Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Leczenie przeciwzakrzepowe

Antykoagulacja to procedura medyczna stosowana w celu zapobiegania lub leczenia zakrzepów krwi. Jeśli te skrzepy przedostaną się do serca lub mózgu, mogą spowodować udar lub zawał serca. Leki przeciwzakrzepowe, często nazywane „rozrzedzającymi krew”, pomagają zmniejszyć ryzyko tych powikłań poprzez spowolnienie procesu krzepnięcia krwi.
Niektóre pokarmy i suplementy mogą wpływać na skuteczność leczenia przeciwzakrzepowego. Na przykład żywność bogata w witaminę K, taka jak zielone warzywa liściaste, może zmniejszać skuteczność niektórych antykoagulantów. I odwrotnie, istnieją pokarmy i suplementy, które mogą zwiększać ryzyko krwawienia u osób przyjmujących leki przeciwzakrzepowe. Dlatego ważne jest, aby pacjenci przyjmujący leki przeciwzakrzepowe omawiali swoją dietę i stosowanie suplementów ze swoim lekarzem lub dietetykiem.

Witam Panie Jelínek, chciałbym zapytać - mam klienta, który po zawale serca bierze Brilique (na rozrzedzenie krwi) i Godasal (na skrzepy krwi) i lekarz powiedział mu, że powinien zaprzestać suplementacji Omega 3 - tak jak napisałeś wcześniej w konsultacjach w dziale Kwasy Omega 3 - Rozumiem, że suplementacja Omega 3 nasila efekt leczenia przeciwzakrzepowego, może być niebezpieczna dla zdrowia = zwiększone krwawienia - Chciałbym jednak zapytać, czy polecam klientce stosowanie dostosować dietę tak, aby dostosować stosunek omega 6 do omega 3 – tj. w celu zwiększenia spożycia pokarmów/źródeł omega 3, takich jak siemię lniane, konopie, chia i/lub ich oleje, tłustych ryb, takich jak łosoś, tuńczyk, makrela – czy nawet to może znacząco zwiększyć efekt leczenia przeciwzakrzepowego, lub jak te proporcje podczas takiego zestawu zabiegowego? nie byłoby sensu w ogóle nie dostosowywać diety - bierze te leki już prawie rok....Dziękuję za odpowiedź i życzę miłego dnia

Dostosowywanie menu ma sens, trzeba je tylko wdrożyć ostrożnie. Jeśli celem jest korekta O3:O6, skup się najpierw na osiągalnym ograniczeniu O6. Przy zwiększaniu O3 suplementacja nie jest koniecznie konieczna, zacznij od włączenia źródeł ALA, z których organizm wytworzy minimalną niezbędną dawkę DHA i EPA, wydaje się to być bezpieczną procedurą. Jeśli uwzględnimy ryby, spożycie O3 jest nieco dyskusyjne, ponieważ jego ilość różni się znacznie u tych samych gatunków ryb w zależności od warunków, w jakich żyły. Różnic może być wiele, dlatego trudno jest skorygować dietę pod kątem wymagań lekarzy. Dzięki kontrolowanej kontroli czynników krzepnięcia bezpieczniej jest, gdy spożycie substancji przeciwzakrzepowych jest stabilne w długim okresie (= bez znaczących wahań), dzięki czemu lekarze mogą lepiej dostosować dawkowanie leków.

Witam, przy koenzymie Q10 piszesz, że może on ograniczać działanie warfaryny - leku rozrzedzającego krew, jak to ma miejsce w przypadku Omega3 NMK, wszak można je stosować także w celu poprawy lepkości krwi. To będzie działać? A może Q10 również ograniczy ten proces? Czy zatem można to rozwiązać w ten sposób? Uważam, że klient powinien skonsultować się z lekarzem... Dziękuję

Ogólnie rzecz biorąc, osoba cierpiąca na jakiekolwiek problemy zdrowotne, na które zażywa leki, powinna skonsultować się z lekarzem w sprawie (nie)przydatności suplementów diety. Efekty stosowania suplementów stale się poprawiają w związku z rozwojem, mimo wysiłków wynikających z ograniczeń legislacyjnych mających na celu zmniejszenie ich wpływu na metabolizm, może pojawić się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. W przypadku leczenia przeciwzakrzepowego dotyczy to stosowania witaminy K, podobne działanie ma również Q10. Wręcz przeciwnie, tłuszcze omega-3 mają działanie przeciwzakrzepowe, mogą wzmacniać działanie tych leków.

Witam Panie Jelínek, chciałbym zapytać czy znany jest dokładny mechanizm działania omega 3 na antykoagulanty, rozumiem to w przypadku wit. K, bo warfaryna jest tak naprawdę antywitaminą. K, ale nigdzie nie czytałam o mechanizmie omega 3. Dziękuję PS, bardzo szanuję jakość Twojego kursu.

Dziękuję za komplement, cieszę się, że kurs przypadł Ci do gustu. Jako wykładowca stawiacie przed mną wyzwanie w postaci konieczności przekazania informacji nie tylko laikowi, zainteresowanemu zgłębianiem tajników prawidłowego odżywiania, ale także Wam – ekspertom – których wiedza dalece przekracza ramy zawodowe tego kursu. Postaram się tym bardziej nie zawieść, to też popycha mnie do przodu...:-) Antykoagulanty takie jak warfaryna czy heparyna jedynie zapobiegają tworzeniu się zakrzepów (czyli nie wpływają na już powstałe skrzepy) konkurując z witaminą K, których organizm potrzebuje do tworzenia czynników krzepnięcia. Zasada działania kwasów omega-3 na agregację płytek krwi jest inna: kwasy tłuszczowe omega-3 konkurują z omega-6 (głównie kwasem arachidonowym) o przedostanie się do błon płytek krwi (jest to m.in. jeden z powodów, dla których tak się dzieje zaleca się zapewnienie stosunku o3 do o6 na poziomie 1:1-5). Jeśli EPA i DHA stanowią główną część spektrum otrzymywanego o3, wzrasta produkcja prostaglandyny I2 (prostacykliny – PGI2), która bezpośrednio hamuje agregację płytek krwi i ma miejscowe działanie rozszerzające naczynia. Jednocześnie produkcja tromboksanu A2 jako pochodnej kwasu arachidonowego, który jest wytwarzany przez płytki krwi, nasila obkurczenie naczyń, a jego zadaniem jest wspomaganie aktywacji nowych płytek krwi. Efekty te objawiają się wydłużeniem czasu krwawienia i zmniejszeniem agregacji płytek krwi, którego stopień zależy nie tylko od stosunku o3 i o6, ale także od stosowanych leków (rolę odgrywają także leki zawierające acetylosalicylany). Stan ten jest bardzo trudny do osiągnięcia poprzez modyfikację diety, sytuacje te związane są przede wszystkim ze stosowaniem większych dawek kwasów omega-3 z suplementów diety.