Kurzy ATAC

Wstęp / Co się u nas studiuje / Zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania pojawiają się coraz częściej we współczesnym społeczeństwie. Najbardziej dotknięte są młodsze grupy wiekowe, częściej kobiety. Statystyki pokazują, że 5-10% tych przypadków może zakończyć się śmiercią. Najczęściej definiowane są 2 podstawowe problemy:

  1. Bulimia ( bulimia psychiczna ).
    Polega na objadaniu się i jednoczesnym próbie przeciwdziałania temu zjawisku. Osoba dotknięta tą chorobą celowo wymiotuje jedzeniem, wywołuje biegunkę lub stosuje leki odchudzające. Najczęściej objawia się u dziewcząt w wieku 13-18 lat. Bulimię leczy się psychoterapią.

  2. Anoreksja ( jadłowstręt psychiczny).
    Jest to choroba psychiczna polegająca na odmowie jedzenia i zniekształconym obrazie własnego ciała. Pojawia się najczęściej w wieku 14-18 lat. Charakteryzuje się celowo wywołaną utratą masy ciała, która odbywa się głównie poprzez zmniejszenie spożycia płynów i pokarmów, zwiększenie wydatku energetycznego (ćwiczenia), a następnie wywołanie wymiotów, biegunki lub stosowanie środków anorektycznych i moczopędnych. Subiektywnie objawia się to postrzeganiem siebie jako osoby zbyt grubej/grubej. Istnieje ciągła obawa przed otyłością i zniekształconym obrazem własnego ciała. Zewnętrznymi objawami są brak miesiączki u kobiet, bezsenność lub brak koncentracji.

Konsekwencje   te choroby metaboliczne są bardzo rozległe i często śmiertelne:

  • obniżony poziom potasu,

  • powiększenie ślinianek przyusznych,

  • opóźnione opróżnianie żołądka, zaparcia,

  • zapalenie trzustki,

  • niedociśnienie,

  • arytmia serca,

  • niedokrwistość,

  • sucha, popękana skóra,

  • zwiększona próchnica zębów,

  • skurcze, osłabienie mięśni.

Oprócz wymienionych problemów fizycznych pojawiają się także problemy psychiczne - uczucie smutku, osamotnienia, rozpaczy, bezradności, depresji, a często nawet tendencje samobójcze (są to druga najczęstsza przyczyna śmierci zaraz po wyczerpaniu organizmu).

Bulimia i anoreksja są ze sobą powiązane, bardzo często jedna z tych chorób prowadzi do drugiej.
Ponieważ oba zaburzenia odżywiania są problemem psychologicznym, a nie żywieniowym, wszelkie próby dostosowania sposobu odżywiania się osób dotkniętych tą chorobą nie mają praktycznie żadnego znaczenia w rozwiązaniu sytuacji. Choroby te muszą być leczone przez przeszkolonego specjalistę z zakresu psychologii. Dietetyk najlepiej może doradzić, jak tak prowadzić dietę, aby doprowadzić metabolizm do równowagi.

Co o badaniu mówią nasi absolwenci

Mgr. Janka Blažejová

Zdrowym odżywianiem zainteresowałam się po zdiagnozowaniu u mnie nietolerancji histaminy. Początki były bardzo trudne, wręcz krytyczne. Sytuacja wymagała ponownej oceny nie tylko diety jako takiej, ale całego stylu życia. Wpadałam w błędne koło i co najgorsze nie widziałam rozwiązania, co też prowadziło do stanów lękowych i depresji. Podjęcie radykalnej i natychmiastowej zmiany przyniosło sukcesy, porażki i rozpacz. Stan ten bardzo utrudniał życie nie tylko mnie, ale i mojej rodzinie, a przede wszystkim był nie do zniesienia. W końcu zaakceptowałem tę chorobę jako część życia. Z pomocą najbliższych zrozumiałam, że „płacz” nie pomoże, że to nie jest właściwa droga, że jedyną drogą jest racjonalne myślenie i przede wszystkim działanie. Ponieważ nie było wówczas jeszcze wielu informacji na ten temat, zaczęłam zbierać informacje na temat wpływu diety na zdrowie. Pierwszą informacją o tym, czym właściwie jest HIT, była broszura MUDr. Hrubiszka. Przemyślałem treść i stopniowo zdałem sobie sprawę, że nie chodzi tylko o to, co spożywam, jakie surowce i żywność mogę, a czego nie mogę spożywać, ale także o to, w jaki sposób te surowce są uprawiane, jak są przetwarzane, skąd pochodzą, czy zawierają dodatki, różne aromaty, konserwanty itp. Stopniowo ten obszar żywienia tak mi przypadł do gustu, że zaczęłam szukać literatury, fachowych artykułów na różne tematy związane z jedzeniem, różnymi kierunkami leczenia alternatywnego. Aby lepiej zrozumieć i poszerzyć swoją wiedzę na temat zdrowego odżywiania i jego wpływu na zdrowie człowieka zdecydowałam się na udział w kursie poświęconym zdrowemu odżywianiu i zdrowemu trybowi życia. Z oferty internetowej najbardziej zainteresował mnie 6-miesięczny kurs online Konsultant ds. żywienia i suplementacji instytutu ATAC, spol. z r. pod kierunkiem mgr. Martin Jelínek, który jest absolutnie najlepszy. Kurs jest na wysokim poziomie, treść poszczególnych zajęć jest przejrzysta, opisuje dane zagadnienie. Ważne są mapy mentalne i gra ZOF. Treść kursu zapewnia powiązanie wiedzy na temat zdrowego odżywiania i holistycznego postrzegania z kompleksowym spojrzeniem na byt jako taki, czego nie znalazłam na żadnym kursie. Doceniam podejście Pana Martina Jelínka, który jest prawdziwym profesjonalistą, zawsze chętnym do udzielenia porady. Cenię sobie możliwość dalszej współpracy nawet po ukończeniu kursu, możliwość zasiadania w radzie doradczej dla absolwentów oraz możliwość dalszej edukacji. Dzięki temu kursowi mogę przekazać zdobytą wiedzę i doświadczenie z własnej wiedzy tym, którzy tego potrzebują. Wielkie dzięki.

Ing. Renáta Davidová

Zdrowe odżywianie połączone z ćwiczeniami, relaksem i poszukiwaniem zbilansowanej i Od wielu lat interesuje mnie spokojniejszy sposób życia. To moje zainteresowanie zaowocowało w poszukiwaniu jakiegoś kompleksowego kursu na temat odżywiania i zdrowia. badałem kursy reklamowane w Internecie i ze wszystkich opcji, które oferowały mi najwięcej odbył sześciomiesięczny kurs na odległość u Martina Jelínka. Podobało się kompleksowy i kompleksowy zakres kursu, wydawało mi się, że trwał sześć miesięcy rozsądne, żeby uczeń nie był tylko niedokończonym "szybkim zauroczeniem". Doceniam to formularz na odległość z możliwością spotkań raz w miesiącu i omawiania niejasności miejsce na wyjaśnienia. I wreszcie, byłem zainteresowany przetwarzaniem studiów materiały w postaci map myśli, które uważam za doskonałe i polecam także swoim córkom jako pomoc w nauce. Kurs przerósł moje oczekiwania, nauczyłem się ogromnej ilości cennych rzeczy informacje na temat żywienia, suplementacji i możliwości wpływania na odżywianie niektórych problemów zdrowotnych i sposobów zapobiegania im. Były bardzo interesujące ucz się lekcji ajurwedy i tradycyjnej medycyny chińskiej, ten człowieku zapewniają wzbogacające spojrzenie na odżywianie i zdrowie z innej perspektywy. Pan Jelínek był bardzo przyjazny, pomocny i dobry przez cały kurs zrozumiałe, zawsze otrzymywałam profesjonalną odpowiedź na wszystkie moje pytania odpowiedź (bardzo szybka w przypadku e-maili). Oczywiście, że mnie to dotyczy zmotywowani do dalszej edukacji w tym ciekawym kierunku. Zdobytą wiedzę zacząłem stale wykorzystywać w mojej rodzinie oraz we własnej praktyce doradczej w Pradze.

Taťána Juřicová

Mimo, że ukończyłam już kurs uprawniający do pracy w charakterze konsultanta żywieniowego, czułam, że zdobyta wiedza jest niewystarczająca i szukałam innego źródła informacji. Kurs Mgr. Martin Jelínek znacznie przekroczył moje oczekiwania. Nie chodziło tylko o złożoność przekazywanych informacji, ale także o osobowość wykładowcy i sposób nauczania – samokształcenie i wspólne spotkania, podczas których zawsze dowiadywałem się czegoś ekstra, czego nie było w artykułach studyjnych. Bardzo cenię sobie również możliwość dalszej współpracy i porady Pana Jelínka w przypadkach, gdy nie mam pewności, że nie wyrządzę krzywdy. Wspaniale jest nadal mieć wsparcie takiego eksperta.