Kurzy ATAC

Zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania pojawiają się coraz częściej we współczesnym społeczeństwie. Najbardziej dotknięte są młodsze grupy wiekowe, częściej kobiety. Statystyki pokazują, że 5-10% tych przypadków może zakończyć się śmiercią. Najczęściej definiowane są 2 podstawowe problemy:

  1. Bulimia ( bulimia psychiczna ).
    Polega na objadaniu się i jednoczesnym próbie przeciwdziałania temu zjawisku. Osoba dotknięta tą chorobą celowo wymiotuje jedzeniem, wywołuje biegunkę lub stosuje leki odchudzające. Najczęściej objawia się u dziewcząt w wieku 13-18 lat. Bulimię leczy się psychoterapią.

  2. Anoreksja ( jadłowstręt psychiczny).
    Jest to choroba psychiczna polegająca na odmowie jedzenia i zniekształconym obrazie własnego ciała. Pojawia się najczęściej w wieku 14-18 lat. Charakteryzuje się celowo wywołaną utratą masy ciała, która odbywa się głównie poprzez zmniejszenie spożycia płynów i pokarmów, zwiększenie wydatku energetycznego (ćwiczenia), a następnie wywołanie wymiotów, biegunki lub stosowanie środków anorektycznych i moczopędnych. Subiektywnie objawia się to postrzeganiem siebie jako osoby zbyt grubej/grubej. Istnieje ciągła obawa przed otyłością i zniekształconym obrazem własnego ciała. Zewnętrznymi objawami są brak miesiączki u kobiet, bezsenność lub brak koncentracji.

Konsekwencje   te choroby metaboliczne są bardzo rozległe i często śmiertelne:

  • obniżony poziom potasu,

  • powiększenie ślinianek przyusznych,

  • opóźnione opróżnianie żołądka, zaparcia,

  • zapalenie trzustki,

  • niedociśnienie,

  • arytmia serca,

  • niedokrwistość,

  • sucha, popękana skóra,

  • zwiększona próchnica zębów,

  • skurcze, osłabienie mięśni.

Oprócz wymienionych problemów fizycznych pojawiają się także problemy psychiczne - uczucie smutku, osamotnienia, rozpaczy, bezradności, depresji, a często nawet tendencje samobójcze (są to druga najczęstsza przyczyna śmierci zaraz po wyczerpaniu organizmu).

Bulimia i anoreksja są ze sobą powiązane, bardzo często jedna z tych chorób prowadzi do drugiej.
Ponieważ oba zaburzenia odżywiania są problemem psychologicznym, a nie żywieniowym, wszelkie próby dostosowania sposobu odżywiania się osób dotkniętych tą chorobą nie mają praktycznie żadnego znaczenia w rozwiązaniu sytuacji. Choroby te muszą być leczone przez przeszkolonego specjalistę z zakresu psychologii. Dietetyk najlepiej może doradzić, jak tak prowadzić dietę, aby doprowadzić metabolizm do równowagi.

Co o badaniu mówią nasi absolwenci

Kateřina Balášová

Choroby cywilizacyjne i choroby żywieniowe stanowią obecnie ogromne zagrożenie. Zdrową żywnością zajmuję się od kilku lat, jednak ostatnio zdecydowałam się poszerzyć horyzonty swojej wiedzy i ukończyć studia Mgr. Marcin Jelínek. I mogę powiedzieć, że była to jedna z najlepszych decyzji! Kurs jest dobrze opracowany, dostarcza wyczerpujących i szczegółowych informacji. Jako student medycyny doceniłem (między innymi) informacje biochemiczne i lekcje na temat chorób związanych z niedoborami żywieniowymi. Wierzę, że nowo nabyte informacje wykorzystam nie tylko w życiu codziennym, ale także w przyszłej praktyce.

Věra Michlíková

Z kursu byłam bardzo zadowolona, choć preferuję konsultacje „na żywo”, to jednak przyzwyczaiłam się do formy on-line. Bardzo mi się podoba, że nie wolisz tylko wegetarianizmu, wegetarianizmu itp., ale myślisz o ludziach, którzy chcą się zdrowo odżywiać „normalnie”. Nie jestem fanem ekstremizmu i dlatego Twoje podejście zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Z dodatkiem odrobiny humoru nauka była bardzo przyjemna. Chcę kontynuować naukę, bardzo pociąga mnie post weekendowy lub sen charakteru, ale teraz nie mam czasu... może w przyszłym roku. Chciałbym serdecznie podziękować za te sześć owocnych miesięcy i z niecierpliwością czekam na kolejne.

Martina Bečkeiová

Chcę osobiście podziękować za wszystko, za doskonałe wyjaśnienie lekcji, za szybkie odpowiedzi i pomoc... Bardzo się cieszę, że studiowałam właśnie ten kurs żywienia. Są też na Słowacji, ale nie udało mi się znaleźć odpowiedniego, który byłby tego wart, przeważnie były to kursy weekendowe lub tygodniowe. Naprawdę zadbałeś o ten kurs i wiele się nauczyłem. Bardzo lubię tworzyć menu. Aplikacja ZOF jest dobrze zaprojektowana i łatwa w obsłudze. Wierzę, że teraz będę w stanie lepiej pomagać swoim klientom i nadal będę się kształcić! :) Jeszcze raz dziękuję i cieszę się, że jestem kolejną absolwentką z sukcesem :)