Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Erytrytol

Erytrytol to niskokaloryczny słodzik występujący w niektórych owocach i grzybach. Należy do polioli (alkoholi cukrowych), jest bardzo wolno metabolizowany w organizmie i wydalany z moczem. Osiąga około 70% słodkości sacharozy (cukru stołowego), ale zawiera tylko 5% kalorii. Jest popularnym słodzikiem, ponieważ nie podnosi poziomu cukru we krwi ani poziomu insuliny.

Chciałbym również zapytać o przydatność erytrytolu dla dorosłych i dzieci? Czy jego produkcję na sprzedaż konsumencką można uznać za przemysłową? Wiem, że w swojej naturalnej postaci nadal występuje w produktach fermentowanych i tam bym go nie unikała.

Erytrytol powstaje w wyniku naturalnej fermentacji glukozy, w tym kierunku nie można mówić o żywności wysoko przetworzonej technologicznie. Nie są znane żadne skutki uboczne, jest to żywność bezpieczna. Ryzyko jego spożycia opiera się jednak na takich samych zasadach, jak w przypadku innych substancji słodzących – spożywając je intensyfikujesz odczuwanie słodkiego smaku, zwiększając tym samym potencjalne ryzyko uzależnienia od słodyczy (jest ono znacznie większe u dzieci niż u dorosłych) . Generalnie obowiązuje tutaj równanie – im mniej słodzików pojawi się w menu, tym lepiej.

Chciałbym zapytać o erytrytol. Niektóre produkty wskazują wartość kaloryczną na poziomie 0 kcal/100 g, gdzieś może 20 kcal/100 g. Poliole mają średnio 2,4 kcal na gram, więc informacja o wartości 0 kalorii wydaje mi się nierealna. Czy to w ogóle możliwe?

W przypadku erytrytolu sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Ogólnie zalicza się je do polioli, które w jelicie grubym są metabolizowane do niższych kwasów tłuszczowych, dlatego mają niską wartość energetyczną. Wyjątkiem jest erytrytol, który wchłania się już w jelicie cienkim i w większości wydalany jest z moczem, dlatego też ma zerową wartość energetyczną, bądź w UE jest przedstawiany jako substancja o zerowej wartości energetycznej, w W USA podaje się, że jest to 0,2 kcal/1 gram.