Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Koenzym Q10

Koenzym Q10 jest niezbędną substancją występującą naturalnie w organizmie i odgrywającą kluczową rolę w produkcji energii na poziomie komórkowym. Jest niezbędna dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania wszystkich układów i narządów organizmu. Wykazuje znaczące działanie antyoksydacyjne. Występuje naturalnie w niewielkich ilościach w niektórych produktach spożywczych (mięso, ryby, orzechy). Koenzym Q10 jest często zalecany w celu wspierania zdrowia serca, zwiększania witalności i poprawy wydajności ćwiczeń.

Witam, jak populacja wegan radzi sobie ze spożyciem koenzymu Q10? Czy można zatem zapewnić jej wystarczającą ilość w diecie?

Weganie nie powinni mieć problemu z niedoborami tej substancji, jeśli zadbają o odpowiednią różnorodność diety. Chociaż pokarm pochodzenia zwierzęcego jest średnio bogatszym źródłem Q10, rośliny również zawierają ten przeciwutleniacz.

Witam, przy koenzymie Q10 piszesz, że może on ograniczać działanie warfaryny - leku rozrzedzającego krew, jak to ma miejsce w przypadku Omega3 NMK, wszak można je stosować także w celu poprawy lepkości krwi. To będzie działać? A może Q10 również ograniczy ten proces? Czy zatem można to rozwiązać w ten sposób? Uważam, że klient powinien skonsultować się z lekarzem... Dziękuję

Ogólnie rzecz biorąc, osoba cierpiąca na jakiekolwiek problemy zdrowotne, na które zażywa leki, powinna skonsultować się z lekarzem w sprawie (nie)przydatności suplementów diety. Efekty stosowania suplementów stale się poprawiają w związku z rozwojem, mimo wysiłków wynikających z ograniczeń legislacyjnych mających na celu zmniejszenie ich wpływu na metabolizm, może pojawić się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. W przypadku leczenia przeciwzakrzepowego dotyczy to stosowania witaminy K, podobne działanie ma również Q10. Wręcz przeciwnie, tłuszcze omega-3 mają działanie przeciwzakrzepowe, mogą wzmacniać działanie tych leków.