Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Ładunek glikemiczny

Ładunek glikemiczny to pojęcie odnoszące się do ilości węglowodanów w pożywieniu i szybkości, z jaką podnoszą one poziom cukru we krwi. Pokarmy o wysokim ładunku glikemicznym mogą powodować szybki wzrost poziomu cukru we krwi, co może prowadzić do nadmiernego magazynowania tłuszczu i innych problemów zdrowotnych. Dlatego jest to ważny wskaźnik szczególnie dla osób chorych na cukrzycę lub zainteresowanych redukcją masy ciała.
Ładunek glikemiczny oblicza się, mnożąc indeks glikemiczny produktu spożywczego (miara tego, jak szybko podnosi on poziom cukru we krwi) przez zawartość węglowodanów. Żywność o niskim indeksie glikemicznym obejmuje produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa, natomiast żywność o wysokim indeksie glikemicznym obejmuje rafinowane zboża, słodycze oraz niektóre owoce i warzywa. Wybieranie pokarmów o niskim ładunku glikemicznym pozwala na utrzymanie stabilnego poziomu cukru we krwi.

Witam, chciałbym się dowiedzieć, czy w przypadku cukrzycy wskazane jest przyjmowanie suplementów zawierających kwasy omega-3 przed każdym posiłkiem (oczywiście tak, aby całkowite dzienne spożycie było na poziomie DDD). W aplikacji ZOF zauważyłem, że suplementy te znacząco obniżają ładunek glikemiczny danego kursu, co uważam za bardzo ciekawe i korzystne z punktu widzenia rozwiązania tego „problemu”. Dziękuję

Wszystkie tłuszcze obniżają wartość IG w diecie, nie tylko kwasy omega-3. W cukrzycy wskazana jest wspomagająca suplementacja o-3, na pewno jej nie należy unikać. Badania wskazują nawet, że nawet nieco wyższe dawki niż zalecane przez uogólniony system wartości referencyjnych są korzystne – jednak w sprawie leczenia (leków) należy zawsze skonsultować się z lekarzem prowadzącym (główne ryzyko stanowi wpływ o-3 na krew koagulacja w skojarzeniu z lekami przeciwzakrzepowymi, gdzie taka sytuacja może wystąpić u diabetyków z chorobami układu krążenia).

Witam, mam pytanie odnośnie tłuszczu, dlaczego wyższy jego udział w diecie stanowi zagrożenie dla zdrowia? Zauważyłem, że wiele osób czuje się lepiej na diecie paleo lub niskowęglowodanowej, gdzie stosunek tłuszczu jest nieco wyższy. Chciałem też zapytać, jak utrzymać niski ładunek glikemiczny na diecie wysokowęglowodanowej? pomimo tego, że korzystam z produktów pełnoziarnistych, tworząc menu GN, przechodzę do wyższej kategorii, zwłaszcza o wyższym bilansie energetycznym. Rekompensowałem to głównie zwiększeniem zawartości tłuszczu w diecie, która wówczas wynosiła 30-40%. Nadal zastanawiam się, czy właściwym rozwiązaniem byłoby zwiększenie zawartości tłuszczów do 30-40% i ograniczenie węglowodanów do 40-50% przy niskim IG i GN u osób z wyższą glikemią na czczo (możliwy stan przedcukrzycowy)? Dziękuję

Większy udział tłuszczu w diecie sam w sobie może nie być ryzykowny, to tylko ogólna informacja. Zawsze zależy to od wielu czynników, z których najważniejszym jest stan zdrowia danej osoby, całkowita ilość wykorzystanych tłuszczów, ich jakość oraz proporcje pomiędzy grupami kwasów tłuszczowych (nasycone i nienasycone, jednonienasycone i wielonienasycone). .). Zasadniczo prawdą jest, że nawet odpowiednio zaprojektowany system niskowęglowodanowy jest zdrowy ze względu na wyższą zawartość tłuszczów. GN jest parametrem „sztucznie” stworzonym, na który należy zawsze patrzeć z pewną rezerwą i jednocześnie w odniesieniu do innych cech odżywczych. Jeżeli np. dodatki (jako główne źródło węglowodanów) bazują na produktach pełnoziarnistych (najlepiej w postaci całych, niełuskanych ziaren), a zawartość błonnika i tłuszczu w danym daniu (lub całodniowym menu ) odpowiada normalnym normom, metabolizm będzie reagował nawet na wyższe wartości GN stosunkowo powolnym uwalnianiem cukru do krwi, więc w zasadzie taka sytuacja będzie (pod względem zrównoważonego bilansu energetycznego) w porządku. Zawsze miejcie na uwadze, że w ramach badania staramy się przełożyć ogólnie przyjęte zasady żywienia na praktykę, dlatego teoretycznie przedstawione liczby mogą nie przekładać się na rzeczywistość w najdrobniejszych szczegółach. U osób ze stanem przedcukrzycowym zawsze warto ograniczyć nadmiar węglowodanów w diecie, co kompensujemy zwiększeniem udziału tłuszczów w ramach monitorowania bilansu energetycznego, starając się jedynie rygorystycznie przestrzegać wszystkich zasad związanych z tłuszczami.