Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Cytrusowy

Owoce cytrusowe to grupa owoców obejmująca pomarańcze, cytryny, grejpfruty, limonki i mandarynki. Są powszechnie znane ze swojej wysokiej zawartości witaminy C. Owoce cytrusowe są również znaczącym źródłem błonnika, który pomaga regulować poziom cukru we krwi i wspomaga zdrowie układu trawiennego. Owoce zawierają dużą ilość wody, więc ich spożywanie pomaga w utrzymaniu nawodnienia.

Witam, mam pytanie, pisałeś o owocach, że zwiększona ilość cytrusów może powodować zagazowanie. Babcine przepisy wykorzystują wodę z cytryną do usuwania kamienia, więc jednak może to pomóc na krótką metę? Bardzo proszę o krótkie wyjaśnienie procesu, w wyniku którego mleko staje się mętne (w przypadku choroby zwykle zaleca się zaprzestanie stosowania nabiału ze względu na zmętnienie).

Na kwestię tę należy spojrzeć całościowo, tj. nie uogólniaj wpływu pożywienia na nasycenie dwutlenkiem węgla w sensie „jem dany pokarm i skutkiem tego jest nieproporcjonalna produkcja śluzu”. Przede wszystkim należy rozróżnić, o której części organizmu mówimy, gdy mamy do czynienia z wpływem pożywienia na karbonatyzację. Niektóre substancje zawarte w żywności bezpośrednio wzmagają wytwarzanie śluzu na błonie śluzowej układu oddechowego, inne w układzie pokarmowym, a jeszcze inne w układzie wydalniczym. Ponadto należy wziąć pod uwagę sytuację zdrowotną – u osoby zdrowej zakres oddziaływania będzie znacznie mniejszy niż w sytuacjach zaburzeń zdrowotnych/metabolicznych. I wreszcie, ważną rolę odgrywa także temperatura otoczenia i ilość spożywanej żywności. Typowym przykładem jest wspomniana woda z cytryną/limonką, w której kwasy organiczne z cytrusów powodują krótkotrwały wzrost aktywności komórek śluzówki produkujących śluz po spożyciu. Ponieważ ilość soku z cytryny/limonki jest bardzo mała w porównaniu ze spożyciem całego owocu, odpowiada temu reakcja komórek w postaci całkowitej produkcji śluzu. To jest mniejsza reakcja spowoduje niższą produkcję, co umożliwi łatwiejsze odkrztuszanie, a niższe pH płynu rozpuści śluz. Trochę inaczej działa mleko/przetwory mleczne – u osób zdrowych nie wpływają one na powstawanie niedrożności dróg oddechowych. Np. w sytuacji nietolerancji laktozy mają natomiast zdolność pośredniego wspomagania powstawania śluzu na błonie śluzowej jelit, a w przypadku stanów zapalnych górnych dróg oddechowych pogarszają stan istniejącej niedrożności.

Witam, chcę zapytać jak to jest z cytrusami i owocami, które u nas nie rosną. Błędem jest włączanie ich do codziennego menu, szczególnie zimą, gdyż właściwsze byłoby trzymanie się lokalnych owoców. A co z owocami, które zamroziliśmy w zamrażarce - maliny, truskawki.... i używamy ich zimą - nie narusza to teorii chłodzenia i podgrzewania organizmu, albo wystarczy je np. ugotować po rozmrożeniu....dziękuję.

Na pewno nie jest to błąd, trzeba po prostu zdać sobie sprawę, że taki wysiłek niesie ze sobą pewne „ryzyko”. Z termicznego punktu widzenia większość egzotycznych owoców ma zazwyczaj działanie orzeźwiające lub chłodzące, na co osoby bardziej wrażliwe zawsze zareagują. Do tego dochodzi czynnik świeżości, w przypadku którego owoce są zbierane jako niedojrzałe i podróżują po całym świecie. Ich proces dojrzewania podczas transportu i przechowywania, z nielicznymi wyjątkami (np. banany), nie jest kompletny pod względem odżywczym, co zwiększa ryzyko obecności pleśni lub substancji chemicznych stosowanych do obróbki powierzchni żywności. Racjonalne spojrzenie na sytuację powinno skutkować decyzją o skierowaniu uwagi na produkcję lokalną, która jest nie tylko korzystniejsza pod względem odżywczym, ale także bardziej naturalna w istocie. Zamrażając owoc, nie wpłyniesz na jego właściwości termiczne, ta cecha pozostaje taka sama.