznych i powstają z różnorodnych roślin, takich jak orzechy, soja, ryż, owies i wiele innych. Napoje te są często wzbogacane witaminami i minerałami, aby naśladować profil odżywczy mleka krowiego. Wiele napojów roślinnych ma wysoką zawartość białka, błonnika i niezbędnych kwasów tłuszczowych, a jednocześnie zawiera mniej tłuszczów nasyconych niż mleko krowie.

Z punktu widzenia zdrowia i odżywiania napoje roślinne są doskonałym wyborem dla osób, które nie tolerują laktozy, mają alergię na mleko lub wybrały wegański tryb życia. Napoje roślinne mogą również pomóc w urozmaiceniu diety i zmniejszeniu ryzyka niektórych chorób przewlekłych, takich jak choroby serca i cukrzyca. Należy jednak pamiętać, że niektóre napoje roślinne mogą zawierać dodatek cukru, dlatego zawsze należy uważnie czytać etykiety.

Witam, na podstawie informacji zawartych w różnych artykułach nie mogę się zdecydować, czy postrzegać fitochemikalia bardziej pozytywnie, czy negatywnie. Np. w przypadku napojów roślinnych jako zaletę wspominasz, że zawierają wiele ciekawych substancji – np. fitoestrogeny. Z drugiej strony zwracacie uwagę na ryzyko podawania dzieciom napojów sojowych, właśnie ze względu na zawartość fitoestrogenów. Fitoestrogeny są zatem wymieniane jako substancje antyodżywcze, na które należy uważać, ale jednocześnie są rodzajem korzystnych fitoskładników. W niektórych artykułach są one wymienione jako pozytywne, a w innych jako negatywne. Czyli mam w sobie mały gulasz :D

Ta rozbieżność informacji jest tylko pozorna. Rzecz w tym, że fitochemikalia to ogólny termin skupiający dziesiątki tysięcy różnych substancji, z których każda w inny sposób wpływa na zachowanie metabolizmu i zdrowie. Niektóre są bezpośrednio toksyczne, inne „tylko” antyżywieniowe, jeszcze inne, wręcz przeciwnie, korzystne dla zdrowia. Jako grupa nie można zatem uogólniać ich skutków. Każdy pokarm roślinny zawiera inne spektrum fitochemikaliów. Na podstawie ich sprawdzonego działania i zawartości warto zdecydować, czy jest on odpowiedni dla konkretnej osoby, czy nie.

Witam, chciałbym się zastanowić nad jakością napojów ziołowych. Jeśli spojrzymy na skład mleczek orzechowych - mają wszystko w fajnych proporcjach i zbliżają się do klasycznych mleka. Jeśli pomyślę o produkcji mleka ze zbóż (ryż, owcze, gryka...), to właściwie wydaje mi się, że jest to woda z mąką. Zawartość składników odżywczych również nie jest zbyt dobra, a cena wynosząca około 60 CZK naprawdę daje do myślenia. Czy polecasz także preferować mleko orzechowe? Dziękuję bardzo

Tutaj myślisz we właściwy sposób. Napoje orzechowe są w rzeczywistości bardziej odżywcze niż napoje zbożowe, więc stosunek ceny do wydajności wypada lepiej. Ale nie potępiajmy całkowicie napojów zbożowych, niektóre produkty zawierają ciekawą proporcję beta-glukanów, co jest cenną informacją, biorąc pod uwagę ich wpływ na układ odpornościowy (najlepsze powinny być produkty owsiane).

Witam, ciekawi mnie Wasza opinia na temat mleczek roślinnych dla dzieci. Dziękuję bardzo za cenne informacje zawarte w kursie.

Mleka roślinne (właściwie napoje, gdyż przepisy dopuszczają oznaczanie jako mleko jedynie produktów wytwarzanych przez gruczoły sutkowe ssaków) są ciekawą alternatywą, jednak trzeba wiedzieć, jak z nimi pracować: 1. Najważniejsze jest to, że jakość produktu, tj. taki produkt nie powinien zawierać dodatków, a najlepiej nawet słodzików. 2. Jednym z ważnych kryteriów jakości jest zawartość białka, najlepiej w przedziale 2-3%. 3. Te produkty roślinne nie są (w zasadzie nie mogą być) pełnym zamiennikiem produktów mlecznych pochodzenia zwierzęcego, ponieważ zawsze mają inny skład. Generalnie nie zaleca się ZAMIANY na nie produktów mlecznych u niemowląt i małych dzieci, jednakże nadają się one jako uzupełnienie diety. Należy pamiętać, że główna krytyka kierowana jest pod ich adresem z następujących powodów: A) mniejsza zawartość białka, B) mała ilość wapnia (który również jest pochodzenia roślinnego, a więc mniej przydatnego biologicznie), C) często także większa ilość substancji antyżywieniowych, które są szczególnie niebezpieczne dla niemowląt i małych dzieci.